Marcin Herra w Legia ON: Kibice Legii zasługują na wszystko, co najlepsze
Wiceprezes zarządzający Legii Warszawa Marcin Herra był gościem specjalnego odcinka Legia ON. W programie na żywo dowiedzieliśmy się m.in. o działalności i rozwoju Legii Warszawa, a także specyfice trwającego szczytu ESSMA Summit 2023. W odcinku Legia ON wystąpiło również dwóch gości - Dimitri Huygen (Członek Zarządu ESSMA) i Willem Hegen (Johan Cruijff Arena, AFC Ajax).
Autor: MO
Fot. Mateusz Kostrzewa
- Udostępnij
Autor: MO
Fot. Mateusz Kostrzewa
Wiceprezes zarządzający Legii Warszawa Marcin Herra był gościem specjalnego odcinka Legia ON. W programie na żywo dowiedzieliśmy się m.in. o działalności i rozwoju Legii Warszawa, a także specyfice trwającego szczytu ESSMA Summit 2023. W odcinku Legia ON wystąpiło również dwóch gości - Dimitri Huygen (Członek Zarządu ESSMA) i Willem Hegen (Johan Cruijff Arena, AFC Ajax).
O specyfice szczytu ESSMA Summit 2023:
- Legia Warszawa jest członkiem ESSMY, czyli stowarzyszenia skupiającego najlepsze kluby europejskie, najlepsze stadiony na naszym kontynencie. W skrócie – najlepszych w branży. Mamy zaszczyt gościć blisko 250. gości. Legia ma aspiracje, aby najlepsze trendy i najlepsze praktyki wprowadzać u siebie. Podczas szczytu ESSMA możemy wymieniać swoje doświadczenia z najlepszymi.
- Dzisiaj nie rozmawiamy o kwestii wyniku i budowania drużyna. Podczas tego szczytu zadajemy sobie inne pytania. Co zrobić, aby nasi kibice byli zachwyceni w momencie, gdy przyjeżdżają na stadion. Wszystkie najlepsze zespoły dbają o komfort i jakość usług dla swoich fanów. Kibice Legii zasługują na wszystko, co najlepsze. Jest to spójne z tym, co dzieje się w klubach europejskich. Drugim ważnym punktem jest to, aby odważnie wykorzystywać technologię. Trzecim aspektem jest umiejętność zarządzania kosztami dużych obiektów, które decydują o ich wizerunku. Ostatni wątek jest przez nas nazwany „budowaniem zaangażowania kibiców”. Co ważne – kibiców z różnych grup wiekowych. To są elementy, o których rozmawia cały piłkarski świat.
O działalności i rozwoju Legii Warszawa:
- Rozumiemy, że najważniejszym elementem jest piłka nożna. Jesteśmy jednak wielosekcyjnym klubem i mocno dbamy o rozwój sportu w różnych dyscyplinach. Każdy z nas jest świadomy tego, że kibic podczas meczu musi mieć jak najlepsze warunki. Rozumiemy również, jak ważne jest przyciąganie młodzieży. Nie możemy „obrażać się” na nowe trendy. W dzisiejszych czasach ludzie inaczej spędzają czas niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Rozumiemy to i chcemy działać tak, aby kibice chcieli do nas „przyjść”. Musimy działać w sposób naturalny i prawdziwy. Jako Legia Warszawa postawiliśmy sobie cel, żeby frekwencja była na bardzo wysokim poziomie. To nie jest jednorazowe działanie, ani jedna kampania. Każdy mecz to nowa historia. Tę historię trzeba opowiadać regularnie – od kampanii profrekwencyjnej, po promocję na mieście. Ważne jest pozytywne zaskakiwanie ludzi. Dzięki wspaniałym kibicom, naszej pracy i piłkarzom, mamy średnią powyżej 20. tysięcy. To dobra średnia, która jest dla nas inspiracją i powodem do dalszych działań.
O zagospodarowaniu przestrzeni stadionu Legii:
- W ciągu roku, poza meczami, organizujemy kilkaset wydarzeń na naszym stadionie. Naszymi mocnymi punktami są przede wszystkim piękne i bardzo funkcjonalne przestrzenie, dostosowane idealnie do spotkań dla 200-300 osób. Jesteśmy w centrum miasta. Mamy doskonały parking, nie trzeba szukać wielu miejsc. Oferujemy także pełny serwis – począwszy od ekranów, przez obsługę multimedialną, obsługę gastronomiczną, bezpieczeństwo. May również coś, czego nie ma nikt poza Legią w Polsce. Nigdzie indziej nie da się przejść, usiąść na murawie, wejść do szatni, poczuć tych emocji. Tu się dzieje historia. To tworzy niesamowitą wartość.
Dimitri Huygen (Członek Zarządu ESSMA):
- Pierwsze wrażenia są bardzo dobre. Mieliśmy bardzo ciepłe powitanie. Poznaliśmy wielu interesujących mówców i delegatów. Warunki są znakomite.
- Minęło 10 lat od Euro 2012. Chcieliśmy zobaczyć, jaki postęp nastąpił na polskich stadionach, jak zmieniała się strategia i misja polskiej piłki. Bardzo ciekawym przykładem jest właśnie stadion Legii Warszawa.
- Podczas szczytu ESSMA będziemy rozmawiać o wielu projektach. Przede wszystkim rozmawiamy o projektowaniu stadionów i nowych konstrukcjach, jakie będą wdrażane w przyszłości. Ważnym elementem jest również bezpieczeństwo. Rozmawiamy o tym, jak organizować bezpieczne imprezy. Poruszamy tematy zarządzania boiskiem i zarządzania murawą. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych prezentacji. Każdy klub pokazuje nam coś nowego, co procentuje rozwojowi europejskiej piłki.
Willem Hegen (Johan Cruijff Arena, AFC Ajax):
- Myślę, że takie szczyty są świetną okazją, aby poznać wiele osób z branży. Rozmowy i omawiane tematy pomagają zrozumieć, co niesie przyszłość. Widzę interakcję i właściwe określenie kroków, które my – jako AFC Ajax – musimy podjąć.
- Przede wszystkim chodzi o kierunek, w którym możemy podążać. Bardzo podobała mi się prezentacja prezesa Marcina Herry, dotycząca szerokiego podejścia, które stosuje Legia. Wyciągnąłem wiele inspiracji. Najważniejszy jest zrównoważony rozwój. Chcemy dbać o środowisko i naszą społeczność kibiców.
- Główną rolę w optymalizacji finansowej odgrywają digitalizacja, cyfryzacja i personalizacja indywidualnej podróży każdego kibica. Doświadczenie, które przekazywaliśmy wszystkim kibicom, musi zmienić się w ukierunkowaną drogę dla poszczególnych grup docelowych. Myślę, że musimy przyjrzeć się temu, jak w najlepszy sposób uatrakcyjnić kibicowi nie tylko klub piłkarski, ale również całą jego otoczkę.
Autor
MO