LTC: pierwsze chwile w nowym domu! - Legia Warszawa
Plus500
LTC: pierwsze chwile w nowym domu!

LTC: pierwsze chwile w nowym domu!

Legia Training Center w Książenicach tętni życiem. Zaglądamy tam znowu!

Autor: Jakub Wydra

Fot. Mateusz Kostrzewa, Jakub Wydra

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Jakub Wydra

Fot. Mateusz Kostrzewa, Jakub Wydra

Legia Training Center tętni życiem! Poniedziałek 13 lipca 2020 roku - ta data na stałe wpisała się do historii Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Tego dnia nasza Akademia rozpoczęła funkcjonowanie w LTC, najnowocześniejszym ośrodku tego typu w Polsce.

 

13 lipca 2020 - niewiele ponad rok po rozpoczęciu budowy, obiekt ożył na dobre. Legia - jako Klub i Akademia Piłkarska - dołączyła tym samym do europejskiej elity pod względem infrastruktury i możliwości rozwojowych.

 

– Choć sama budowa trwała trochę ponad rok, warto pamiętać, że prace nad projektem LTC rozpoczęły o wiele wcześniej. Cały proces trwał kilka lat i wzięło w nim udział bardzo wiele osób, których nie sposób na szybko wymienić z imienia i nazwiska. Pamiętajmy, że to dzięki ich pracy dziś możemy się cieszyć tym miejscem. Jestem dumny z LTC i zespołu, który przy nim pracował i cieszę się na kolejne wspólne lata – podkreślał prezes LTC, Tomasz Zahorski.

Zdjęcie

– Zaczynamy pisać nowy rozdział w dziejach Klubu. To duży zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy legionistami. Bądźmy dumni z tego, co tutaj robimy, bo to pomoże nam stawać się lepszym każdego dnia. Ta duma z LTC da nam mnóstwo energii i radości z wykonywanej pracy – mówił Richard Grootscholten, Dyrektor Wykonawczy Akademii.

 

– Widziałem w swoim życiu wiele ośrodków treningowych i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Legia Training Center jest jednym z najlepszych, w jakich miałem przyjemność gościć. Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy warunki, które stworzył nam Klub. Czeka nas wiele pracy, by wspiąć się na europejski top w szkoleniu piłkarzy, a ten ośrodek to ważny krok w tym kierunku – dodawał Holender.

 

Pierwszy dzień w nowym ośrodku stał pod znakiem zapoznania pracowników z zasadami funkcjonowania LTC, strukturą organizacyjną Akademii, planem obiektu czy celami rozwojowymi na najbliższe miesiące.

Zdjęcie

– Nasz cel się nie zmienia, zmieniły się tylko warunki, w jakich przyjdzie nam pracować. Otrzymaliśmy do dyspozycji nowoczesny i funkcjonalny ośrodek, infrastruktura nie będzie już stanowić wymówki. W pierwszej kolejności, zadaniem dla nas jest sprawić, by zawodnicy poczuli się w LTC jak w domu. Jeśli gracze nie będą się tutaj dobrze czuli, nie będą się też rozwijać – podkreślał Grootscholten.

 

– Po to przez ostatnie lata pracowaliśmy nad modelem gry i programem szkolenia, by teraz, w tak nowoczesnym ośrodku treningowym, móc realizować go w pełni. Każdy z nas wie, co ma robić - nie będzie rewolucji w tym zakresie. Oczywiście, zawsze będziemy coś poprawiać, ulepszać, wprowadzać korekty w programie szkolenia czy modelu gry, ale główne jego założenia pozostaną niezmienne. Musimy być cierpliwi i konsekwetni, a już niedługo będziemy zbierać owoce naszej pracy – dodawał 

Piotr Urban.

Zdjęcie

Od poniedziałku w Legia Training Center meldowali się pierwsi zawodnicy - mieszkańcy bursy. Oni w LTC będą spędzać najwięcej czasu, od 13 lipca obiekt przy Legionistów 3 stał się ich domem w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

– Odtąd zawodnicy Legii nie będą mieszkać w żadnej innej bursie. Do bursy w LTC trafili chłopcy, którzy pochodzą spoza Warszawy i jej najbliższych okolic oraz ci ze skomplikowaną sytuacją logistyczną – wyjaśnia Przemysław Zych.

Zdjęcie

– Dla zawodników U14-L2, którzy pozostają w swoich rodzinnych domach wprowadziliśmy busy, które zabiorą ich z ustalonego przystanku do ośrodka i z powrotem. Dodatkowo, z Dworca PKP Grodzisk Mazowiecki do Legia Training Center będą jeździły autobusy – dodaje Menadżer Operacyjny Akademii.

Zdjęcie

W poniedziałek miał również miejsce pierwszy, historyczny trening w Legia Training Center. Zawodnicy Legii II pod okiem nowego sztabu szkoleniowego - z trenerem Tomaszem Sokołowskim oraz nowym pracownikiem naszej Akademii, asystentem Piotrem Zasadą na czele - pierwszą część zajęć odbyli na siłowni.

Zdjęcie

Po „rozgrzewce" przyszedł czas, by przenieść się na boisko. Sceneria Legia Training Center na myśl przywodziła doskonale znane polskim klubom obrazki z obozów w... Hiszpanii czy Turcji. Kilka zielonych boisk obok siebie, za płotem las. Dookoła cisza i spokój, świetna pogoda do pracy, a przy murawie tłum obserwatorów - trenerzy pozostałych drużyn, pracownicy Akademii czy młodsi gracze, którzy chwilę wcześniej zameldowali się w bursie.

 

Akademia w Legia Training Center może aktualnie korzystać z trzech boisk naturalnych i jednego ze sztuczną nawierzchnią. W kolejnych miesiącach do dyspozycji Akademii zostanie oddane kolejne boisko trawiaste oraz jedno sztuczne.

Zdjęcie

We wtorek odbyły się pierwsze spotkania organizacyjne z zawodnikami - Legii II, U18 i U17 - na których nasi podopieczni poznali zasady funkcjonowania LTC, strukturę i role poszczególnych pracowników czy zasady poruszania się po obiekcie. Druga część spotkań odbędzie się w środę - dla graczy U16 i U15 oraz 21 lipca - dla zawodników U14.

Zdjęcie

Ponadto, we wtorek zajęcia piłkarskie w Legia Training Center zainaugurowały zespoły U18 i U17, w środę po raz pierwszy na boisko wybiegną chłopcy z U16 i U15.

 

– Myślę, że efekt końcowy, to jak w rzeczywistości wygląda ośrodek, przerósł nasze i tak niemałe oczekiwania. Spodziewaliśmy się, że LTC będzie na wysokim poziomie, ale dziś śmiało możemy powiedzieć, że nasz ośrodek niczym nie ustępuje tego typu obiektom najlepszych klubów na świecie. Miałem to szczęście odwiedzić wiele akademi, szczególnie w Hiszpanii, i szczerze mogę podkreślić, że nie mamy się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie, powinniśmy być dumni z naszego nowego domu – mówi 

Piotr Urban.

 

– Boiska ze świetnej jakości nawierzchnią, siłownia z widokiem na nie, hala sportowa, małe boiska do trenowania szybkiej gry czy budowane jeszcze boisko do piłki plażowej to wszystko daje nam ogromne pole manewru i dużo możliwości rozwijania się w różnych aspektach. Cieszą też takie detale, jak legijne kolory szafek czy ścian w niektórych pomieszczeniach, historyczne zdjęcia na ścianach, trofea poustawiane w holu, treningi rezerw odbywające się w podobnym czasie, co pierwszego zespołu - pozwala to budować w zawodnikach i pracownikach Akademii legijną tożsamość oraz, w przypadku graczy, być blisko celu, jakim jest seniorska drużyna, obserwować ją "po sąsiedzku". Z pozoru są to drobiazgi, ale takie małe rzeczy składają się w większą całość, jaką jest szkolenie w Akademii Legii – podkreśla koordynator U18 - U14 Akademii Legii.

Zdjęcie

– Infrastruktura na najwyższym poziomie nie jest gwarancją świetnego szkolenia, na to składa się wiele czynników, począwszy od programu szkolenia czy metodologii pracy, ale na pewno bardzo ułatwia stawianie kroków do przodu, tak zawodnikom, jak i trenerom. Dzięki LTC nie musimy martwić się problemami infrastrukturalnymi czy organizacyjnymi, które dotąd zaprzątały nasze głowy, a czas ten możemy poświęcić podopiecznym i rozwojowi swojego własnego, trenerskiego warsztatu. 

Zdjęcie

– Każdy z nas, czy to trenerzy, czy zawodnicy, muszą mieć poczucie, że będąc w Legii, pracując w Legia Training Center są w wyjątkowym miejscu, nie tylko na skalę polską, ale i europejską. Liczymy, że przeprowadzka do Książenić doda nam wszystkim energii i motywacji do pracy oraz dalszego rozwoju. Po to tutaj jesteśmy - by swoją pracą kreować zawodników do pierwszego zespołu Legii – podsumowuje Urban.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Jakub Wydra

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.