Cracovia - Legia w liczbach
Jak długo trzeba płynąć Wisłą, by pokonać drogę z Kałuży na Łazienkowską? Ile razy na piłkarskim boisku stawali naprzeciw siebie Aleksandar Vuković i Michał Probierz? Jak wychowanek Pasów stał się ich katem? Od ilu spotkań Wojskowi są niepokonani w Grodzie Kraka? Zapraszamy na liczby i ciekawostki przed niedzielnym starciem w Krakowie.
Autor: Janusz Partyka
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
1,69
Michał Probierz to najbardziej doświadczony trener w PKO Ekstraklasie. Pracując w ośmiu klubach obecny szkoleniowiec Cracovii prowadził zespoły w ponad 400 spotkaniach. W Cracovii zasiadał na ławce trenerskiej do tej pory w 88 meczach (37 zwycięstw, 20 remisów i 31 porażek, bilans bramkowy 121:114) zdobywając 1,49 pkt/mecz. Dla porównania Aleksandar zasiadał na ławce trenerskiej (jako samodzielny szkoleniowiec) w 26 meczach. Serb może poszczycić się wyższą średnią zdobytych punktów na mecz (1,69). Jego bilans z drużyną Wojskowych to 12 wygranych, osiem remisów i sześć porażek (bramki 31:17). Trener Michał Probierz (46), jest o sześć lat starszy od Aleksandara Vukovicia (40).
Obydwaj trenerzy mierzyli się w naszej lidze na boisku pięciokrotnie (w latach 2001-2004) - Aleksandar Vuković jako piłkarz Legii, Michał Probierz zaś jako zawodnik Górnika Zabrze. Vuko na boisku z obecnym szkoleniowcem Pasów nie przegrał - dwa razy wygrał i trzy zremisował (przy czym w jednym z tych przypadków Legia okazała się lepsza w rzutach karnych).
5
Drużyna z Krakowa zdobyła w swojej historii pięć tytułów mistrza Polski (ostatni w roku 1948) i są to wszystkie trofea tego klubu. Dla porównania w gablotach Legii stoi 38 trofeów (14 MP, 19 PP, 4 SP i 1 PL). Tylko w ostatniej dekadzie Wojskowi na pierwszym stopniu podium stawali pięciokrotnie, zdobywając przy tym sześć krajowych pucharów.
5:0
Najwyższe zwycięstwo Legii w meczach z Cracovią, to 5:0 - w marcu 2006 roku. Wojskowi zmierzali od zwycięstwa do zwycięstwa w drodze do mistrzostwa Polski i rozbili Pasy po trafieniach Dawida Janczyka, Michala Gottwalda (jedyny gol w barwach Legii) Sebastiana Szałachowskiego, Piotra Włodarczyka i Rogera Guerreiro.
8
Najlepszym strzelcem Legii w historii spotkań z Cracovią jest Lucjan Brychczy - strzelił rywalom osiem goli. Drugie miejsce w klasyfikacji zajmuje Marian Łańko, autor sześciu trafień. Co ciekawe, zawodnik był wychowankiem Cracovii. To właśnie on zdobył dwie bramki w pierwszym meczu Legii z Pasami rozgrywanym w Warszawie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2, a mecz rozstrzygnął gol Witolda Wypijewskiego z... 40 metrów! Z obecnie grających piłkarzy w barwach Wojskowych jedynie Dominik Nagy raz trafił do siatki Cracovii.
9
We wrześniu zostało rozegranych dziewięć meczów pomiędzy Legią a Cracovią. Bilans jest remisowy - po trzy razy zwyciężały obydwie drużyny, tyleż samo padł remis. Bilans bramkowy 14:13 dla Legii.
13
Wyjazdy do Krakowa nie zawsze jednak kończyły się pozytywnymi rozstrzygnięciami. Z 36 meczów warszawianie wygrali niespełna połowę (17), remisując przy tym w siedmiu meczach i przegrywając w 12. Bilans bramkowy - 54:48 dla Legii. Co ciekawe, legioniści w ostatnich latach śrubują imponującą passę meczów bez porażki z Cracovią na wyjeździe. Na razie licznik zatrzymał się na 13. spotkaniach. Po raz ostatni Wojskowi przegrali w Krakowie w kwietniu 2005 roku po trafieniu Marcina Bojarskiego (w 2001 roku występował w naszym klubie) w 90. minucie. Ostatnie dwa spotkania przy Kałuży zakończyły się bezbramkowym remisem.
14
punktów po ośmiu kolejkach (średnia 2 pkt/mecz) ma na swoim koncie Cracovia, co daje jej drugie miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Legioniści plasują się na piątej pozycji i zgromadzili do tej pory 14 oczek (1,75 pkt/mecz). Piłkarze Pasów trafiali do siatki rywali 14-krotnie (1,75 gola/mecz, najwięcej Sergiu Hanca i Rafael Lopes - po trzy), legioniści zaś 10-krotnie (1,25 gola/mecz, najwięcej Jarosław Niezgoda - pięć). Nasi rywale stracili osiem goli (1 gol/mecz), warszawianie z kolei siedem (0,87 gola/mecz).
16
Jako zawodnik Legii trener Aleksandar Vuković wystąpił przeciwko Cracovii sześciokrotnie (cztery zwycięstwa, jeden remis i jedna porażka). Drugi szkoleniowiec Wojskowych Marek Saganowski podczas swojej kariery trzykrotnie mierzył się z Cracovią (dwa zwycięstwa i porażka), strzelając jednego gola. Z kolei asystent trenera bramkarzy Jan Mucha rozegrał przeciwko Cracovii siedem meczów - z sześciu z nich wyszedł zwycięsko, raz podzielił się punktami.
17
Niedzielny mecz będzie spotkaniem drużyn, które mocno stawiają na obcokrajowców. W tym sezonie w kadrze Wojskowych jest 15 zawodników spoza Polski, co stanowi średnią 53,6%. Z kolei Cracovia w rundzie jesiennej jest najbardziej „niepolską” drużyna w lidze. W jej kadrze znajduje się 17 obcokrajowców, co z kolei przekłada się na 51,5% ogółu zawodników.
23,9
Średnia wieku kadry pierwszej drużyny Pasów to 23,9 lat (w przypadku Legii 26,3). Najmłodszym piłkarzem w ekipie Michała Probierza jest 15-letni defensywny pomocnik Bartłomiej Kafel, na drugim biegunie zaś znajduje się... o 22 lata starszy bramkarz Boris Pesković (37). W Legii najmłodszym jest 18-letni napastnik Maciej Rosołek, a najstarszy bramkarz Radosław Cierzniak (36).
26
Jakie są najdłuższe serie legionistów w historii starć z Pasami? Seria meczów bez porażki trwała przez 27 spotkań (od 28 sierpnia 2005 do 2 września 2018 roku). 26 meczów to z kolei passa bez porażki na własnym boisku (30 sierpnia 1953 - 17 września 2017). O 13-meczowej serii bez porażki na wyjeździe już pisaliśmy. 10 - to z kolei liczby symbolizujące najdłuższą serię zwycięstw z rzędu (31 sierpnia 2013 - 17 września 2017) i serię z przynajmniej jednym strzelonym golem (21 listopada 1954 - 3 czerwca 1962).
76
Do tej pory Legia Warszawa mierzyła się z Cracovią 76 razy. Wojskowi mogą poszczycić się bardzo korzystnym bilansem, ponieważ wygrali aż 43 spotkania, zremisowali 16 i przegrali tylko 17. Bilans bramkowy, to 134:86 na korzyść Legii. Jeśli chodzi o mecze ligowe, odbyło się ich 74. 41 razy lepszy był klub ze stolicy, padło 16 remisów, zaś 17-krotnie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylali gracze z Krakowa. Ciekawostką jest fakt, że obydwie drużyny tylko dwa razy spotkali się w rozgrywkach o Puchar Polski.
87
Kapitanem Cracovii jest 33-letni ekslegionista Janusz Gol. Grając w zespole z Łazienkowskiej (2011-2013) pomocnik zdobył jeden tytuł mistrza Polski i trzy krajowe puchary. Z „eLką” na piersi rozegrał 87 meczów i strzelił osiem goli, w tym ten najbardziej pamiętny - ze Spartakiem (3:2) w Moskwie w rozgrywkach Ligi Europy UEFA. Gol w barwach Wojskowych przeciwko Pasom wystąpił dwa razy - raz wygrał i raz zremisował.
110,88
Średnia kilometrów przebiegniętych przez piłkarzy Cracovii w meczu wynosi 110,88 kilometrów (daje to 8. miejsce w ligowej stawce). W przypadku Legii jest to 107,94 km (15. pozycja). Najwyższą osiągniętą prędkością może poszczycić się zawodnik Cracovii Mateusz Wdowiak (35,16 km/h). Spośród legionistów najlepszym wynikiem może pochwalić się Jarosław Niezgoda (34,05 km/h), co daje mu 19 miejsce w ligowej stawce. Jeśli chodzi o najdłuższy przebiegnięty dystans w meczu, to w obydwu klubach przodują Milan Dimun (12,38 km) i Valeriane Gvilia (12,24 km). W klasyfikacji średniej sprintów w meczu, to na trzeciej pozycji znajduje się legionista Michał Karbownik (16), na szóstej Marko Vesović (15), zaś na siódmej piłkarz Cracovii Mateusz Wdowiak (14). Średnio piłkarze Wojskowych wykonują 99 sprintów w meczu, Cracovii zaś 102.
1906
Wielu fanów piłki nożnej mylnie uważa Cracovię za najstarszy istniejący klub w Polsce. Pasy założono 13 czerwca 1906 roku, ale trzy lata wcześniej powstały Lechia Lwów – w lecie 1903 roku, Czarni Lwów – powołani do życia w sierpniu 1903 roku – oraz Pogoń Lwów, której początków należy upatrywać wiosną 1904 roku. Zarówno Lechii i Czarnych nie ma już na piłkarskiej mapie, Pogoń z kolei wróciła na nią w 2009 roku, po tym jak zniknęła z niej po wybuchu II wojny światowej. Cracovię można więc uznać nie za najstarszy polski klub, lecz za najdłużej istniejący. Z kolei Cracovia jako pierwszy w historii polski klub została mistrzem kraju (w 1921 roku). Nie była to jednak liga centralna, bo o tytuł walczyło pięć zespołów, które zwyciężyły rozgrywki w pięciu okręgowych klasach A. Rywalizowano wówczas również w klasie B, którą wygrały rezerwy Cracovii.
1917
Stanisław Mielech, założyciel i pomysłodawca nazwy naszego klubu, w przeszłości grał również w drużynie Pasów. W 1917 roku Legia rozegrała nieoficjalny mecz z Cracovią. Było to pierwsze w historii drużyny spotkanie wyjazdowe. Pasy cieszył się wówczas tytułem najlepszej drużyny w kraju, a zwycięstwo 2:1 (po golach Poznańskiego i Prochowskiego) pozwoliło nazywać Legię nieoficjalnym mistrzem Polski.
1928
Rywalizacja obu drużyn sięga czasów okresu międzywojennego. Po raz pierwszy w oficjalnym meczu Legia zagrała z Cracovią 13 maja 1928 roku. Spotkanie zostało rozegrane w Krakowie, a Pasy zwyciężyły 2:0 po golach Kałuży i Gintela. Legioniści wystąpili w składzie: Adamowicz - T. Terlecki, Ziemian - Strycharz, Amirowicz, Schaller - Wypijewski, Nawrot, Łańko, Ciszewski, Materski. Spotkanie oglądała rekordowa na ówczesne czasy liczba 6000 widzów, zaś rozjemcą tego historycznego spotkania był Józef Baran-Bilewski z... Warszawy.
1933
Najwięcej bramek w jednym meczu pomiędzy tymi drużynami padło 20 sierpnia 1933 roku. Legioniści przegrali na wyjeździe w stosunku 2:6. Wojskowi nie byli faworytem tego spotkania, jego przebieg zaskoczył jednak obserwatorów. Do przerwy goście z Warszawy przegrywali już 0:4 (obydwa gole dla zespołu Legii zdobył Włodzimierz Maurer). Dla Cracovii po dwa razy trafiali z kolei Stanisław Malczyk, Walerian Kisieliński i Józef Kubiński.
15007
Nieco ponad 15 tysięcy wynosi pojemność stadionu Cracovii przy ulicy Kałuży 1 (rekord frekwencji to 14125). Obiekt Pasów był budowany 10 lat temu, a oddany do użytku 14 miesięcy przed czasem - we wrześniu 2010 roku. Koszt budowy wyniósł 157 mln złotych. Rozmiary boiska wynoszą 105x68 m, zaś moc oświetlenia 3000 lx. Stadion był jedną z aren mistrzostw Europy U21 w 2017 roku. Rozegrano na nim trzy spotkania fazy grupowej, jeden półfinał oraz finał turnieju.
538 metrów wynosi z kolei odległość stadionu Cracovii od rzeki Wisły. O siedem metrów bliżej od niej leży stadion Legii. Gdyby ktoś zamierzał wybrać się z jednego stadionu na drugi drogą wodną, musiałby pokonać 415 kilometrów. Na wysokości stadionu Pasów rzeka ma szerokość 112 metrów, zaś do jej sforsowania na wysokości Łazienkowskiej należy przebyć ich aż 248.
Autor
Janusz Partyka