Muzeum Legii

  Powstanie Legii Warszawa datuje się na rok 1916. Wtedy to w stacjonujących na Wołyniu Legionach Józefa Piłsudskiego zrodziła się koncepcja zawiązania drużyny legionowej. Lada chwila Legia będzie świętować stulecie założenia. Sto lat! Wiek pięknej historii, wiek Wielkiej Legii.
  • Udostępnij

  Kustoszem Muzeum Legii Warszawa jest Wiktor Bołba - dziennikarz, pisarz, artysta plastyk. Od dziesiątków lat całym sercem związany z Klubem (najpierw jako kibic, a potem także zawodowo) dba o kolekcję muzealną, pozyskuje nowe eksponaty i to zarówno związane z najświeższymi wydarzeniami, jak i z tą najbardziej historią zamierzchłą. Wiele z artefaktów uratował od zapomnienia, a nawet zniszczenia. Muzeum Klubowe powstało 21 kwietnia 2006 roku z okazji obchodów 90-lecia Legii. Dziś znajduje się pod Trybuną Północną (Żyletą), a wejście znajduje się przy wejściu głównym do Klubu, tuż obok recepcji.

  Legia Warszawa to wspaniała historia polskiego i światowego sportu. W tym roku obchodzimy 60-lecie Lucjana Brychczego, który do naszego Klubu przyszedł w 1954 roku. Pan Lucjan współtworzył wszystkie sukcesy Wielkiej Legii. Cztery razy zdobywał tytuły Mistrza Polski jako piłkarz. W kolejnych brał udział czy to jako szkoleniowiec, czy jako działacz. Dziś jest Prezesem Honorowym. W Muzeum nie mogło zabraknąć pamiątek związanych z karierą Mistrza „Kiciego”. Eksponujemy nawet mundur, stroje sportowe i szereg trofeów...
   

  Podobnie wciąż obecny w Klubie jest Kazimierz Deyna i nie chodzi tu tylko o tablicę pamiątkową, pomnik i trybunę Jego imienia, ale właśnie o pamiątki muzealne. Koszulki, buty i inne rekwizyty to poezja dla kibiców Legii. Dodatkowo na ekranie można obejrzeć fragmenty ostatniego meczu rozegranego przez Deynę w Warszawie. Wizyta w Muzeum Klubowym to prawdziwa wycieczka w czasie. Na miejscu została zaimprowizowana mini „Żyleta” – można przysiąść na oryginalnych ławkach sprzed lat i dowiedzieć się skąd ta elektryzująca nazwa. Jako świetne tło do fotografii pozostaje szafka Tomasza Kiełbowicza. Oprócz stałej ekspozycji w Muzeum znajdują się także wystawy czasowe, np. dedykowana Arturowi Borucowi i z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Ponadto można się sfotografować na tle motocyklu z lat 30. ubiegłego wieku… Dziś mało kto pamięta, że Legia miała sekcję motorową! Bo Legia to nie tylko futbol. Pamiętacie igrzyska olimpijskie w Atlancie 1996 roku? Wtedy nastąpił precedens na skalę światową. Jeden Klub (a zasadniczo jego reprezentanci) zdobyli dwa złota i srebro! Chodzi o sekcję zapaśniczą i nazwiska Andrzeja Wrońskiego, Włodzimierza Zawadzkiego i Jacka Fafińskiego. Podopieczni Bolesława Dubickiego zrobili absolutną furorę. Pierwszy złoty medal olimpijski Andrzeja Wrońskiego – z Seulu 1988 – mamy w swoich zbiorach! Podobnie jak inne trofea mistrzów olimpijskich z warszawskiej Legii np. szermierza wszechczasów Jerzego Pawłowskiego i pięściarza Jana Szczepańskiego. Kolekcję cały czas wzbogacamy.

  Muzeum Klubowe otwarte jest dla każdego w godzinach 11:00-19:00, w weekendy zamykamy o godzinie 17:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Warto pamiętać, że w dni meczowe Muzeum Legii pozostaje nieczynne. Dla zorganizowanych grup, które odwiedzają stadion, Muzeum jest jedną z głównych atrakcji podczas wycieczki z przewodnikiem po naszym obiekcie.

   

  Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku

   

  Godziny otwarcia:

  Poniedziałek – piątek: 11.00 – 19.00 Sobota – niedziela: 11.00 – 17.00. Zwiedzanie indywidualne jest nieodpłatne. 

    Patroni Muzeum Legii Warszawa 

  Udostępnij
  14razyMistrz Polski
  19razyPuchar Polski
  4razySuperpuchar Polski
  Sponsor główny
  fortuna
  Oficjalny sponsor
  krolewskie
  cashback-world
  4move
  Sponsor techniczny
  adidas
  Partnerzy
  pepsi
  toyota
  came
  enel-med
  media markt
  holidayInn
  ele-taxi
  westminster
  mpwik
  kranowka
  pepsi
  toyota
  came
  enel-med
  media markt
  holidayInn
  ele-taxi
  westminster
  mpwik
  kranowka
  Partner internetowy
  home.pl
  zakochaj-sie-w-sportowej-warszawie
  esktraklasaECA Europe
  Oficjalny dostawca ciepła
  PGNiG-TERMIKA
  zakochaj-sie-w-sportowej-warszawie
  esktraklasaECA Europe
  © Legia Warszawa S.A.Wszelkie prawa zastrzeżone.