Jeden klub - wiele dyscyplin - setki lokalizacji: Gimnastyka sportowa
W ramach cyklu "Jeden klub - wiele dyscyplin - setki lokalizacji" przedstawiamy sekcję gimnastyki sportowej.
Autor: PG
- Udostępnij
Autor: PG
W ramach cyklu "Jeden klub - wiele dyscyplin - setki lokalizacji" przedstawiamy sekcję gimnastyki sportowej.
Gimnastyka sportowa to jedna z najstarszych oraz najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych wśród dyscyplin sportu. Stanowi jedną z pięciu dyscyplin sportowych, które występują stale w programie igrzysk olimpijskich od 1898 roku. Swoje umiejętności gimnastycy prezentują na sześciu przyrządach: planszy ćwiczeń wolnych, koniu z łękami, kółkach, skoku przez stół gimnastyczny, poręczach symetrycznych oraz drążku.
Gimnastyka sportowa to połączenie siły, gibkości, skoczności, zwinności oraz koordynacji ruchowej. Sport, który znakomicie kształtuje charakter, wytrwałość i determinację w dążeniu do celu. Pomaga w pokonywaniu swoich słabości i podnoszeniu granic własnych możliwości, służy harmonijnemu rozwojowi ciała i osiąganiu ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Gimnastyka sportowa uznawana jest za podstawową dyscyplinę sportu. Ze względu na zaletę procesu treningowego, polegającego na wszechstronnym stymulowaniu układu ruchu różnorodnością ćwiczeń, dzieci i młodzież nie tylko mogą prawidłowo się rozwijać, ale także odnosić znaczące sukcesy nie tylko w dyscyplinie, jaką jest gimnastyka sportowa, ale także w wielu innych dyscyplinach sportowych.
Historia Sekcji Gimnastycznej KS Legia (dawniej CWKS Legia) sięga 1946 roku. Pierwszy trening odbył się w maju 1946 r. w małej salce pod trybunami stadionu przy ul. Łazienkowskiej. Jesienią szeregi grupy gimnastycznej znacznie się powiększyły i nastąpiło formalne zawiązanie sekcji gimnastycznej CWKS Legia. Również jesienią 1946 roku jej przedstawiciel Zbigniew Noskiewicz wystąpił do Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego z wnioskiem zorganizowania Polskiego Związku Gimnastycznego. Wniosek został przyjęty i 30 marca 1947 roku w świetlicy CWKS Legia odbył się zjazd założycielski PZG. Tym samym Sekcja Gimnastyczna CWKS Legia jest formalnie członkiem założycielskim Polskiego Związku Gimnastycznego.
W latach 1946 – 2009 sekcja funkcjonowała pod nazwą Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia”. W wyniku upadłości CWKS „Legia” Warszawa, od stycznia 2009 r. sekcja gimnastyczna oficjalnie weszła, wspólnie z sekcjami zapaśniczą, podnoszenia ciężarów oraz lekkiej atletyki, w skład Stowarzyszenia Sportu Atletycznego „Legia 1926”.
Aby podtrzymać wieloletnie tradycje i funkcjonowanie sportowe, działania sekcji prowadzone są w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich to prowadzenie działalności szkoleniowej przez organizowanie corocznych naborów zasilających sekcję najmłodszymi adeptami gimnastyki sportowej a co za tym idzie bardzo ścisła współpraca Klubu ze Szkołą Podstawową nr 48 w Warszawie, w której to tworzone są klasy o profilu gimnastycznym. Działania te pozwalają na stworzenie optymalnych warunków organizacyjno-szkoleniowych a co za tym idzie uzyskiwanie bardzo dobrych wyników sportowych. Drugi kierunek to działalność polegająca na organizowaniu różnego rodzaju zajęć sportowo-rekreacyjnych z dziećmi i młodzieżą, przy czym najzdolniejsze dzieci kierowane są do dalszego etapu szkolenia.
Podstawowymi celami działalności klubu są: rozwój, upowszechnianie i stałe podnoszenie poziomu gimnastyki sportowej wśród dzieci i młodzieży zamieszkałej w Warszawie i na Mazowszu, prowadzenie oraz rozwijanie działalności rekreacyjnej, kultywowanie długoletnich tradycji sportowych, wychowanie i szkolenie zawodników do udziału w rywalizacji sportowej.
Sekcja zrzesza obecnie około 50 chłopców i dziewczynek w wieku od 7 do 14 lat. Szkolenie odbywa się na dwóch etapach rozwoju sportowego zawodnika – od młodzika do juniora młodszego. Od 40 lat sekcja gimnastyczna kooperuje ze Szkołą Sportową nr 48 przy ul. S. Sempołowskiej 4 w Warszawie. Zawodnicy sekcji tworzą klasy sportowe o profilu gimnastycznym. Szkoła Podstawowa nr 48, jako jedyna w dzielnicy Śródmieście, prowadzi ukierunkowane szkolenie w kierunku gimnastyki sportowej. Trenerzy klubu ściśle współpracują z Unią Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza (szkolenie kadr wojewódzkich młodzika, organizacja zawodów, konsultacji i zgrupowań szkoleniowych), Szkolnym Związkiem Sportowym (organizacja Mistrzostw Warszawy w gimnastyce sportowej), Warszawsko-Mazowieckim Związkiem Sportów Gimnastycznych, Polskim Związkiem Gimnastycznym (popularyzacja i rozwój gimnastyki sportowej, organizacja oraz realizacja współzawodnictwa sportowego, sędziowanie zawodów krajowych i międzynarodowych) oraz Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy (współfinansowanie imprez sportowych, dofinansowanie szkolenia sportowego).
Jesteśmy partnerem Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa. 03 października 2016 roku władze Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa oraz Sekcja Gimnastyczna KS Legia” podpisały umowę o współpracy.
Charakterystyka treningu i zajęć rekreacyjnych:
Gimnastyka sportowa w Legii Warszawa to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają sposobu na połączenie ćwiczeń rozwijających i wzmacniających wszystkie partie ciała z ćwiczeniami akrobatycznymi i kształtującymi na poszczególnych przyrządach gimnastycznych oraz aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Nasze treningi pomagają poprawić równowagę, skoczność, szybkość, zwinność i koordynację ruchową oraz siłę dzięki czemu gimnastyka jest doskonałym sportem zarówno dla tych, którzy chcą rozwinąć swoją sprawność, jak i tych którzy walczą z mankamentami sylwetki. Zajęcia prowadzone są przez byłych zawodników gimnastyki sportowej Legii Warszawa. Dysponujemy profesjonalną salą gimnastyczną, wyposażoną w duży batut, małe batuty, ścieżkę akrobatyczną (sprężystą i pompowaną – airtrack) oraz komplet profesjonalnych przyrządów gimnastycznych, takich jak koń, kółka, poręcze, drążek.
Sekcja gimnastyki sportowej KS Legia to miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku znajdzie zajęcia dla siebie. Oferujemy zajęcia z gimnastyki dla dzieci już od 6 do 17 roku życia. W nauczaniu bazujemy głównie na ćwiczeniach wolnych i akrobatycznych. W zależności od wieku i sprawności dzieci, uczymy coraz bardziej skomplikowanych elementów na ścieżce akrobatycznej oraz batucie, rozpoczynając od przewrotów, poprzez stania na rękach, przerzuty bokiem, przerzuty w przód i w tył, a kończymy na saltach i wiązankach akrobatycznych.
Pracujemy zarówno z wyczynowymi gimnastykami, jak i z dziećmi i młodymi ludźmi, którzy chcą być po prostu sprawniejsi, silniejsi i lepiej zbudowani. Zapraszamy zarówno osoby sprawne fizycznie, jak i tych, dla których zajęcia gimnastyczno-akrobatyczne to dopiero początek.
Sekcja gimnastyczna KS Legia prowadzi zapisy przez cały rok do grup wyczynowych (chłopcy – gimnastyka sportowa i dziewczęta – akrobatyka sportowa w wieku 6-8 lat) i rekreacyjnych o profilu gimnastyczno-akrobatycznym (chłopcy i dziewczęta w wieku 6-17 lat). Głównym celem zajęć jest harmonijny rozwój psychofizyczny dzieci, wszechstronny rozwój sprawności fizycznej (ogólnej i specjalnej), kształtowanie podstawowych cech motorycznych, kształtowanie prawidłowej (smukła, atletyczna) sylwetki ciała oraz popularyzacja gimnastyki sportowej, zdrowego trybu życia, zabawa poprzez ćwiczenia gimnastyczno-akrobatyczne.
KS Legia (sekcja gimnastyczna) gwarantuje:
· wykwalifikowaną kadrę trenerską złożoną z byłych zawodników,
· profesjonalną bazę szkoleniową z kompletem przyrządów do gimnastyki sportowej, trenażerami, batutami i dołem asekuracyjnym,
· treningi 4-5 x w tygodniu,
· szkolenie od młodzika do juniora,
· programy zatwierdzone przez Polski Związek Gimnastyczny i dostosowane do wieku zawodników,
· indywidualne podejście do każdego zawodnika,
· wyłanianie i rozwój talentów sportowych,
· zgrupowania szkoleniowe organizowane dwa razy w roku,
· starty w zawodach (od mistrzostw klubu po Mistrzostwa Polski),
· opiekę od 07:00 do 18:00 (godziny pracy szkolnej świetlicy),
· współpracę ze Szkołą Podstawową nr 48 (miejsce w klasie o profilu gimnastycznym).
Korzyści płynące z uprawiania gimnastyki:
· harmonijny rozwój psychofizyczny,
· wszechstronny rozwój sprawności fizycznej (ogólnej i specjalnej),
· kształtowanie i rozwój wszystkich cech motorycznych,
· kształtowanie prawidłowej (smukła, atletyczna) sylwetki ciała,
· kształtowanie odpowiednich wartości i postaw charakteru (m. in.: zdyscyplinowanie, systematyczność, obowiązkowość, odpowiedzialność, współpraca w grupie, samodzielność, radzenie sobie z porażkami i sukcesami),
· wskazywanie pozytywnych aspektów kultury fizycznej i sportu,
· zdobywanie na całe życie świadomości korzystania z dobrodziejstw płynących z aktywności ruchowej i jej znaczenia dla zdrowia,
· dyscyplina przeciwdziałająca chorobom cywilizacyjnym i wadom postawy,
· świetna zabawa i atmosfera,
· zdobywanie ponadprzeciętnych umiejętności,
· przełamywanie własnych słabości i barier,
· uprawianie gimnastyki sportowej stanowi doskonałe ogólnorozwojowe przygotowanie motoryczne do uprawniania innych dyscyplin sportu, w których można odnosić ogromne sukcesy, np. popularnych dzisiaj form ruchu, jak: taniec, crossfit, parkour, street workout.
Kontakt do klubu:
Wszystkich chętnych i zainteresowanych, zarówno zajęciami sportowo-rekreacyjnymi (o charakterze ogólnorozwojowym i specjalistycznym - elementy akrobatyki, gimnastyki sportowej na przyrządach, skoki na batucie, ćwiczenia kształtujące gibkość, zwinność, koordynację ruchową, skoczność oraz siłę), jak i treningiem oraz zapisami do sekcji gimnastycznej KS Legia, zapraszamy do kontaktu z trenerami naszej sekcji.
Dane sekcji: Klub Sportowy Legia, 00-574 Warszawa, ul. Sempołowskiej 4
Adres sali gimnastycznej:
KS Legia – sekcja gimnastyczna
ul. 29 Listopada 1 w Warszawie
KIEROWNIK SEKCJI:
Janusz Poniewski
telefon: 503 341 031 e-mail: j.poniewski@wp.pl
TRENERZY:
Paweł Szymański
telefon: 501 196 626
Paweł Olszewski
telefon: 502 340 253
Piotr Kulbicki
telefon: 607 370 338
E-mail: kontakt@gimnastyka.warszawa.pl
Facebook: Sekcja Gimnastyczna Legii Warszawa
Osiągnięcia sportowe zawodników sekcji gimnastycznej
Najważniejsze osiągnięcia sportowe w latach 1946-2000:
w Mistrzostwach Polski Seniorów:
· 106 złotych medali drużynowo i indywidualnie,
· 84 srebrne medale drużynowo i indywidualnie,
· 112 brązowych medali drużynowo i indywidualnie.
w Mistrzostwach Polski Juniorów:
· 210 złotych medali drużynowo i indywidualnie,
· 245 srebrnych medali drużynowo i indywidualnie,
· 310 brązowych medali drużynowo i indywidualnie,
· 27 razy zdobycie miana najlepszej sekcji w Polsce w klasyfikacji Polskiego Związku Gimnastycznego,
· 24 tytuły drużynowych i indywidualnych mistrzów Mistrzostw Polski Seniorów,
· srebrny medal na Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych zdobyty przez Aleksandra Wilińskiego,
· złoty medal Nadziei Olimpijskich Piotra Filutowskiego,
· srebrny i brązowy medal Nadziei Olimpijskich Pawła Szymańskiego,
· 6 miejsce w finale Mistrzostw Europy juniorów Pawła Szymańskiego,
· 8 miejsce w finale Mistrzostw Europy juniorów Sebastiana Kopczewskiego,
· złoty i brązowy medal Nadziei Olimpijskich Marcina Prażmo,
· 4 miejsce w Mistrzostwach Europy Marcina Prażmo.
Najważniejsze osiągnięcia sportowe w latach 2000 – 2013:
· 75 medali w Mistrzostwach Polski Seniorów
· 103 medale w Mistrzostwach Polski Juniorów
· 31 medali na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
· 24 członków Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów Polskiego Związku Gimnastycznego.
Najważniejsze osiągnięcia sportowe w latach 2019 – 2022:
· 173 medali w Mistrzostwach Warszawy
· 1 medali w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (OOM)
· 1 medal Mistrzostw Polski Młodzików
· 41 medali Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików
Autor
PG