
Muzeum Legii
Powstanie Legii Warszawa datuje się na rok 1916. Wtedy to w stacjonujących na Wołyniu Legionach Józefa Piłsudskiego zrodziła się koncepcja zawiązania drużyny legionowej. Lada chwila Legia będzie świętować stulecie założenia. Sto lat! Wiek pięknej historii, wiek Wielkiej Legii.
Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski
- Udostępnij
Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski
Muzeum Klubowe powstało 21 kwietnia 2006 roku z okazji obchodów 90-lecia Legii. Placówka powstała z inicjatywy ś.p. Wiktora Bołby - od dziesiątków lat całym sercem związanego z klubem kibica, dziennikarza, pisarza i artysty plastyka, który został pierwszym kustoszem muzeum. Wiktor przez lata dbał o kolekcję muzealną, pozyskiwał nowe eksponaty i to zarówno związane z najświeższymi wydarzeniami, jak i z tą najbardziej historią zamierzchłą. Wiele z artefaktów uratował od zapomnienia, a nawet zniszczenia.Dziś Muzeum Legii znajduje się pod Trybuną Północną (Żyletą), a wejście znajduje się przy wejściu głównym do klubu, tuż obok recepcji.

Legia Warszawa to wspaniała historia polskiego i światowego sportu. W 2014 roku obchodziliśmy 60-lecie Lucjana Brychczego, który do naszego Klubu przyszedł w 1954 roku. Pan Lucjan współtworzył wszystkie sukcesy Wielkiej Legii. Cztery razy zdobywał tytuły Mistrza Polski jako piłkarz. W kolejnych brał udział czy to jako szkoleniowiec, czy jako działacz. Dziś jest Prezesem Honorowym. W Muzeum nie mogło zabraknąć pamiątek związanych z karierą Mistrza „Kiciego”. Eksponujemy nawet mundur, stroje sportowe i szereg trofeów...

Podobnie wciąż obecny w Klubie jest Kazimierz Deyna i nie chodzi tu tylko o tablicę pamiątkową, pomnik i trybunę Jego imienia, ale właśnie o pamiątki muzealne. Koszulki, buty i inne rekwizyty to poezja dla kibiców Legii. Dodatkowo na ekranie można obejrzeć fragmenty ostatniego meczu rozegranego przez Deynę w Warszawie. Wizyta w Muzeum Klubowym to prawdziwa wycieczka w czasie. Na miejscu została zaimprowizowana mini „Żyleta” – można przysiąść na oryginalnych ławkach sprzed lat i dowiedzieć się skąd ta elektryzująca nazwa. Jako świetne tło do fotografii pozostaje szafka Tomasza Kiełbowicza. Oprócz stałej ekspozycji w Muzeum znajdują się także wystawy czasowe, np. dedykowana Arturowi Borucowi i z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponadto, można się sfotografować na tle motocyklu z lat 30. ubiegłego wieku… Dziś mało kto pamięta, że Legia miała sekcję motorową! Bo Legia to nie tylko futbol. Pamiętacie igrzyska olimpijskie w Atlancie 1996 roku? Wtedy nastąpił precedens na skalę światową. Jeden Klub (a zasadniczo jego reprezentanci) zdobyli dwa złota i srebro! Chodzi o sekcję zapaśniczą i nazwiska Andrzeja Wrońskiego, Włodzimierza Zawadzkiego i Jacka Fafińskiego. Podopieczni Bolesława Dubickiego zrobili absolutną furorę. Pierwszy złoty medal olimpijski Andrzeja Wrońskiego – z Seulu 1988 – mamy w swoich zbiorach! Podobnie jak inne trofea mistrzów olimpijskich z warszawskiej Legii np. szermierza wszechczasów Jerzego Pawłowskiego i pięściarza Jana Szczepańskiego. Kolekcję cały czas wzbogacamy.

Muzeum Klubowe otwarte jest dla każdego w dni powszednie w godzinach 11:00 - 17:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Warto pamiętać, że w dni meczowe Muzeum Legii pozostaje nieczynne. Dla zorganizowanych grup, które odwiedzają stadion, Muzeum jest jedną z głównych atrakcji podczas wycieczki z przewodnikiem po naszym obiekcie.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: 11:00 – 17:00 Sobota – niedziela: NIECZYNNE (w dni meczowe Muzeum Legii jest zamknięte). Zwiedzanie indywidualne jest nieodpłatne.
