
Mural Deyny na warszawskiej Ochocie
Kazimierz Deyna został upamiętniony na muralu przy szkole podstawowej na ul. Gorlickiej. Mural powstał dzięki mieszkańcom dzielnicy Ochota, którzy projekt przedstawiający sylwetkę jednego z najwybitniejszych piłkarzy Legii i reprezentacji Polski wybrali spośród 85 propozycji w ramach budżetu partycypacyjnego.
Autor: Bartosz Zasławski
Fot. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów
- Udostępnij
Autor: Bartosz Zasławski
Fot. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów
Mural powstawał przez kilka tygodni we wrześniu br. roku. Praca znajdująca się na ścianie Szkoły Podstawowej nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego przy ul. Gorlickiej 3 odwzorowuje zdjęcie Deyny wykonane przez wybitnego fotografa sportowego Eugeniusza Warmińskiego (prawa do jego archiwum współnależą do klubu), do której czerwoną farbą domalowano napisy „Kazimierz Deyna” i symboliczny numer „10”. W październiku odbyły się formalne odbiory prac.
1 września minęło 31 lat od śmierci legendarnego piłkarza Legii Warszawa i reprezentacji Polski. Kazimierz Deyna w barwach Legii zdobył dwa tytuły mistrza Polski, Puchar Polski oraz awansował do półfinału Pucharu Europy. Z reprezentacją Polski zają trzecie miejsca na mistrzostwach świata w 1974 r. oraz zdobył złoty medal olimpijski na igrzyskach w Monachium w 1972 r. Pamięć o piłkarzu jest wciąż żywa wśród społeczności kibiców Legii i mieszkańców Warszawy.
Koszt powstania muralu wyniósł ok. 60 tys. zł.


Autor
Bartosz Zasławski