Plus500
Finisz rywalizacji w grupie C! Potencjalne scenariusze na piłkarską wiosnę w Europie [ANALIZA]

Finisz rywalizacji w grupie C! Potencjalne scenariusze na piłkarską wiosnę w Europie [ANALIZA]

Rywalizacja w grupie C piłkarskiej Ligi Europy UEFA wkracza w decydującą fazę. Już dziś piłkarze Legii Warszawa zmierzą się na wyjeździe z Leicester City, a sam mecz będzie miał niebagatelne znaczenie w kontekście całego układu tabeli. Jakimi scenariuszami może zakończyć się piłkarska jesień w Europie mistrzów Polski? Zapraszamy na analizę przed spotkaniem z Leicester City.

Autor: Mateusz Okraszewski

Fot. Mateusz Kostrzewa

  • Udostępnij

Autor: Mateusz Okraszewski

Fot. Mateusz Kostrzewa

Rywalizacja w grupie C piłkarskiej Ligi Europy UEFA wkracza w decydującą fazę. Już dziś piłkarze Legii Warszawa zmierzą się na wyjeździe z Leicester City, a sam mecz będzie miał niebagatelne znaczenie w kontekście całego układu tabeli. Jakimi scenariuszami może zakończyć się piłkarska jesień w Europie mistrzów Polski? Zapraszamy na analizę przed spotkaniem z Leicester City.

 

Na początek piątej serii gier w grupie C fazy grupowej Ligi Europy UEFA, Spartak Moskwa mierzył się na własnym stadionie z SSC Napoli. Chociaż zdeycdowanym faworytem tego spotkania byli Włosi, już w 3. z trafienia mogli cieszyć się gospodarze. Alexander Sobolev wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie po skutecznym wykonaniu rzutu karnego. Jeszcze przed przerwą - ten sam zawodnik - zdobył drugiego gola. Tym razem jednak asystował mu Victor Moses, a Rosjanin z zimną krwią zamienił dogranie kolegi z drużyny na gola. W drugiej części gry to Napoli było stronę dominującą. Azzurri utrzymywali się przy piłce przez około 70% czasu gry, a także często zatrudniali do wysiłku bramkarza Spartaka. Dominacja i częstsze operowania futbolówką przełożyła się jednak tylko na jedno trafienie, którego autorem był Elif Elmas. Ostatecznie Spartak pokonał Napoli 2:1. 

 

Ten wynik sprawia, że przed spotkaniem Legii z Leicester, każda drużyna może realnie myśleć o wyjściu z grupy. Aktualny stan tabeli wygląda następująco:

 

1. Spartak Moskwa 7 punktów

2. SSC Napoli 7 punktów

3. Legia Warszawa 6 punktów

4. Leicester City 5 punktów

 

Jakie scenariusze na najbliższe dwa spotkania należy więc rozpatrzeć w kontekście Legii Warszawa?

Zdjęcie

Zwycięstwo z Leicester i gwarancja pucharów na wiosnę

Najprostszy, a zarazem najtrudniejszy scenariusz do zrealizowania. Jeżeli Legia Warszawa w czwartkowy wieczór pokona Leicester City, wówczas zagwarantuje sobie prawo do gry w Europie na wiosnę. Wojskowi z dorobkiem 9 punktów będą przewodzić tabeli grupy C. W przypadku zwycięstwa ze Spartakiem awansują do dalszej fazy Ligi Europy UEFA z pierwszego miejsca i kolejne spotkanie zagrają na etapie 1/8 tych rozgrywek. Remis ze Spartakiem po wcześniejszym pokonaniu Leicester zapewniłby Legii przynajmniej drugą lokatę w grupie C, jeżeli Napoli odniosłoby triumf w spotkaniu z Leicester City. Jeżeli Włosi nie pokonają Anglików, wówczas legioniści wygrają grupę C, nawet w przypadku remisu z rosyjską drużyną. Poraża ze Spartakiem - anagolgicznie jak w przypadku remisu - zepchnęłaby Legię na drugą pozycję, lub trzecią, jeżeli Napoli pokona w ostatniej kolejce Leicester City. Co jednak najważniejsze - zwycięstwo w czwartkowym meczu jest gwarancją na grę w pucharach na wiosnę, a to musi być nasz cel.

 

Tabela grupy C po 5. kolejce (w przypadku pokonania Leicester City)

1. Legia Warszawa 9 punktów

2. Spartak Moskwa 7 punktów

3. SSC Napoli 7 punktów

4. Leicester City 5 punktów

 

Scenariusze w pigułce:

1. Wygrana i wygrana - pierwsze miejsce w grupie

2. Wygrana i remis - pierwsze miejsce w grupie, albo drugie w przypadku zwycięstwa Napoli z Leicester

3. Wygrana i porażka - drugie miejsce w grupie, albo trzecie w przypadku zwycięstwa Napoli z Leicester

Zdjęcie

Remis w Anglii

Jeżeli Legia zremisuje z Leicester City, wówczas trzy drużyny w grupie C będą miały 7 punktów na swoim koncie: Legia, Napoli i Spartak. O jedno oczko mniej w swoim dorobku będzie miało Leicester. Przed ostatnią serią gier kwestia awansu będzie sprawą otwartą. Wygrana za Spartakiem w takich okolicznościach zagwarantowałaby Legii zajęcie przynajmniej drugiego miejsca w grupie C, a co za tym idzie - gwarancją gry na wiosnę w Lidze Europy UEFA. Dodatkowo, jeżeli Napoli zremisuje lub przegra w ostatniej kolejce z Leicester, wówczas Wojskowi zajmą pierwsze miejsce w grupie. Remis ze Spartakiem po wcześniejszm podziale punktów z Leicester, oznacza 8 punktów dla Legii w całej rywalizacji grupowej. Tyle samo oczek będzie miała wówczas drużyna z Rosji, ale ze względu na gorszy bilans starć z mistrzem Polski, znajdzie się pod nim w tabeli. W takiej sytuacji wygrana lub remis Napoli z Leicester daje Włochom pierwsze miejsce w grupie. W przypadku zwycięstwa Anglików, to właśnie popularne Lisy zajmą pierwsze miejsce w grupie, oczywiście po wcześniejszym remisie Legii ze Spartakiem. Najważniejszą informacją jest jednak to, że dwa remisy gwarantują Legii Warszawa drugą pozycję w grupie i awans do kolejnego etapu rozgrywek Ligi Europy UEFA. Jeżeli stołeczna drużyna przegra ze Spartakiem po wcześniejszym remisie z Leicester, wówczas będzie miała na swoim koncie siedem punktów, a Rosjanie dziesięć. W takiej sytuacji, Leicester nie będzie mogło wygrać z Napoli, bo zakończy grupową rywalizaję przed Legią w tabeli i zagwarantują sobie trzecie miejsce w grupie C. Wygrana lub remis drużyny z Neapolu zapewnia Legii trzecie miejsce i awans do kolejnego etapu Ligi Konferencji UEFA.

 

Tabela grupy C po 5. kolejce (w przypadku remisu z Leicester City)

1. Spartak Moskwa 7 punktów 

2. SSC Napoli 7 punktów

3. Legia Warszawa 7 punktów

4. Leicester City 6 punktów

 

Scenariusze w pigułce:

1. Remis i wygrana - pierwsze miejsce w grupie, albo drugie w przypadku zwycięstwa lub remisu Napoli z Leicester

2. Remis i remis - drugie miejsce w grupie

3. Remis i porażka - trzecie miejsce w grupie, albo czwarte w przypadku zwycięstwa Leicester z Napoli

Zdjęcie

Porażka z Leicester nie przekreśla szans 

Scenariusz, którego absolutnie nie chcemy zakładać, nie przekreśla szans Legii Warszawa na odpadnięcie z rywalizacji w Europie. W przypadku porażki z Leicester i zwycięstwa nad Spartakiem, Wojskowi będą mieli 9 punktów. Co ciekawe, taki scenariusz może zapewnić legionistom nawet pierwsze miejsce w grupie. Jeżeli w ostatniej kolejce Napoli zremisuje z Leicester, wówczas włoska drużyna będzie miała osiem punktów, a Spartak Moskwa siedem. Dorobkiem dziewięciu oczek, podobnie jak Legia, będzie mogło pochwalić się Leicester City. Pierwszy mecz między tymi zespołami zakończy się zwycięstwem Wojskowych 1:0. Gdyby Lisy pokonały Legię różnicą jednej bramki, a w ostatniej kolejce zostałyby spełnione wszystko wyżej wspomniane warunki, wówczas o pozycji lidera decydowałaby większa liczba goli strzelonych na wyjeździe. Co to oznacza? Jeżeli Legia przegra z Leicester 1:2, 2:3, 3:4, itd.,  a w szóstej serii gier wygra ze Spartakiem przy ewentualnym remisie Napoli z Anglikami, wówczas to stołeczna drużyna zajmie pierwsze miejsce w grupie C i wyprzedzi Lisów dzięki większej liczbie bramek zdobytych w bezpośrednich spotkaniach wyjazdowych. Jeżeli Legia przegra z Leicester i nie zdobędzie kompletu punktów ze Spartakiem, wówczas zakończy grupowe zmagania na ostatnim miejscu w tabeli. 

 

Tabela grupy C po 5. kolejce (w przypadku porażki z Leicester City)

1. Leicester City 8 punktów

2. Spartak Moskwa 7 punktów

3. SSC Napoli 7 punktów

4. Legia Warszawa 6 punktów

 

Scenariusze w pigułce:

1. Porażka i zwycięstwo - pierwsze miejsce w grupie w przypadku porażki z Leicester różnicą jednej bramki, zdobyciu przynajmniej jednego gola na wyjeździe, a także remisu Leicester w ostatniej serii gier z Napoli, albo drugie miejsce w przypadku zwycięstwa jednego zespołu z pary Napoli - Leicester 

2. Porażka i remis - czwarte miejsce w grupie

3. Porażka i porażka - czwarte miejsce w grupie

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Mateusz Okraszewski

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.