Historia: Kalendarium Legii (10 lutego): Kubicki piłkarzem, Kubicki trenerem - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (10 lutego): Kubicki piłkarzem, Kubicki trenerem

Historia: Kalendarium Legii (10 lutego): Kubicki piłkarzem, Kubicki trenerem

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 10 lutego 1988 roku legionista Dariusz Kubicki strzelił gola dla kadry Polski w towarzyskim spotkaniu z Izraelem (3:1). Urodzony 6 czerwca 1963 roku w Kożuchowie Kubicki piłkarską karierę rozpoczynał w wieku 13 lat w zespole Meblarza Nowe Miasteczko.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński, Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński, Archiwum Legii

10 lutego 1988 roku legionista Dariusz Kubicki strzelił gola dla kadry Polski w towarzyskim spotkaniu z Izraelem (3:1). Urodzony 6 czerwca 1963 roku w Kożuchowie Kubicki piłkarską karierę rozpoczynał w wieku 13 lat w zespole Meblarza Nowe Miasteczko. Po kilku sezonach trafił do Lechii Zielona Góra, skąd przeniósł się do Mielca, by reprezentować barwy Stali. W klubie tym zadebiutował w ekstraklasie oraz w rozgrywkach o Puchar UEFA przeciwko belgijskiemu KSC Lokeren.

Zdjęcie

W roku 1981 „Kuba”– taki przydomek nosił w Legii – z reprezentacją Polski do lat 18 zdobył tytuł Wicemistrzów Europy. Już rok później trafił do pierwszej reprezentacji Polski i zadebiutował w wygranym przez biało-czerwonych meczu z Francją 4:0 (w kadrze rozegrał łącznie 36 spotkań – już jako piłkarz Legii grał podczas mistrzostw świata w Meksyku w 1986 roku).

Zdjęcie

Prawy obrońca do Warszawy trafił w sezonie 1983/1984 – zadebiutował w spotkaniu z ŁKS-em przy Łazienkowskiej wygranym 4:2 (strzelił gola). W latach 1989 i 1990 zdobył ze stołeczną drużyną Puchar Polski, w 1989 także Superpuchar. W roku 1991 po wyeliminowaniu Sampdorii Genua (1:0 i 2:2) dotarł z Legią do półfinału rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów, ale w dwumeczu z Manchesterem United (1:3 i 1:1) nie zagrał – z występów wyeliminowała go kontuzja. Latem tego samego roku odszedł do Aston Villi. Później grał jeszcze w Sunderlandzie, Wolverhampton Wanderers, Tranmere Rovers, Carlisle United oraz Darlington, w którym zakończył karierę. W barwach Wojskowych wystąpił w 247 spotkaniach, strzelając siedem goli.

Zdjęcie

Koniec kariery sportowej był jednocześnie początkiem pracy trenerskiej – zimą 1999 roku niespodziewanie został pierwszym szkoleniowcem Legii, z której został zwolniony we wrześniu tego samego roku z powodu niesatysfakcjonujących wyników zespołu. „Kuba” został przy Łazienkowskiej i objął drużynę rezerw, z którą wygrał rozgrywki ówczesnej III ligi. Po przyjściu do klubu Dragomira Okuki Kubicki został drugim szkoleniowcem, zdobywając w 2002 roku z drużyną mistrzostwo Polski oraz Puchar Ligi. Po odejściu Serba dostał drugą szansę w roli pierwszego trenera – w 2004 roku zdobył wicemistrzostwo Polski oraz awansował do finału rozgrywek o Puchar Polski.

Zdjęcie

Z funkcji pierwszego szkoleniowca Kubicki został zwolniony przez nowych właścicieli klubu – szefów koncernu ITI – w październiku 2004 roku, dzień po odpadnięciu z rozgrywek o Puchar UEFA w rywalizacji z Austrią Wiedeń. W 2005 roku został trenerem warszawskiej Polonii, później pracował w Górniku Łęczna i Lechii Gdańsk. Był również szkoleniowcem Znicza Pruszków, Wisły Płock, Dolcanu Ząbki, Sibiru Nowosybirsk, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Olimpii Grudziądz. Bilans trenera Dariusza Kubickiego w Legii: 59 meczów – 35 zwycięstw, 17 remisów, siedem porażek.

Zdjęcie

***

 

10 lutego 1924 roku odbyło się walne zebranie sekcji lekkoatletycznej WKS Legia. Przez aklamację podziękowano olimpijczykowi, podoficerowi WP Stanisławowi Zifferowi oraz członkom sekcji - jak czytamy w archiwach: „Za ich pełną najlepszych chęci pracę”. Sekcja w roku 1924 zdobyła 14 pierwszych nagród, a w punktacji drużynowej zajęła piąte miejsce w Polsce.

Zdjęcie

Stanisław Ziffer urodził się 1 sierpnia 1904 (zmarł prawdopodobnie w roku 1939). Był polskim lekkoatletą, olimpijczykiem i podoficerem Wojska Polskiego. Jako lekkoatleta specjalizował się w biegach długodystansowych – startował w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 na 5000 m, 3000 m z przeszkodami i 3000 m drużynowo. Pięć razy był mistrzem Polski – w tym w biegu na 10 000 metrów w 1924 roku. Był zawodnikiem Korony Warszawa, Legii Warszawa, Wisły Kraków oraz Strzelca Warszawa. Karierę zakończył w roku 1929. Zaginął 10 lat później podczas II Wojny Światowej.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.