Zgrupowanie w Dubaju szansą dla legijnej młodzieży - Legia Warszawa
Plus500
Zgrupowanie w Dubaju szansą dla legijnej młodzieży

Zgrupowanie w Dubaju szansą dla legijnej młodzieży

Na zgrupowanie pierwszego zespołu Legii Warszawa do Dubaju poleci pięciu zawodników występujących jesienią w drużynie rezerw i U18 Akademii Legii: Maciej Kikolski, Jakub Kwiatkowski, Patryk Pierzak, Igor Strzałek i Wiktor Kamiński.

Autor: Jakub Wydra

Fot. Janusz Partyka, Jakub Wydra, Aleksandra Wór

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Jakub Wydra

Fot. Janusz Partyka, Jakub Wydra, Aleksandra Wór

Na zgrupowanie pierwszego zespołu Legii Warszawa do Dubaju poleci pięciu zawodników występujących jesienią w drużynie rezerw i U18 Akademii Legii: Maciej Kikolski, Jakub Kwiatkowski, Patryk Pierzak, Igor Strzałek i Wiktor Kamiński. Kim są absolwenci Akademii, którzy otrzymali szansę pracy z pierwszą drużyną Wojskowych?

 

Maciej Kikolski

 

Rok urodzenia: 2004
Pozycja na boisku: bramkarz
Wzrost / waga: 191 cm / 80 kg
Mecze w tym sezonie:
- III liga (grupa I): 13 występów / 17 straconych goli / 4 czyste konta
- CLJ U18: 6 występów / 6 straconych goli / 4 czyste konta 
 
– To bardzo świadomy i ambitny zawodnik, który zdaje sobie sprawę, że czeka go jeszcze wiele pracy by wejść na najwyższy poziom. Mówimy o bardzo inteligentnym bramkarzu o wysokim poziomie rozumienia gry. Potrafi być bardzo skuteczny grając wysoko od bramki, ale także w interwencjach jeden na jeden z przeciwnikiem blisko swojej bramki. Charakteryzuje go wysoki poziom wyszkolenia technicznego, zarówno w elementach czysto bramkarskich, jak i w działaniach ofensywnych. Dobrze radzi sobie w pojedynkach powietrznych, w których potrafi wykorzystać swoje parametry fizyczne i motoryczne – charakteryzuje młodego bramkarza trener Arkadiusz Białostocki. 
 
– W ostatim czasie jeszcze bardzo mocno rozwinęliśmy wymienione wcześniej elementy. Duży wpływ na rozwój Maćka miała możliwość treningów z pierwszym zespołem oraz duża liczba minut spędzona na boisku, w meczach o punkty na poziomie III ligi i Centralnej Ligi Juniorów. Mimo młodego wieku potrafił dopasować się do stylu gry zespołu, wykazując się dobrą skutecznością. Głęboko wierzę, że wyjazd na zgrupowanie z pierwszą drużyną będzie kolejnym dużym krokiem w jego rozwoju. Krokiem, na który zapracował sobie ciężką pracą w ostatnich miesiącach – dodaje.
 

* W związku zakażeniem COVID-19 kilku zawodników, w tym Maciej Kikolski, pozostaje w izolacji i dołączy do reszty drużyny w trakcie zgrupowania.

Zdjęcie

Jakub Kwiatkowski

 

Rok urodzenia: 2003
Pozycja: prawy obrońca / wahadłowy / skrzydłowy
Wzrost / waga: 178 cm / 72 kg
Noga wiodąca: prawa
Mecze w tym sezonie:
- III liga (grupa I): 7 występów
- CLJ U18: 3 występy / 4 asysty 
 
– Bardzo dynamiczny zawodnik, z wiodącą prawą nogą, ale w jego przypadku o wiele bardziej adekwatne będzie określenie, że jest to gracz obunożny. Jego mocną stroną są na pewno predyspozycje motoryczne, ale należy podkreślić, że w ostatnich miesiącach mocno rozwinął się pod kątem gry w defensywie. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w dogrywaniu piłek w pole karne czy w finalizacji akcji w ofensywie. W swojej historii gry w naszej Akademii miewał naprawdę dobre liczby – opisuje trener Mateusz Kamuda, szef indywidualnego rozwoju w Akademii Legii. 
 
– Kuba to pracowity chłopak, świadomy celu, do którego dąży. Obserwując go na przestrzeni wielu lat mogę ocenić, że jego rozwój przebiega bardzo harmonijnie. W ostatnim czasie zrobił spory postęp w grze jeden na jeden w defensywie. Bardzo istotne jest to, by omijały go kontuzje, bo bywały momenty, że przez problemy zdrowotne tracił sporo czasu. Widzę jednak, że w ostatnim czasie wzmocnił się fizycznie, więc jestem dobrej myśli – dodaje.

Zdjęcie

Patryk Pierzak

 

Rok urodzenia: 2003
Pozycja: środkowy pomocnik
Wzrost / waga: 183 cm / 80 kg
Noga wiodąca: prawa
Występy w tym sezonie:
- III liga (grupa I): 10 występów / 1 gol / 1 asysta
- CLJ U18: 2 występy 
 

– Może występować na każdej pozycji w środku pola. Z charakterystycznym dograniem, z luzem piłkarskim, bardzo pracowity na boisku. Jest typem zawodnika mocno wpływającego na grę swojej drużyny. Potrafi wziąć na swoje barki odpowiedzialość za grę zespołu, nie ucieka od niej. Charakteryzuje go dobre uderzenie z dystansu, życzyłbym sobie, by decydował się na takie próby jeszcze częściej – mówi trener Kamuda.
 
– To jeden z takich chłopców, którzy doskonale wiedzą co i w jakim celu robią, do jakiego celu dążą. W ostatim czasie podczas treingów indywidualnych mocno skupialiśmy się na pracy nad fializacją akcji i techiką uderzenia. Dziś wygląda w tych aspektach zdecydowanie lepiej
– dodaje. 

Zdjęcie

Igor Strzałek

 

Rok urodzenia: 2004
Pozycja: ofensywny środkowy pomocnik
Wzrost / waga: 183 cm / 65 kg
Noga wiodąca: prawa
Występy w tym sezonie:
- CLJ U18: 13 meczów / 2 gole / 6 asyst 
 
– Zawodnik środka pola, przede wszystkim „dziesiątka”, ale może zagrać również jako „ósemka”, tak zwany „box to box” lub fałszywy skrzydłowy schodzący do środka. Chłopak o dużej pewności siebie, potrzebujący ciągłych wyzwań. Jego największym atutem jest bardzo dobra technika użytkowa: kontrola i czucie piłki oraz umiejętność wygrywania pojedynków jeden na jeden w ofensywie – charakteryzuje zawodnika trener Legii U18, Grzegorz Szoka. 
 
– Wyróżnia go spokój w wykańczaniu akcji w polu karnym rywala, jest też graczem o wysokim poziomie wytrzymałości. Od mojej pierwszej styczności z Igorem bardzo poprawił grę słabszą nogą, zrobił też duży progres w aspekcie świadomości taktycznej, w szczególności poruszania się bez piłki oraz w finalizacji akcji ofensywnych, przede wszystkim rozwijając technikę swojego strzału.

 

– Jego mocną stroną jest prowadzenie piłki, a obecnie również finalizacja, tak prawą, jak i lewą nogą. Jeśli chodzi o używanie lewej nogi, Igor naprawdę mocno rozwinął się w ostatnim czasie, wykonał w tym aspekcie bardzo dużą pracę – dodaje Mateusz Kamuda.
 

Zdjęcie

Wiktor Kamiński

 

Rok urodzenia: 2004
Pozycja: napastnik
Wzrost / waga: 181 cm / 68 kg
Noga wiodąca: prawa 
Występy w tym sezonie:
- III liga (grupa I): 15 występów / 4 gole
- CLJ U18: 4 występy / 6 goli 
 

– Zawodnik, który bardzo stabilnie się rozwija. Wykonuje regularne kroki do przodu, nie ma przestojów w swojej ścieżce rozwoju. U napastnika kwestią kluczową są zdobywane bramki, a „Kamyk” regularnie wpisuje się na listę strzelców, niezależnie na jakim poziomie rozgrywkowym występuje. W tym sezonie regularnie wspierał zespół U18 w Centralnej Lidze Juniorów, stawiając również pierwsze kroki w rozgrywkach III ligi. Wie, jak zachować się w polu karnym rywala, jak wywalczyć stały fragment gry. Potrafi pomóc drużynie w trudnym momencie – wskazuje Mateusz Kamuda. 
 
– Jego finalizacja akcji nogą jest na bardzo wysokim poziomie, stale pracuje nad uderzeniami głową i utrzymaniem się przy piłce tyłem do bramki. Zrobił w tych aspektach naprawdę duży progres w ostatnich miesiącach. Jest też szybkim zawodnikiem, z bardzo dobrym timingiem wyjścia do prostopałych piłek.

Zdjęcie

– Jeśli w sercach tych chłopaków dalej będzie grała piłka nożna, mogą zajść naprawdę bardzo wysoko. Nie mogą pozwolić sobie na chwilę rozporoszenia, dostają dziś szansę, z której muszą skorzystać. To utalentowani chłopcy, ale talent to jedno, a muszą pamiętać, że trzeba go jeszcze poprzeć ciężką pracą. Mocno wierzę w tych chłopaków i trzymam za nich kciuki – podsumowuje szef indywidualnego rozwoju w Akademii Legii, Mateusz Kamuda.
 

Poza wymienioną piątką, na obóz „jedynki” do Dubaju polecą również inni młodzi absolwenci Akademii, którzy jesienią znajdowali się już w kadrze pierwszego zespołu oraz zaliczyli w jego barwach występy: bramkarze Cezary Miszta (rocznik 2001, 12 występów w I zespole) i Kacper Tobiasz (2002, 4 występy), środkowy pomocnik Bartłomiej Ciepiela (2001, 5 występów), skrzydłowy Kacper Skwierczyński (2003, 2 występy) oraz napastnik Szymon Włodarczyk (2003, 9 występów / 1 gol).
 
Na zgrupowanie udadzą się też wracający z wypożyczeń: obrońca Mateusz Grudziński (rocznik 2000) i napastnik Maciej Rosołek (2001). 
 
Obóz w Dubaju potrwa od 6 do 22 stycznia. Po powrocie sztab szkoleniowy pierwszej drużyny podejmie decyzje odnośnie ewentualnego włączenia młodych zawodników do kadry „jedynki” na rundę wiosenną.

Udostępnij

Autor

Jakub Wydra

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.