Historia: Kalendarium Legii (1 czerwca) - Błyskotliwy drybler z Ł3 - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (1 czerwca) - Błyskotliwy drybler z Ł3

Historia: Kalendarium Legii (1 czerwca) - Błyskotliwy drybler z Ł3

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. W ogłoszonej 1 czerwca 1978 roku kadrze reprezentacji Polski na finały mistrzostw świata w Argentynie znaleźli się dwaj legioniści: Marek Kusto i Kazimierz Deyna. Ten pierwszy w barwach Wojskowych rozegrał 161 meczów i zdobył 51 bramek. Był niezwykle błyskotliwym i doskonałym technicznie napastnikiem. Reprezentował Polskę na trzech mundialach – '74, '78 i '82 – ale zagrał tylko w tym ostatnim. W dzisiejszym tekście skupimy się właśnie na nim.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Marek Andrzej Kusto urodził się 29 kwietnia 1954 roku w Bochni. Karierę rozpoczynał w Wiśle Kraków, w której występował przez pięć lat. W klubie z Łazienkowskiej pojawił się w roku 1977, ale załatwianie formalności między wojskiem a milicją (Wisła Kraków była klubem gwardyjskim) trwało aż pół roku. W barwach Legii zadebiutował ostatecznie w lipcu 1977 roku – w rozgrywkach o Puchar Intertoto z zespołem Landskrona Bois (1:0) i w piątej minucie strzelił swojego debiutanckiego gola dla Wojskowych.

Zdjęcie

Dwa tygodnie później, w kolejnym meczu w rozgrywkach Intertoto z Young Boys Berno (4:1) na Łazienkowskiej zanotował hat-tricka. Kusto miał niesamowitą szybkość, dynamikę i błyskotliwy drybling. Był jednak piłkarzem nieco chimerycznym, potrafił kibiców swoją grą zachwycać, ale także irytować.

Zdjęcie

W barwach Legii grał przez pięć sezonów – wystąpił w 161 meczach strzelając 51 goli. Podczas gry w Warszawie dwukrotnie sięgnął z drużyną po Puchar Polski (1980 i 1981). W reprezentacji Polski zagrał 19 razy (trzy gole). Trzykrotnie znajdował się w kadrze na mistrzostwa świata (w 1974, 1978 i 1982 roku), ale wystąpił dopiero w trzecim turnieju, a w Hiszpanii trzykrotnie wszedł na boisko jako zmiennik. W swojej karierze w barwach Beveren sięgnął także po mistrzostwo Belgii (1984) i Puchar Belgii (1983). Po zakończeniu kariery w roku 1991 został trenerem.

Zdjęcie

„W 1976 roku sam zgłosił się do stołecznego klubu, a był już wtedy gwiazdą Wisły Kraków. Wydarzenie to szeroko komentowano w całej Polsce. Za przenosinami Kusty stał jego ojciec, pułkownik LWP. Zawodnik napisał prośbę o powołanie do zawodowej służby wojskowej, odmówił treningów w Wiśle i zgłosił się na trzymiesięczne przeszkolenie. Sąd koleżeński Wisły ukarał go rocznym zawieszeniem. Na pierwszy mecz w Legii musiał poczekać aż pół roku, do czasu, gdy oba kluby osiągnęły porozumienie w kwestii transferu gotówkowego. Kusto grał przy Łazienkowskiej przez pięć lat, wystąpił w 161 spotkaniach, strzelił 51 bramek, dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1980, 1981). W kadrze narodowej zagrał 19 razy, strzelił trzy gole. Był na trzech mundialach (1974, 1978, 1982), ale zagrał dopiero w Hiszpanii, trzy razy wchodząc do gry z ławki rezerwowych. W 1982 roku wyjechał do Beveren (Legia dostała za niego 175 tys. dolarów), gdzie grał aż osiem sezonów” - piszą o Marku Kusto autorzy Księgi Stulecia Legii.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.