Legia Training Center
Legia Training Center to najnowocześniejszy ośrodek treningowy w naszej części Europy i drugi dom Legii Warszawa, będący fundamentem strategii rozwoju Klubu. Na boiskach, w szatniach i biurach obiektu w Książenicach w gm. Grodzisk Mazowiecki tworzy się przyszłość Klubu.
Autor: Legia Warszawa
Fot. Mateusz Kostrzewa, Legia Warszawa
- Udostępnij
Autor: Legia Warszawa
Fot. Mateusz Kostrzewa, Legia Warszawa
W lipcu 2020 roku do ośrodka w Książenicach w gm. Grodzisk Mazowiecki, 30 km od centrum Warszawy, przeniosła się pierwsza drużyna, a także najstarsze zespoły systemu młodzieżowego Legii Warszawa – rezerwy oraz U18, U17, U16, U15. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2019 roku.
„Budowa ośrodka Legia Training Center to fundament strategii rozwoju Legii” - mówi Dariusz Mioduski, prezes i właściciel Legii. „Naszym celem jest nie tylko umacniać się na pozycji najlepszego klubu w Polsce, ale także konsekwentnie budować pozycję Legii w Europie i dołączyć do europejskiej elity klubów piłkarskich. Chcemy szkolić zawodników, którzy zagrają w pierwszej drużynie Legii, innych klubach Ekstraklasy i w czołowych klubach europejskich. Stworzenie ośrodka treningowego było moim marzeniem i jednym z priorytetów od 5 lat”.
„Powstaje najnowocześniejszy obiekt w tej części Europy. Do Legia Training Center będą trafiać najlepsze talenty z Polski i regionu” – mówił Tomasz Zahorski, członek zarządu Legii i prezes spółki celowej Akademia Piłkarska Legii (APL), która realizowała projekt.
„Budowa Ośrodka oznacza ogromną zmianę w sposobie pracy działu sportu Legii i wielką szansę na rozwój całego klubu. Do budynków 30 km od naszego stadionu przeniesie się pierwszy zespół, dyrektor sportowy, dział skautingu, administracja sportowa, druga drużyna i najstarsze zespoły Akademii, a także nasza komórka badawczo-rozwojowa LegiaLab. W biurach na stadionie przy ul. Łazienkowskiej zostanie część komercyjna i administracyjna klubu oraz najmłodsze drużyny Akademii”.
Ośrodek zapewni również długo wyczekiwane możliwości rozwoju dla Akademii Legii.
W skład Legia Training Center wchodzi m.in.:
· Docelowo 8 boisk (6 z nawierzchnią naturalną i dwa ze sztuczną nawierzchnią - przykryte halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy)
· Strefa pierwszej drużyny:
* szatnie
* siłownia
* powierzchnie treningowe
* strefa wypoczynku – player’s lounge
* sale konferencyjne
* gabinety medyczne i lekarskie
* część hotelowa z 24 pokojami o standardzie 4 gwiazdkowym
· Akademia Piłkarska:
* szatnie,
* siłownia
* powierzchnie treningowe
* sale lekcyjne
* bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat (ponad 60 miejsc pobytowych).
* W ośrodku odbywać się będą zajęcia drużyn w kategorii U15-U18 i Legii II
· Biura pionu sportowego i innych działów klubu
· Centrum Badawczo – Rozwojowe LegiaLab
· Powierzchnie dla start-upów sportowych
· Ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa dla mieszkańców, która będzie popularyzowała aktywny, zdrowy tryb życia.
Legia przeszła długą drogę administracyjną i proces inwestycyjny uzyskując wszelkie pozwolenia, w tym podpisała porozumienie z Gminą Grodzisk Mazowiecki, gdzie swoją siedzibę ma ośrodek, otrzymała dotacje Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Rozwoju na Centrum Badawczo-Rozwojowe LegiaLab. Legia wybrała również inżyniera kontraktu (Tremend), oraz generalnego wykonawcę (PORR) i podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz umowę pożyczki.
Budowa Legia Training Center tworzy również zupełnie nowe możliwości współpracy dla sponsorów, którzy chcą zostać partnerami najnowocześniejszego ośrodka piłkarskiego w tej części Europy (m.in. naming rights ośrodka).
Za realizację budowy LTC wraz z LegiaLab odpowiedzialna jest spółka celowa Akademia Piłkarska Legia (APL), która 26 marca 2019 r. formalnie przekazała plac budowy generalnemu wykonawcy.
Przed stworzeniem ostatecznego projektu ośrodka przedstawiciele Legii wizytowali ok. 30 obiektów treningowych w całej Europie (m.in. Realu Madryt, FC Barcelony, Borussii Dortmund, Bayernu Monachium, Red Bulla Lipsk, Anderlechtu Bruksela, Ajaxu Amsterdam, Feyenoordu Rotterdam, Sportingu Lizbona, FC Porto, Arsenalu Londyn, Tottenhamu Londyn i Chelsea Londyn). Łącznie przeanalizowano projekty techniczne około 80 ośrodków.
Projekt Ośrodka przygotowała pracownia LAP Studio. Generalnym wykonawcą inwestycji jest PORR S.A. i PORR BAU GmbH, a inżynierem kontraktu firma Tremend Sp. z o.o.
W procesie finansowania Legia Training Center Bankowi Gospodarstwa Krajowego doradzała kancelaria CMS, a kancelaria Crido Legal spółce celowej Akademia Piłkarska Legii Sp. z o.o. realizującej inwestycję. Doradcą finansowym legijnej spółki była firma Jan Dziekański Corporate & Project Finance Advisory.
Projekt: „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego LEGIA LAB W obszarze sportu i rehabilitacji” jest objęty współfinansowaniem środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 2.1.”Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.
Umowę nr POIR.02.01-00-00-0046/17-00 między Legią Warszawa S.A. a Ministrem Rozwoju i Finansów zawarto w dniu 1 grudnia 2017 r., na wartość wydatków kwalifikowanych 3 730 621,00 PLN, przy dofinansowaniu do kwoty 1 124 186,30 PLN.
Obejrzyjcie także film, jaki powstał w rocznicę rozpoczęcia budowy LTC:
10 lipca miał miejsce historyczny moment. Około 19:45 klubowy autokar wjechał przez ul. Legionistów na teren Legia Training Center. Pierwszy raz zawodnicy Legii Warszawa przedmeczowe zgrupowanie spędzali w najnowocześniejszym ośrodku treningowym w Europie Środkowej. Dla zespołu przeznaczona jest strefa o czterogwiazdkowym standardzie na parterze i I piętrze budynku klubowego.
Zespół przywitali na miejscu prezes Dariusz Mioduski wspólnie z członkami zarządu LTC - Tomaszem Zahorskim i Wojciechem Rokickim. Sztab i zawodnicy na dwóch kondygnacjach zlokalizowanej w północno-wschodniej części hotelowej budynku mają do dyspozycji 22 klimatyzowane, nowocześnie zaprojektowane pokoje. Każdy z nich spełnia najwyższe, wszechstronne wymogi, pozwalające w komfortowych warunkach przygotowywać się do meczu oraz jest wyposażony w najnowszej generacji ekrany Samsung i konsole Sony PlayStation do przyszłego użytku. Drużyna korzysta również z części gastronomicznej, osobnej recepcji oraz zaplecza sprzętowego.
Zaawansowana infrastruktura sportowa dla pierwszego zespołu na terenie ośrodka obejmuje dwa boiska z nawierzchnią naturalną, dostosowaną do potrzeb drużyny szatnię, siłownię o powierzchni 350 metrów kwadratowych oraz bogato wyposażoną strefę odnowy biologicznej z basenem i dwoma saunami.
Drużyna po obejrzeniu swojej strefy była wręcz wniebowzięta, a szczególne zainteresowanie wzbudziły… karty zawodników z FIFA 2020 zamiast tradycyjnych wizytówek przy pokojach. Dodatkowemu majestatowi drugiemu domowi Legii dodają archiwalne zdjęcia z najwybitniejszych meczów w europejskich pucharach oraz innych, wyjątkowych chwil w jej historii.
Uroczyste otwarcie Legia Training Center odbędzie się 20 lipca. Wcześniej do Legia Training Center przenieśli się już także piłkarze rezerw Legii (odbyli także pierwszy trening) oraz pracownicy LTC, a w kolejnych dniach młodzi piłkarze roczników U17, U16 i U15.
Legia Training Center już tętni życiem! Poniedziałek 13 lipca 2020 roku - ta data na stałe wpisała się do historii Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Tego dnia nasza Akademia rozpoczęła funkcjonowanie w LTC, najnowocześniejszym ośrodku tego typu w Polsce.
13 lipca 2020 - niewiele ponad rok po rozpoczęciu budowy, obiekt ożył na dobre. Legia - jako Klub i Akademia Piłkarska - dołączyła tym samym do europejskiej elity pod względem infrastruktury i możliwości rozwojowych. Więcej znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.
Autor
Legia Warszawa