#GOTOWIDOPOMOCY: Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR - Legia Warszawa
Plus500
#GOTOWIDOPOMOCY: Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR

#GOTOWIDOPOMOCY: Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR

Wobec zagrożenia wynikającego z rozprzestrzeniania się Covid-19, w celu udzielania pomocy osobom jej potrzebującym oraz wsparcia działań władz i instytucji zwalczających rozprzestrzenianie się wirusa, a także jego skutki, 11 marca 2020 roku powołano Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR z którym dziś wspólnie prowadzimy akcję #GOTOWIDOPOMOCY.

Autor: HP, PZ

Fot. ZHR

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: HP, PZ

Fot. ZHR

Wobec zagrożenia wynikającego z rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, w celu udzielania pomocy osobom jej potrzebującym oraz wsparcia działań władz i instytucji zwalczających rozprzestrzenianie się wirusa, a także jego skutki, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powołał  Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR uchwałą z 11 marca 2020 roku.Powołano Sztab Pogotowia w składzie: hm. Katarzyna Bieroń – komendantka, hm. Małgorzata Siergiej – wicekomendantka, hm. Adam Niemkiewicz, hm. Wiesław Turzański, hm. Małgorzata Wilkowska, phm. Michał Orlik.

 

Służbę w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy ZHR mogą pełnić przede wszystkim osoby pełnoletnie, natomiast harcerze i harcercerki poniżej 18 roku życia angażują się w działania zdalne takie jak np.: szycie maseczek i HarcKorki. Pilną potrzebą jest przekazywanie potwierdzonych informacji w zakresie profilaktyki i zagrożeń. Harcerki i harcerze ZHR starają się docierać tam gdzie lokalna społeczność ma mniejszą dostępność do Internetu. Promują treści publikowane na oficjalnych stronach www.gov.pl/koronawirus. Wolontariusze pomagają seniorom, którym dostarczają posiłki, robią zakupy czy realizują recepty.

 

Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR uczestniczy w wielu akcjach. W wyniku rozszerzającej się pandemii koronawirusa sytuacja na polskich granicach jest bardzo trudna. Dzień i noc odpowiednie służby kontrolują granice naszego państwa, by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo. Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR dostarczają mundurowym pracującym na granicy nad Świną kawę i ciasto.


Pogotowie Harcerek i Harcerzy to również akcje pomocowe skierowane do uczniów w każdym wieku. Projekt HarcKorki to ponad stu harcerzy, którzy udzielają korepetycji uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każdy kto potrzebuje pomocy, może zgłosić się do udziału w programie i uzyskać bezcenne wsparcie w edukacji. Więcej informacji.

 

Pogotowie prowadzi również Bank Pomysłów ZHR, w którym harcerze i harcerki mogą się wymieniać pomysłami na aktywności podejmowane podczas kwarantanny. Każdy może podzielić się swoimi działaniami i zainspirować innych. Podejmowane aktywności dotyczą często samorozwoju harcerzy i harcerek jak również działań z drużynami, młodszymi członkami ZHR.


Oprócz powyższych, działania Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR to również pomoc w codziennych zakupach, załatwianie spraw urzędowych, prowadzenie telefonów pomocy oraz uczestniczenie w zbiórkach krwi, szycie maseczek.

Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR jest nawiązaniem do gotowości druhen i druhów do służby na wypadek klęsk żywiołowych i wojny, w wyniku której powołano Pogotowie Harcerek w 1938 roku, a potem Pogotowie Harcerzy w 1939. Mimo upływu wielu lat wciąż nas zaskakują nowe klęski. Sposobów na reagowania i przeciwdziałanie im musimy szukać sami. Zaczynamy dokładnie tak samo, jak nasi prekursorzy - śladem których chcemy iść - niesiemy gotowość i ofiarność pełnienia służby. Poczucie służby nawiązuje również do Prawa Harcerskiego „Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim”.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową działalnością Pogotowia Harcerek i Harcerzy, Regulaminem Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR (16.03.2020) oraz deklaracjami podjęcia służby. Dokumenty znajdują się na stronie www.zhr.pl/pogotowie, a działania możecie zobaczyć na facebooku organizacji https://www.facebook.com/harcerstwo/. Dziękujemy za Waszą służbę!

Zdjęcie

#GOTOWIDOPOMOCY to pierwsza kompleksowa akcja pomocy w Warszawie, zapewniająca realną, bezpośrednią pomoc seniorom w czasie pandemii. Legia Warszawa zaprasza do udziału w niej inne firmy, instytucje, organizacje społeczne, a także osoby publiczne i prywatne. Centrum i zapleczem akcji jest Stadion Legii.

 

Jesteś seniorem i potrzebujesz pomocy w czasie pandemii?
Zadzwoń pod numer 8009 1916 0

 

Chcesz dołączyć do wolontariatu i wesprzeć seniorów?
Napisz do nas: wolontariat@fundacjalegii.pl

 

Możesz pomóc jako firma lub instytucja?
Dołącz do naszej akcji: gotowidopomocypartnerzy@legia.pl

Udostępnij

Autor

HP, PZ

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.