
El. Ligi Mistrzów UEFA: Mecz Legia Warszawa - GNK Dinamo w liczbach
Ile razy legioniści mierzyli się w europejskich pucharach z mistrzami Chorwacji? Jaki mecz Wojskowych sędziował arbiter, który będzie rozjemcą w rewanżu z GNK Dinamo? Ile razy piłkarze Legii wychodzili na boisko w meczach pucharowych? Zapraszamy do przypomnienia sobie na garści liczb i ciekawostek przed środowym meczem w 3. rundzie el. Ligi Mistrzów UEFA.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, gnkdinamo.hr/Archiwum GNK Dinamo
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, gnkdinamo.hr/Archiwum GNK Dinamo
1
GNK Dinamo Zagrzeb ma na swoim koncie jedno europejskie trofeum. W sezonie 1966/1967 piłkarze trenera Branislava Zebeca dotarli do finału Pucharu UEFA (wówczas Pucharu Miast Targowych), w którym zmierzyli się z angielskim Leeds United. W pierwszym spotkaniu na Maksimir Stadion Chorwaci zwyciężyli 2:0 (po golach Marijana Čerčeka 39' i Krasnodara Rory 59'), w rewanżu zaś bezbramkowo zremisowali. Skład historycznej ekipy Niebieskich wyglądał następująco: Zlatko Skorić – Branko Gračanin, Marijan Brnčić, Rudolf Belin, Mladen Ramljak, Filip Blašković, Marijan Čerček, Daniel Pirić, Slaven Zambata (kapitan), Josip Gucmirtl, Krasnodar Rora. W drodze do finału Dinamo pokonało Spartak Brno (2:0 i 0:2 - o awansie do 1/16 finału zadecydował rzut monetą), Dunfermline Athletic (2:4 i 2:0 - awans do 1/8 finału dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe), Dinamo Pitesti (1:0 i 0:0), Juventus FC (2:2 i 3:0) i Eintracht Frankfurt (0:3 i 4:0). Drugim wielkim sukcesem klubu z Zagrzebia był awans do finału Pucharu UEFA w sezonie 1962/1963, gdzie w finale uległ on hiszpańskiej Valencji FC 1:2 i 0:2. Od lat Dinamo regularnie gra w fazie grupowej europejskich rozgrywek. W poprzednim sezonie doszedł do ćwierćfinału Ligi Europy UEFA (porażka z Villareal), zaś dwa lata temu walczył w grupie Ligi Mistrzów UEFA.

2,16 i 2,13
Trener Dinama Damir Krznar piastuję tę funkcję od 18 marca 2021 roku (wcześniej był asystentem). 49-letni szkoleniowiec prowadził do tej pory drużynę w 25 spotkaniach - 16 z nich wygrał, sześć zremisował i trzy przegrał (bilans bramek 52:21). Bilans ten daje średnią 2,16 pkt/mecz. Z kolei 51-letni szkoleniowiec Legii Warszawa Czesław Michniewicz (w klubie od 21 września 2020 roku) zasiadał dotychczas na ławce trenerskiej Wojskowych 39 razy - 25 meczów wygrał, osiem zremisował i sześć przegrał (bilans bramek 65:37). Daje to średnią 2,13 pkt/mecz.

2:0 i 1:0
Takimi wynikami zakończyły się spotkania GNK Dinamo z cypryjską Omonią Nikozja w 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Mistrzowie Chorwacji najpierw pokonali swojego rywala na własnym obiekcie 2:0, a następnie nie dali mu szans w rewanżu, gdy na obcym stadionie ograli swojego przeciwnika 1:0. Legioniści w spotkaniach 2. rundy dwukrotnie pokonali mistrza Estonii Florę Tallinn - 2:1 i 1:0. Z kolei w 1. rundzie Dinamo odprawiło z kwitkiem mistrza Islandii Valur Reykiavik (3:2 i 2:0), Legia zaś zwyciężyła mistrza Norwegii FK Bodo/Glimt - 3:2 i 2:0. W pierwszym meczu w Zagrzebiu Dinamo i Legia strzeliły po jednym golu i mecz zakońćzył się rezultatem 1:1. Tym samym obydwie drużyny mają identyczny bilans po pięciu spotkaniach w el. do Ligi Mistrzów sezonu 2021/2022 - cztery zwycięstwa i jeden remis. Bilans bramkowy Legii to 9:5, Dinama zaś 9:3.
3
Tyle spotkań w europejskich pucharach legioniści zagrali przeciwko drużynie z Chorwacji. W sezonie 1994/1995 w el. Ligi Mistrzów podopieczni Pawła Janasa mierzyli się z Hajdukiem Split. W dwumeczu wyraźnie lepsi byli rywale z Bałkanów. W pierwszym meczu przy Łazienkowskiej, który odbył się 10 sierpnia 1994 roku o godz. 20:15, w obecności 10 tys. kibiców Wojskowi ulegli Chorwatom 0:1 (po golu w 22. minucie Milana Rapaicia). W rewanżu było jeszcze gorzej. Dwa tygodnie później w Splicie legioniści stracili pierwszego gola pięć minut po przerwie (Aljosa Asanović). Po pięciu kolejnych stracili Krzysztofa Ratajczyka, który obejrzał czerwony kartonik. Od tego momentu przewaga gospodarzy nie podlegała dyskusji, a kolejne gole były kwestią czasu. Do bramki Zbigniewa Robakiewicza trafili jeszcze ponownie Asanović (64'), Milan Rapaić (80') i Tomislav Erceg (89'). Niepowodzenie Wojskowi powetowali w kolejnym sezonie, awansując do rozgrywek grupowych Champions League. W spotkaniu sprzed 26 lat z Hajdukiem w Splicie w barwach Legii wystąpili: Zbigniew Robakiewicz - Krzysztof Ratajczyk, Jacek Zieliński, Juliusz Kruszankin, Marcin Jałocha (55 Grzegorz Wędzyński), Adam Fedoruk, Zbigniew Mandziejewicz, Radosław Michalski (69' Marcin Mięciel), Leszek Pisz - Jerzy Podbrożny, Wojciech Kowalczyk. Trzecie spotkanie to już pierwsza konfrontacja z GNK Dinamo w Zagrzebiu. Po golu Ernesta Muciego legioniści zremisowali z mistrzem Chorwacji 1:1.
3
Także tylu zawodników z GNK Dinama występowało w przeszłości w barwach Legii Warszawa. Pierwszym z nich był pomocnik Ivica Vrdoljak, który za prawie milion euro (był to wówczas rekord transferowy do polskiej ligi) trafił do Warszawy w 2010 roku. Kapitan drużyny z Zagrzebia szybko stał się również kapitanem Wojskowych. W Legii grał przez pięć sezonów - rozegrał 191 meczów, w których strzelił 26 goli. Kolejnym zawodnikiem był napastnik Sandro Kulenović, który trafił co prawda na Łazienkowską z Juventusu Primavery, ale wcześniej był w kadrze Dinama. Sandro występował z „eLką” na piersi przez trzy sezony (głównie w rocznikach Akademii) - ogółem w pierwszej drużynie wystąpił w 36 meczach, w których zdobył sześć bramek. W 2019 roku odszedł do... Dinama. Trzecim legionistą z przeszłością w klubie z Zagrzebia był pomocnik Domagoj Antolić (także kapitan ekipy Niebieskich). Do Warszawy trafił w 2018 roku, a odszedł w zimowej przerwie sezonu 2020/2021. W naszych barwach występował przez 2,5 sezonu, rozegrał 98 meczów i strzelił cztery gole.

3 i 3
Tyle punktów w trzech meczach sezonu 2021/2022 uzbierali piłkarze GNK Dinamo (na swoim koncie mają jedno zwycięstwo, remis i porażkę), bilans bramkowy 7:5. Mistrzowie Chorwacji zajmują w tabeli 1. HNL piątą lokatę. Z kolei legioniści po dwóch kolejkach PKO Bank Polski Ekstraklasy są na dziesiątej pozycji, również z trzema zdobytymi puntami (zwycięstwo i porażka), bilans bramkowy 2:3. Ostatnie ligowe spotkania obydwu klubów, które miały odbyć się w miniony weekend, zostały przełożone na inny termin.
4
Tylu sędziów (główny, dwóch asystentów i techniczny) będzie miało wpływ na ocenę wydarzeń podczas wtorkowego spotkania Legia - GNK Dinamo przy Łazienkowskiej. W 3. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów UEFA również nie będzie wykorzystana technologia VAR. Mecz w Warszawie poprowadzą arbitrzy z Francji. Sędzią głównym będzie Benoit Bastien, zaś na liniach pomagać mu będą Hicham Zakrani i Aurelien Berthomieu. Arbitrem technicznym wyznaczono Jeremie'go Pignarda. Zgodnie z regulaminem UEFA w rozgrywkach pucharowych VAR może być użyty dopiero od fazy play-off (4. runda eliminacji). Mateu Lahoz w swojej karierze poprowadził ponad kilkaset meczów francuskiej League 1, a w ostatnich sezonach sędziował spotkania w Lidze Mistrzów UEFA oraz Lidze Europy UEFA (także na szczeblu ćwierćfinałów). Francuz był również sędzią głównym meczu fazy play-off el. Ligi Europy UEFA Legia Warszawa - Rangers w FC, który odbył się 22 sierpnia 2019 roku przy Łazienkowskiej.
10
Tyle klubów piłkarskich miało lub ma swoją siedzibę w Zagrzebiu. Najbardziej znanym jest oczywiście 110-letnie GNK Dinamo (powstało w 1911 roku), ale są tam jeszcze: HŠK Concordia, Građanski Zagrzeb, Hrvatski Dragovoljac Zagrzeb, NK Lokomotiva Zagrzeb, NK Lučko, NK Croatia Sesvete, NK Zagreb, NK Rudeš i NK ZET.

11 i 23
Dla Legii jest to 11 podejście do Ligi Mistrzów UEFA w historii (wcześniej cztery razy grała w jej odpowiedniku - Pucharze Europy). Dwa razy Wojskowym udało się dostać do fazy grupowej tych elitarnych rozgrywek - w latach 1995 i 2016 - i w obydwu przypadkach awansować z grupy. W sezonie 1995/1996 grupowymi rywalami legionistów były drużyny Rosenborga BK Trondheim (3:1 i 0:4), Spartaka Moskwa (0:1 i 1:2) i Blackburn Rovers (1:0 i 0:0), zaś w ćwierćfinale Panathinaikos Ateny (0:0 i 0:3). W roku stulecia klubu (2016/2017) w grupie F UEFA Champions League warszawianie rywalizowali z Borussią Dortmund (0:6 i 4:8), Sportingiem SC (1:0 i 0:2) i Realem Madryt (3:3 i 1:5). Zajmując 3. miejsce w grupie legioniści kontynuowali rozgrywki w Lidze Europy UEFA. Dla GNK Dinama jest to z kolei 23 podejście do najbardziej elitarnych rozgrywek na Starym Kontynencie (w tym dwa razy do Pucharu Europy). Siedmiokrotnie naszym środowym rywalom udało się awansować do rozgrywek grupowych - sześć razy piłkarze Dinama zajęli w niej czwarte, zaś raz drugie miejsce. Ostatni raz w grupie LM występowali w sezonie 2019/2020, rywalizując z Atalantą BC (4:1 i 0:2), Manchesterem City (1:4 i 0:2) oraz Szachtarem Donieck (3:3 i 2:2).

11/7
W drużynie naszego środowego rywala jest 11 reprezentantów swoich krajów, z czego siedmiu występowało na EURO 2020. W składzie jest czterech reprezentantów Chorwacji (Dominik Livakovic, Bruno Petkovic, Mislav Orsic i Luka Ivanusec), dwóch Macedonii Północnej (Stefan Ristovski i Arijan Ademi), dwóch Bośni i Hercegowiny (Amer Gojak i Luka Menalo) oraz po jednym Szwajcarii (Mario Gavranovic), Kosowa (Lirim Kastrati) i Iranu (Sadegh Moharrami). W drużynie z Warszawy iest ośmiu byłych bądź aktualnych reprezentantów: Polski (Artur Jędrzejczyk), Azerbejdżanu (Mahir Emreli), Czech (Tomas Pekhart), Serbii (Filip Mladenović), Chorwacji (Josip Juranović), Szwecji (Mattias Johansson), Izraela (Joel Abu Hanna) i Uzbekistanu (Jasur Yakshibaev). Dwóch z nich występowało podczas EURO 2020 (Pekhart i Juranović).

14
Tylu obcokrajowców występuje w drużynie mistrza Chorwacji, co stanowi 37,8 % ogółu zawodników. Barwy Dinamo reprezentuje dwóch piłkarzy Bośni i Hercegowiny (Amer Gojak i Luka Menalo) oraz Macedonii Północnej (Stefan Ristovski i Arijan Ademi), a także po jednym Danii (Rasmus Lauritsen), Martyniki (Kévin Théophile-Catherine), Czarnogóry (Stefan Milic), Szwajcarii (François Moubandje), Iranu (Sadegh Moharrami), Walii (Robbie Burton), Kosowa (Lirim Kastrati), Szwajcarii (Mario Gavranovic) i Serbii (Komnen Andric). W barwach klubu z Łazienkowskiej występuje 13 „stranieri” (41,9 % drużyny). Reprezentują takie kraje, jak: Portugalia (Andre Martins, Josue i Rafael Lopes), Izrael (Joel Abu Hanna), Mauritius (Lindsay Rose), Serbia (Filip Mladenović), Chorwacja (Josip Juranović), Szwecja (Mattias Johansson), Brazylia (Luquinhas), Uzbekistan (Jasur Yakshibaev), Czechy (Tomas Pekhart), Azerbejdżan (Mahir Emreli) i Albania (Ernest Muci).

25,8
To średnia wieku 37-osobowej kadry pierwszej drużyny Dinama. Najstarszym jest 34-letni bramkarz Danijel Zagorac, najmłodszym zaś 18-letni ofensywny pomocnik Ivan Saranic. Średnia wieku 31-osobowej kadry Legii to 24,6 lat. Najstarszym jest 41-letni bramkarz Artur Boruc, natomiast najmłodszym 17-letni napastnik Wiktor Kamiński.

32
Tyle tytułów mistrza kraju ma na swoim koncie GNK Dinamo. Piłkarze tego klubu 10-krotnie zdobywali mistrzostwo Jugosławii (1923, 1926, 1928, 1937, 1940, 1943, 1948, 1954, 1958, 1982) i 22-krotnie mistrza Chorwacji (1993, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2003, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021). W muzealnych gablotach w Zagrzebiu stoją jeszcze 23 trofea za krajowy Puchar (7 x Puchar Jugosławii: 1951, 1960, 1963, 1965, 1969, 1980, 1983 i 16 x Puchar Chorwacji: 1994, 1996, 1997, 1998, 2001, 2002, 2004, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2015, 2016, 2018, 2021). Ekipa Niebieskich czterokrotnie wznosiła także Superpuchar Chorwacji ( 2002, 2003, 2006, 2010). Łącznie daje to liczbę 59 oficjalnych krajowych trofeów zdobytych w całej historii. Dla porównania Legia Warszawa ma ich w sumie 39 (16 MP, 19 PP i 4 SP).

46 i 51
Dla drużyny z Łazienkowskiej pucharowy sezon 2021/2022 jest 46 w historii (pierwszy mecz w europejskich pucharach Wojskowi rozegrali w sezonie 1956/1957, a ich rywalem był Slovan Bratysława (2:0 i 0:4/). Z kolei dla Dinama to 51 „pucharowy” sezon. Inauguracyjnym był 1958/1959, kiedy to w Pucharze Europy mistrzowie Chorwacji rywalizowali z Duklą Praga (2:2 i 1:2). Tak więc obydwa kluby europejską przygodę rozpoczęły od dwumeczów z drużynami z byłej Czechosłowacji.

97
Nie mówilibyśmy dziś o sukcesach Dinama gdyby nie jego Akademia. W Zagrzebiu oprócz pierwszego zespołu (i pełniącego funkcję rezerw NK Lokomotivu) znajduje się 11 drużyn młodzieżowych - od U8 do U19. W klubie znajduje się ok. 200 piłkarzy, a 97 proc. z nich to Chorwaci. Większość z rekrutowanych zawodników pochodzi z Zagrzebia, jego okolic oraz północnej Chorwacji, gdzie pracują skauci. Kolejni działają za granicą - m.in. w Bośni i Hercegowinie, Australii, Kanadzie czy USA. Do dyspozycji piłkarzy jest sześć boisk treningowych - cztery z naturalną trawą i dwa ze sztuczną. Ćwiczenia zawsze odbywają się z piłkami, a ich uwaga ogniskuje się na jej posiadaniu, celnym podaniu i odbiorze. We wszystkich grupach pracuje się podobnie, choć do 13 roku życia główny nacisk kładzie się na technikę. Dopiero później wprowadzane są elementy taktyczne oraz ćwiczenia siłowe. Od tego momentu zaczyna się pojawiać presja na wyniki osiągane przez zespół, dochodzi wręcz do liczenia kontaktów z piłką każdego piłkarza w ciągu całego roku. Główne założenie akademii Dinama jest takie, by minimum dwóch piłkarzy z każdej grupy wiekowej zadebiutowało w pierwszym zespole - to polityka, która nie zmienia się w chorwackim klubie od lat. Efekty są, bowiem ok. 13 proc. piłkarzy przychodzących do zespołu U8 zostaje w klubie aż do zespołu U19. Do najstarszej grupy młodzieżowej dostaje się aż 34 proc. piłkarzy będących w U11. Dinamo w ostatnich latach było jednym z największych eksporterów piłkarzy, sprzedając m.in. Lukę Modricia do Realu za 35 mln euro, Mateo Kovacicia do Interu za 15, Dejana Lovrena za 8 mln, Mario Mandzukicia za 7 mln, czy wreszcie Dario Simicia oraz Igora Biscana za podobne kwoty.

263
Legia rozegrała dotychczas w europejskich pucharach 263 mecze. Największym sukcesem było dojście do 1/2 i 1/4 Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w sezonach 1969/1970 i 1970/1971, 1/4 Ligi Mistrzów 1995/1996, 1/2 Pucharu Zdobywców Pucharów 1990/1991 oraz 1/4 Pucharu Zdobywców Pucharów 1964/1965 i 1981/1982. Legioniści wygrali także grupę Pucharu Intertoto w 1967 roku. Najskuteczniejszym zawodnikiem w barwach Legii w Europie jest Miroslav Radović (18 goli), zaś najwięcej meczów rozegrał Michał Kucharczyk (67).
526
Przez tyle minut GNK Dinamo nie straciło gola w rozgrywkach o europejskie puchary. W ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Europy UEFA w sezonie 2020/2021 Dinamo pokonało CSKA Moskwa 3:1 dzięki bramkom Joško Gvardioli, Mislava Orsicia i Lirima Kastratiego. W pięciu poprzednich meczach fazy grupowej piłkarze Dinama nie stracili żadnej bramki. Przed 6. kolejką stanęli więc przed szansą pobicia niezwykłego rekordu europejskich rozgrywek. Do jego pobicia bramkarz Dinama musiał utrzymać czyste konto przez przynajmniej 33 minuty tamtego spotkania. Bramkę stracił dopiero w 77., kiedy jego drużyna prowadziła z CSKA już 3:0. Tym samym Dinamo nie straciło gola w europejskich rozgrywkach przez 526 minut, pobijając rekord Manchesteru United z sezonu 2010/2011 (ich obrona była niepokonana przez 482 minuty). W całej historii europejskich rozgrywek tylko trzem zespołom udało się dotrzeć do 6. kolejki fazy grupowej bez straty gola - to Manchester United, Juventus FC i właśnie GNK Dinamo. Piłkarzom mistrza Chorwacji zabrakło tylko 13 minut, aby zapisać się na kartach historii jako pierwszy zespół, który przeszedł przez fazę grupową bez straty gola.
802
Tyle kilometrów w linii prostej dzieli Zagrzeb od Warszawy. Trasę tę można pokonać drogą lądową lub powietrzną. Samochodem (przez Nagykanizsa, Bratysławę, Brno, Ostrawę i Częstochowę) trzeba przemierzyć 1021 km, co zajmie mniej więcej 10 godzin i 45 minut. Lot samolotem trwa z kolei nieco ponad godzinę.

1985
W tym roku urodził się Luka Modrić, najsłynniejszy dziś wychowanek klubu z Zagrzebia. W 2018 roku pomocnik Realu Madryt zdobył tytuł najlepszego piłkarza świata wg FIFA. 35-latek wyprzedził wówczas Mohameda Salaha i Cristiano Ronaldo, a wyboru dokonali selekcjonerzy oraz kapitanowie reprezentacji, a także dziennikarze i kibice. Nagroda została przyznana za okres od 3 lipca 2017 roku do 15 lipca 2018 roku. O zwycięstwie Modrica przesądziła jego fantastyczna forma na mistrzostwach świata w Rosji, gdzie poprowadził swoją reprezentację aż do finału tej imprezy. Chorwat razem z kolegami z Realu Madryt sięgnął także po raz trzeci z rzędu po Ligę Mistrzów UEFA i zdobył Klubowe Mistrzostwo Świata. W sierpniu 2018 roku Modricia wybrano także najlepszym piłkarzem Europy według UEFA. Modrić jest wychowankiem Dinama i od dziecka do 2003 grał tam w drużynach juniorskich. Potem przeniósł się do bośniackiego zespołu HŠK Zrinjski Mostar. W wieku 18 lat stał się jednym z najlepszych piłkarzy tego zespołu, a w 2004 został wyróżniony graczem sezonu. Następnie powrócił do ojczyzny i trafił do Interu Zaprešić. Tam zagrał jeden sezon i w 2005 roku powrócił do Dinama. W tym czasie zaczęły się nim interesować takie kluby, jak Bayern Monachium, Werder Brema czy Chelsea FC, jednak piłkarz wyraził chęć pozostania na kolejny sezon w Dinamie. 27 sierpnia 2012 ROKU podpisał ostatecznie pięcioletni kontrakt z Realem Madryt, w którym gra do dziś. A jak wygląda dotychczasowy piłkarski dorobek Modricia? Imponująco. Kapitan reprezentacji Chorwacji (142 mecze/18 goli), w której gra także legionista Josip Juranović, ma na swoim koncie po cztery triumfy w Lidze Mistrzów UEFA oraz Klubowych Mistrzostwach Świata, po trzy trofea za Superpuchar UEFA, mistrzostwo Chorwacji i Superpuchar Hiszpanii, po dwa za mistrzostwo Hiszpanii i Puchar Chorwacji, a także jedno za Puchar Hiszpanii. Do tego trzeba dodać tytuł Piłkarza Roku FIFA (2018), Piłkarza Europy (2018), Ballon D'Or (2018) i siedem zawodnika roku w Chorwacji. Modrić w barwach pierwszej drużyny Dinama rozegrał 73 mecze, w których strzelił 22 gole i miał 21 asyst.

38 168
Tylu kibiców może pomieścić obiekt GNK Dinama - Stadion Maksimir. Powstał na wschodzie Zagrzebia wiosną 1912 roku, w dzielnicy Maksimir i przy parku o tej samej nazwie. Przez lata przechodził wiele modernizacji, nigdy nie tracąc jednak lekkoatletycznej bieżni wokół boiska. Z tego powodu widzów dzieli od boiska ogromny dystans - w niektórych miejscach nawet kilkudziesięciu metrów. Najbardziej znacząca modernizacja rozpoczęła się w 1998 roku. Zburzono wtedy północną trybunę za bramką, a w jej miejscu stanęła mieszcząca ponad 10 tys. osób dwupoziomowa widownia zbliżona w formie do głównej trybuny zachodniej. Rok później, w 1999, zmodernizowano trybunę wschodnią, a ze starego, „owalnego” układu, pozostała tylko południowa. Swoje mecze rozgrywa tu Dynamo Zagrzeb oraz satelicki klub Lokomotiva. Maksimir jest także miejscem najważniejszych meczów reprezentacji Chorwacji. Przez 16 lat kadra narodowa nie przegrała na tym obiekcie ani jednego meczu o punkty (uległo dopiero Anglii 1:4 w 2008 roku). Stadion był też areną Euro 1976 (wtedy jako część Jugosławii), a także główną areną Uniwersjady 1978. W 1990 roku pierwszy koncert na tym obiekcie dał David Bowie, po nim występowali tu m.in. Bjelo Dugme, U2 czy Bon Jovi. Stadion ma wymiary boiska 105x68 m i oświetlenie o mocy 1200 Luxów.

30 967
Tyle z kolei wynosi pojemność stadionu Legii Warszawa. Wojskowi rozgrywają swoje mecze na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego. Obiekt mieści się przy ulicy Łazienkowskiej 3. Oficjalne otwarcie obecnego obiektu nastąpiło w 2010 roku. Po trzydziestu miesiącach od rozpoczęcia budowy - 11 maja 2011 roku - projekt został ukończony, a Trybuna Zachodnia została oddana do użytku Legii. Pierwszym meczem, w trakcie którego fani zasiedli na wszystkich czterech trybunach, było spotkanie z Wisłą Kraków, które zostało rozegrane 21 maja 2011 roku. Gospodarze zwyciężyli wówczas 2:0. Rekord frekwencji na nowym stadionie padł 2 czerwca 2013 roku w trakcie meczu Legii Warszawa ze Śląskiem Wrocław. Pogrom wrocławian w wykonaniu nowego Mistrza Polski oglądało na żywo 30 787 osób - o jedną osobę więcej niż spotkanie z Rapidem Bukareszt z 3 listopada 2011 roku. Zapewne podczas spotkania z GNK Dinamo stadion przy Łazienkowskiej także zapełni się kibicami niemal w stu procentach.

1 200 000
Tyle mieszkańców liczy stolica Chorwacji Zagrzeb (cała aglomeracja, samo miasto zaś ok. 804 tys.). Jest to zarazem największe miasto Chorwacji. Historycznie wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia. Miasto leży na północnym brzegu Sawy, u podnóża Medvednicy. Współcześnie Zagrzeb stanowi administracyjne, gospodarcze, kulturalne, komunikacyjne i naukowe centrum Chorwacji. Ze względu na swoje położenie i kulturę zalicza się do miast Europy Środkowej. Jego powierzchnia to 641 km kwadratowych, posiada 17 dzielnic. Z kolei ludność Warszawy (517, 24 km kwadratowe) to ok. 1 795 000.

Autor
Janusz Partyka