Plus500
PKO Ekstraklasa: Górnik - Legia. Liczby i ciekawostki

PKO Ekstraklasa: Górnik - Legia. Liczby i ciekawostki

Jaka postać łączy historię Legii i Górnika? Jak w rywalizacji z Górnikami radzili sobie Aleksandar Vuković, Marek Saganowski i Jan Mucha? W którym sezonie drużyny spotkały się na boisku aż sześć razy? Zapraszamy na zbiór liczb i ciekawostek przed spotkaniem z Górnikiem Zabrze.

Autor: Jakub Jeleński, JP, PG, KM

Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Jakub Jeleński, JP, PG, KM

Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Historia spotkań Legii z Górnikiem sięga 1956 roku. W premierowym meczu po dwóch trafieniach Henryka Kempnego i golu Ernesta Pola Wojskowi wygrali 3:1. Pol jest postacią łączącą oba kluby. Barwy Legii napastnik reprezentował w latach 1953-1956. Z „eLką” na piersi sięgnął po dwa tytuły mistrzowskie i dwa Puchary Polski. Znacznie dłużej grał w Górniku Zabrze. W barwach zabrzan zdobył osiem mistrzostw kraju oraz Puchar Polski. Dla „Górników” rozegrał ponad 209 meczów, w których zdobył 143 bramki. Jako legionista napastnik wystąpił w 72 meczach i strzelił 56 goli, a w roku 1954 został pierwszym w historii klubu królem strzelców polskiej ligi z 19 bramkami na koncie. W ramach uznania stadion Górnika Zabrze został nazwany jego imieniem, jednak od 2016 roku oficjalną nazwą została Arena Zabrze.

Zdjęcie

W całej historii konfrontacji Legia Warszawa grała z Górnikiem Zabrze 149 razy, wygrała 65 meczów, 35 razy zremisowała i 49 razy musiała uznać wyższość rywali (bilans bramek 230:196). Na swoim stadionie legioniści grali z Górnikiem 77 razy i wygrali 44 potyczki (bramki 129:74), w Zabrzu zaś w 72 występach 21 razy wygrywała Legia, padło 19 remisów, a 32 razy lepsi okazywali się rywale (bramki 122:101 dla Górnika).

Zdjęcie

Aleksandar Vuković i Marek Saganowski jako trenerzy wygrali z Górnikiem dwa razy: 2:1 i 5:1. Zdecydowanie więcej takich spotkań mają za sobą w roli zawodników. Obaj panowie, jako piłkarze, mierzyli się łącznie z Górnikami dwadzieścia sześć razy. Marek Saganowski zagrał 14 takich meczów, natomiast Aleksandar Vuković 12. Obecny asystent trenera strzelił w tych konfrontacjach pięć goli, natomiast Vuković ani razu nie wpisał się na listę strzelców. Z kolei Jan Mucha bronił bramki Wojskowych w czterech konfrontacjach z Górnikiem - trzy razy wygrał i raz zremisował.

Zdjęcie

Najlepszym strzelcem w historii tej rywalizacji jest natomiast Lucjan Brychczy. Legendarny zawodnik warszawskiej Legii zdobył 13 bramek - dziesięć w lidze i trzy w krajowym pucharze. Z obecnej kadry Wojskowych do bramki zabrzan trafiali: Inaki Astiz i Paweł Wszołek (po dwa gole) oraz Artur Jędrzejczyk, Marko Vesović i Arvydas Novikovas (po jednym).

Zdjęcie

Od 2012 roku trwa seria, podczas której legioniści strzelają minimum jednego gola w meczach z piłkarzami z Zabrza. Oznacza to, że od dwudziestu spotkań zawodnicy Legii znajdują sposób na bramkarza rywali. Jeśli chodzi o inne najdłuższe serie, to legioniści nie przegrali z Górnikiem na własnym boisku 23 spotkania z rzędu (seria cały czas trwa - od marca 2000 do listopada 2019), 12 meczów trwała seria z przynajmniej jednym straconym golem (1956-1962), 11 bez zwycięstwa na wyjeździe (1956-1965), zaś 10 bez porażki (1977-1983), porażek na wyjeździe (1956-1965) oraz bez porażki na wyjeździe (1973-1982). Ostatnie pięć spotkań legioniści rozstrzygnęli na swoją korzyść (bilans bramkowy 15:3).

Zdjęcie

Kibice szczególnie pamiętają spotkanie z 15 czerwca 1994 roku. W ostatniej kolejce sezonu los skrzyżował właśnie Legię z Górnikiem. Mecz rozegrano na naszym terenie. Spotkanie miało niebagatelne znaczenie - rozstrzygało losy mistrzostwa Polski. Legia do sięgnięcia po tytuł potrzebowała remisu, Górnik musiał wygrać. W 41. minucie Marek Szemoński otworzył wynik spotkania i uradował kibiców przyjezdnych. Wojskowi starali się strzelić upragnioną bramkę, jednak przez długi czas to się nie udawało. Wybuch radości nastąpił dopiero dwadzieścia minut przed końcem meczu. - Wszystko rozpoczęło się po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłkę uderzał Podbrożny, ta odbiła się od murawy i szybowała w kierunku linii piątego metra. Ja wyczułem okazję, natychmiast ruszyłem do tej futbolówki i strzałem głową w długi róg pokonałem bramkarza Górnika. Nie muszę mówić, że poczułem olbrzymią euforię. Natychmiast pobiegłem w kierunku trybun. Byłem przeszczęśliwy, że strzeliłem tak ważnego gola' – wspominał strzelec gola Adam Fedoruk. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1 i legioniści mogli celebrować tytuł mistrzowski. W tamtym meczu zabrzanie zobaczyli aż trzy czerwone kartki.

Zdjęcie

W 1988 roku oba zespoły spotkały się na boisku aż sześć razy. Dwa mecze odbyły się w ramach rozgrywek ligowych, zaś cztery w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Maraton meczów Legii z Górnikiem rozpoczął się 2 kwietnia na stadionie w Zabrzu. Legioniści zremisowali wówczas 1:1, gole w tym meczu strzelali Leszek Pisz i późniejszy trener Legii, Jan Urban. 11 dni później obie drużyny, tym razem jednak w Warszawie, spotkały się ponownie. W pierwszym meczu półfinału Turnieju Tysiąca Drużyn legioniści, po bramce Dariusza Dziekanowskiego, zwyciężyli 1:0. W rewanżu 5 maja padł wynik 2:2 i to Wojskowi awansowali do finału. Na kolejny mecz Legii z Górnikiem przyszło czekać aż do listopada. W tym miesiącu obie drużyny spotkały się jednak aż trzykrotnie! Najpierw w lidze, 6 listopada, Górnik przed własną publicznością pokonał legionistów 2:1. 16 listopada, ponownie w Zabrzu, rozegrany został pierwszy mecz 1/4 finału Pucharu Polski. Po bramkach Tomasza Arceusza, Andrzeja Łatki oraz Dariusza Dziekanowskiego Legia wygrała 3:2. W rewanżu 11 dni później legioniści ponownie pokonali Górników, tym razem 2:0 po bramkach Leszka Pisza i Dariusza Dziekanowskiego.

Zdjęcie

Historia Górnika Zabrze zaczyna się w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Zakończenie tego tragicznego konfliktu spowodowało przyłączenie miasta do Polski, a co się z tym wiąże, początek polskich drużyn piłkarskich na tych terenach. W tamtym czasie powstało kilka zespołów, które rywalizowały ze sobą o miano największego w mieście. W 1948 roku, z powodu ogólnopolskiej reorganizacji sportu i przejęcia opieki nad sportem górniczym przez zrzeszenie „Górnik”, małe klubiki zostały połączone, w wyniku czego powstał jeden większy zespół, który dziś wszyscy znamy jako Górnik Zabrze.

Zdjęcie

Górnik Zabrze ma na swoim koncie, podobnie jak Legia, 14 tytułów mistrzowskich. Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku Górnicy zdominowali krajowe rozgrywki. W latach 1963-1967 nieprzerwanie zdobywali mistrzostwo Polski przez pięć sezonów z rzędu. Co więcej, w latach 1968-1972 także przez pięć sezonów z rzędu Górnicy niepokonani byli w Pucharze Polski.

Zdjęcie

47-letni Marcin Brosz jest stosunkowo młodym trenerem, jednak zdążył prowadzić swoje drużyny przeciwko Legii już 16 razy. Jako szkoleniowiec Górnika Zabrze miał ku temu okazję ośmiokrotnie - dwa razy wygrał, raz zremisował i pięć razy przegrał. Wcześniej trener konfrontował się z Wojskowymi, prowadząc Koronę Kielce, Piasta Gliwice i Odrę Wodzisław. Ogólny bilans nie jest najlepszy. Drużyny szkoleniowca wygrały czterokrotnie, dwa razy zremisowały i odniosły dziesięć porażek. 47-letni Marcin Brosz prowadził Górnika w 156 oficjalnych meczach (65 zwycięstw, 42 remisy i 49 porażek, bilans bramkowy 249:201, średnia 1,52 pkt/mecz). Z kolei 40-letni Aleksandar Vuković ma za sobą 51 spotkań w roli trenera Legii (31 zwycięstw, dziewięć remisów i 11 porażek, bilans bramek 93:41, średnia 2 pkt/mecz).

Zdjęcie

W drużynie Górnika występuje 10 obcokrajowców (34,5% kadry), w stołecznym zespole zaś 13 (41,9% kadry). Średnia wieku naszych rywali to 24,9 lat (przy 26,1 Legii). Najmłodszym piłkarzem zabrzan jest 18-letni bramkarz Bartosz Neugebauer, najstarszym zaś 26-letni środkowy napastnik Igor Angulo. Jeśli chodzi o Wojsowych, to na przeciwnych biegunach znajdują się Ariel Mosór (17 l.) i Radosław Cierzniak (37 l.).

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Jakub Jeleński, JP, PG, KM

15razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.