Historia: Kalendarium Legii (1 października): Po prostu Julek - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (1 października): Po prostu Julek

Historia: Kalendarium Legii (1 października): Po prostu Julek

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 1 października 1994 roku ostatni mecz w barwach Legii rozegrał Juliusz Kruszankin. Defensor Wojskowych występował w drużynie z Łazienkowskiej – z krótką przerwą – w latach 1989-1994, rozgrywając w tym czasie 136 meczów i strzelając 10 goli. Jest jednym z najbardziej utytułowanych legionistów w XX wieku.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Juliusz Kruszankin przyszedł na świat 5 czerwca 1965 roku w Łodzi. Jest wychowankiem tamtejszego ŁKS-u, w którego barwach w spotkaniu ligowym zadebiutował w 1983. Grając w łódzkim klubie rozpoczynał także swoją przygodę w reprezentacji Polski. Zimą 1989 roku podpisał kontrakt z warszawską Legią (zadebiutował w niej 5 marca w spotkaniu z GKS Katowice), jednak w kolejnym sezonie wrócił do rodzinnego miasta i swojego dawnego klubu.

Zdjęcie

Dzięki dobrej grze w roku 1992 ponownie związał się z Legią – tym razem na trzy sezony. W czasie swojej przygody ze stołecznym klubem trzykrotnie zdążył zostać mistrzem Polski (1993, 1994, 1995), tyleż samo razy zdobywał również krajowy puchar (1989, 1990, 1994) oraz – dwukrotnie – Superpuchar (1990, 1995). Dysponował znakomitymi warunkami fizycznymi, stylem gry przypominając nieco Romana Wójcickiego. Był jednym z bohaterów pamiętnego meczu Legii na Camp Nou z Barceloną (1:1) w rozgrywkach o Puchar Zdobywców Pucharów w 1989 roku, kiedy zupełnie nie dał pograć ówczesnej gwieździe „Barcy” Michaelowi Laudrupowi.

Zdjęcie

Stoper, grający także jako defensywny pomocnik, ostatnie spotkanie w barwach Wojskowych rozegrał 1 października 1994 roku – z Pogonią w Szczecinie. W sezonie 1994/1995 wyjechał do Izraela, gdzie grał w Hapoelu Hajfa. Następnie bronił barw GKS Bełchatów, Lechii/Olimpii Gdańsk oraz Stali Głowno. Bogatą piłkarską karierę kończył w klubach z niższych klas rozgrywkowych, gdzie pełnił także funkcję grającego trenera. W kadrze Polski debiutował 7 października 1986 roku w spotkaniu z Koreą Północną (ostatni mecz rozegrał w roku 1993 – z Holandią w el. MŚ 1994). Z orzełkiem na piersi zaliczył w sumie siedem występów.

Zdjęcie

Po zakończeniu kariery zawodniczej – w roku 2002 – rozpoczął pracę jako grający trener w Astrze Krotoszyn. Potem był także szkoleniowcem w Gliniku/Karpatia Gorlice, KS Częstochowa, ŁKS Łódź (asystent i dyrektor klubu), Turze Turek (asystent), Pogoń O7 Perła Lubartów Rokitno oraz GKS Niemce.

Zdjęcie

Z kolei 1 października 1969 roku legioniści rozgromili w meczu rewanżowym 1/16 finału Pucharu Mistrzów UT Arad aż 8:0. Prowadzenie Wojskowym dopiero w 51. minucie dał Bernard Blaut, zaś siedem kolejnych bramek padło w... kwadrans – pomiędzy 70. a 85. Minutą meczu. Ich autorami byli: Robert Gadocha (dwie), Lucjan Brychczy, Władysław Stachurski, Kazimierz Deyna, Janusz Żmijewski i Jan Pieszko. W pierwszym spotkaniu Wojskowi zwyciężyli 2:1 i to oni awansowali do kolejnej rundy.

 

***

11 lat później – 1 października 1980 roku – piłkarze Legii wygrali ze Slavią Sofia 1:0, ale nie zdołali odrobić strat z pierwszego spotkania (1:3). Gola z rzutu karnego strzelił Mirosław Okoński, ale do kolejnej rundy przeszli Bułgarzy.

 

***

1 października roku 2004 Dariusz Kubicki przestał pełnić funkcję pierwszego trenera Legii. Do końca rundy jesiennej prowadził ją tercet szkoleniowców: Krzysztof Gawara-Jacek Zieliński-Lucjan Brychczy. „Kuba” jako pierwszy szkoleniowiec Wojskowych prowadził drużynę w 59 meczach – 35 z nich wygrał, 17 zremisował i siedem przegrał.

 

***

Zdjęcie

Na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie – 1 października 2006 roku – zostało zastrzeżone krzesełko w loży VIP, na którym przez lata zasiadał Kazimierz Górski (zmarł 23 maja 2006 roku). Od tego dnia na miejscu numer 1/16 nie zasiadali zaproszeni na tę trybunę goście. Po wyburzeniu starej trybuny Krytej, krzesełko zostało przeniesione do klubowego Muzeum.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.