Historia: Kalendarium Legii (1 lutego): Węgier Steiner i pierwsze prawdziwe sukcesy - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (1 lutego): Węgier Steiner i pierwsze prawdziwe sukcesy

Historia: Kalendarium Legii (1 lutego): Węgier Steiner i pierwsze prawdziwe sukcesy

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 1 lutego 1954 roku trenerem Legii zostaje Węgier János Steiner. To wyjątkowa postać w historii klubu z Łazienkowskiej, bo to właśnie z nim Wojskowi osiągają pierwsze, znaczące sukcesy. Steiner swoją funkcję sprawował prawie dwa lata – do końca 1955 roku.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

1 lutego 1954 roku trenerem Legii zostaje Węgier János Steiner. To wyjątkowa postać w historii klubu z Łazienkowskiej, bo to właśnie z nim Wojskowi osiągają pierwsze, znaczące sukcesy. János Steiner swoją funkcję sprawował prawie dwa lata – do końca 1955 roku. Zatrudnienie przy Łazienkowskiej zagranicznego trenera okazało się doskonałym krokiem działaczy Legii. Nowy szkoleniowiec miał w klubie wpływ na wiele spraw, gdyż miał bezpośrednie dojście do generała Popławskiego, które potrafił znakomicie wykorzystać. Wykorzystując te znajomości sprowadził do stolicy kilkudziesięciu młodych i utalentowanych piłkarzy z całej Polski.

Zdjęcie

Poszukiwanie nowych graczy to była prawdziwa pasja węgierskiego szkoleniowca. To właśnie za jego namową do WKU w Gliwicach pojechał pułkownik Przylipiak, by wręczyć kartę powołania Lucjanowi Brychczemu, którego Steiner miał możliwość obserwować w czasie meczu kadry. „Chociaż mój rocznik podchodził do zasadniczej służby wojskowej dopiero za pół roku, mnie postanowiono wcielić wcześniej” – pisał w swoich wspomnieniach na łamach „NL” Lucjan Brychczy.  

 

Trener Steiner miał ciekawy styl komunikowania się z drużyną. „Przekazywał swoje myśli mieszając słowa węgierskie, rosyjskie i niemieckie. Do jednych z ciekawszych należała z pewnością formułka, w jaki sposób piłkarze CWKS-u mieli strzelić bramkę: 'Kici, Ernest pikum pakum, Ernest szus, ein gol CWKS'. Trener Steiner jest także autorem przydomku Lucjana Brychczego – 'Kici', co w języku węgierskim znaczy 'Mały'. Za czasów trenera Steinera w CWKS-ie nastąpił przełom w systemie szkolenia, a mimo to rundę wiosenną sezonu 1954 legioniści rozegrali przeciętnie, kończąc rozgrywki na... ostatnim miejscu w tabeli. Tak więc drużynie, w której widziano kandydata na mistrza, zajrzało w oczy widmo spadku. Doszło do tego, że zdenerwowane kierownictwo klubu nosiło się z pomysłem... wycofania drużyny z rozgrywek ligowych” – wspominał w „NL” pan Lucjan. 

Zdjęcie

Pomimo fatalnej sytuacji w tabeli trener Steiner nie załamywał rąk i wierzył, że jego praca musi przynieść oczekiwane efekty. W pierwszym sezonie pracy Węgra w Warszawie CWKS zajął w lidze ostatecznie siódmą lokatę. Przed kolejnym sezonem Steiner zabrał legionistów na zgrupowanie do ośrodka treningowego Honvedu Budapeszt. Wspólne treningi ze sławnymi reprezentantami Węgier przyniosły oczekiwane efekty.

Zdjęcie

„To był początek ery, w której CWKS Warszawa był drużyną bezkonkurencyjną w kraju i liczącym się zespołem w Europie. Widowiskowa i nowoczesna gra Wojskowych dostarczała jej kibicom wielu wzruszeń. Fani zaczęli coraz częściej zadawać sobie pytanie, kiedy piłkarze zaczną zgarniać najwyższe premie w krajowym piłkarstwie. (...) Chociaż w CWKS-ie każde nazwisko to była gwiazda, to jednak wszyscy traktowani byli na równi. Siłą CWKS-u był zespół i oni to rozumieli. (...) W finale o Puchar Polski, rozgrywanym 25 września 1955 roku na Stadionie Wojska Polskiego, piłkarze CWKS-u, ‘zmobilizowani’ przez generała Popławskiego, ogrywali Lechię Gdańsk jak dzieci. Ten mecz CWKS mógł wygrać w wyższym stosunku niż 5:0, ale w kilku przypadkach bramkarzowi Lechii dopisywało szczęście. CWKS Warszawa zdobył Puchar Polski” – mogliśmy przeczytać w „NL”.

Zdjęcie

Zdobycie krajowego trofeum było dopiero wstępem do czekającego CWKS najważniejszego wydarzenia w dotychczasowej historii klubu. 20 listopada 1955 roku w ostatniej kolejce Wojskowi mierzyli się z mającą jeden punkt mniej Stalą w Sosnowcu. Remis 1:1, po golu zdobytym przez Lucjana Brychczego, dał Legii pierwszy w historii tytuł mistrza Polski! Kiedy ustała fala euforii po zdobyciu dubletu, Steiner uznał, że w Warszawie zarabia za mało. I zażądał podwyżki. Gen. Popławski słysząc, ile pieniędzy chciałby zarabiać w CWKS-ie ceniący się szkoleniowiec, złapał się za głowę i odmówił. Niezadowolony trener z końcem 1955 roku wyjechał z Polski, by jednak po dwóch latach do niej wrócić i zdobyć mistrzostwo kraju z chorzowskim Ruchem.

***

 

1 lutego 1932 roku prezesem Legii zostaje dr Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski. Zastępuje on na tym stanowisku gen. Stanisława Roupperta i będzie pełnił swoją funkcję do maja 1933 roku. Bronisław Franciszek Nakoniecznikow-Klukowski urodził się 17 października 1888 w Warszawie (zmarł tamże 7 stycznia 1962 r.). Był pułkownikiem Wojska Polskiego, działaczem państwowym II Rzeczypospolitej, z zawodu zaś doktorem medycyny. W okresie I wojny światowej w randze oficera armii rosyjskiej, a następnie żołnierza POW. W maju 1922 roku zweryfikowany w stopniu podpułkownika ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 roku i trzecią lokatą w korpusie oficerów kontrolerów.

Zdjęcie

„W roku 1923 był szefem Grupy IX, a w następnym roku – szefem Grupy VIII Korpusu Kontrolerów. 31 marca 1924 roku został awansowany na pułkownika ze starszeństwem z 1 lipca 1923 roku i 2. lokatą w korpusie oficerów kontrolerów. W 1928 zastępcą szefa Korpusu Kontrolerów. W 1930 przeniesiony do rezerwy, związany z tzw. grupą pułkowników w ramach obozu piłsudczyków. W 1934 w stopniu pułkownika ze starszeństwem z 1 lipca 1923 zajmował 1 lokatę na liście starszeństwa oficerów rezerwy sanitarnych – lekarzy i pozostawał na ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa Miasto III z przydziałem mobilizacyjnym do Kadry Zapasowej 1 Szpitala Okręgowego w Warszawie. (...) Od 30 października 1928 wojewoda stanisławowski, od 29 sierpnia 1930 do 6 lipca 1931 wojewoda lwowski, 1931 i 1932–1933 podsekretarz stanu w Prezydium Rady Ministrów. Od 10 maja 1933 do 28 czerwca 1934 – minister rolnictwa i reform rolnych w rządach Janusza Jędrzejewicza i Leona Kozłowskiego. Od 6 lipca 1934 do 5 lutego 1938 wojewoda warszawski. W 1931 oraz od 5 lutego 1938 do 30 września 1939 wiceminister spraw wewnętrznych. W latach 1935–1938 prezes Polskiego Związku Szachowego. Został osadnikiem wojskowym w powiecie grodzieńskim. Po 17 września 1939 na emigracji, w 1957 powrócił do kraju” – podaje portal wikipedia.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.