Historia: Kalendarium Legii (10 września) - Trzeci wychowanek Legii w kadrze Polski - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (10 września) - Trzeci wychowanek Legii w kadrze Polski

Historia: Kalendarium Legii (10 września) - Trzeci wychowanek Legii w kadrze Polski

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 10 września 2005 roku, przed meczem z Odrą Wodzisław przy Łazienkowskiej, Ryszard Milewski został włączony do Galerii Sław Legii. Rodowity Warszawiak w stołecznym klubie występował – w pierwszym zespole, a wcześniej także w drużynie juniorów – z małymi przerwami przez 19 lat. W 144 meczach strzelił sześć goli.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Ryszard Milewski urodził się 4 września 1957 roku w Warszawie. Ten długoletni zawodnik warszawskiego klubu, członek Galerii Sław Legii, jest wychowankiem Wojskowych. Treningi przy Łazienkowskiej rozpoczął jako 10-letni chłopiec w roku 1967. W pierwszym zespole w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował w sezonie 1975/1976 – 4 października w starciu z drużyną Szombierek Bytom. Stałe miejsce w pierwszej jedenastce wywalczył jednak dopiero pod koniec dekady.

Zdjęcie

Z drużyną Legii dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1980, 1981). W sezonie 1981/1982 rozegrał w barwach Legii wszystkie ligowe spotkania w pełnym wymiarze czasowym. W roku 1985 przez krótki czas był zawodnikiem Motoru Lublin, by znów wrócić do Warszawy. Ostatni mecz w barwach Wojskowych ten niezawodny, szybki i dynamiczny obrońca rozegrał 10 listopada 1985 roku (ze Śląskiem Wrocław), poczym przeniósł się do Hutnika Warszawa. Po dwóch sezonach wyjechał z Polski i występował w Niemczech (SSG Bergisch Gladbach), Szwecji (PIK Kopernik Sztokholm, Topkappi) oraz USA (Orły Chicago). Za Oceanem zakończył piłkarską karierę.

Zdjęcie

Po powrocie do Polski próbował swych sił jako szkoleniowiec, ale póki co bez większych sukcesów (pracował m.in. w ŁKS Łomża). W kadrze Polski zadebiutował 7 grudnia 1980 roku w towarzyskim spotkaniu z Maltą. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał trzy mecze. Milewski jest także jednym z inicjatorów i pomysłodawców powstania drużyny oldbojów Legii.

Zdjęcie

„Warszawiak, wychowanek Legii, który przeszedł cały proces szkolenia, od drużyn młodzieżowych do pierwszego zespołu. Treningi rozpoczął w 1967 roku, ale zadebiutował dopiero po ośmiu latach. Grał przez 11 sezonów, z krótką przerwą na występy w Motorze Lublin. Był trzecim wychowankiem klubu z Łazienkowskiej (po Henryku Grzybowskim i Stanisławie Fołtynie), który zagrał w reprezentacji Polski. Z orzełkiem na piersi wystąpił trzykrotnie. Odszedł w 1985 roku do Hutnika Warszawa. Występował na pozycji lewego obrońcy. Zdobył z Legią dwa Puchary Polski (1980, 1981). Z jego inicjatywy została w 2005 roku reaktywowana drużyna oldbojów Legii” - pisze o Ryszardzie Milewskim jeden z autorów Księgi Stulecia Legii Wiktor Bołba.

Zdjęcie

Z kolei 10 września 1972 roku dwie bramki dla reprezentacji Polski w finałowym meczu IO w Monachium z Węgrami (2:1) zdobył Kazimierz Deyna. Trzej legioniści – Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna i Robert Gadocha – jako pierwsi piłkarze Wojskowych zdobyli medale olimpijskie. Kazimierz Deyna został także królem strzelców całego turnieju (dziewięć bramek).

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.