
Historia: Kalendarium Legii (12 maja) - Zwycięska Młoda Legia
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 12 maja 2012 roku zakończył się sezon 2011/2012 Młodej Ekstraklasy, w którym Legia po raz pierwszy w historii zwycięża w tych rozgrywkach.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Fotopolska.eu
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Fotopolska.eu
12 maja 2012 roku zakończył się sezon 2011/2012 Młodej Ekstraklasy. Legia Warszawa po raz pierwszy w historii zwycięża w tych rozgrywkach, a triumf legioniści zapewnili sobie po zwycięstwie z Lechią Gdańsk (3:1). „Młoda Legia wywalczyła mistrzostwo Młodej Ekstraklasy. Legioniści na własnym boisku pokonali Lechię Gdańsk 3:1. Spotkanie odbywało się na płycie głównej, a Wojskowi byli wspomagani przez kilkuset kibiców. Pierwsze trafienie w 12. minucie zanotował Mateusz Romachów, który minął dwóch rywali i strzałem z półwoleja pokonał Kacpra Rosę - golkipera gości. Cztery minuty po rozpoczęciu drugiej połowy rezultat spotkania podwyższył Bartosz Żurek. W 67. minucie kontaktową bramkę zaliczyli lechiści, a jej autorem był Patryk Pomaski. Na tego gola szybko odpowiedzieli gospodarze. Trzeciego gola dla Wojskowych strzelił Maciej Górski. Podopieczni Dariusza Banasika po meczu świętowali mistrzostwo razem z fanami. (...) Legia Warszawa została po raz pierwszy w historii Mistrzem Młodej Ekstraklasy! Wreszcie udało się to, co prawie rok w rok wymykało się z garści” – relacjonowali w 2012 roku dziennikarze Legia.net.

Pierwszy historyczny tytuł dla Legii w rozgrywkach MESA zdobyli: Konrad Jałocha, Oskar Pogorzelec, Oliwer Wienczatek, Marcin Bochenek, Ryszard Breś, Mateusz Cichocki, Kamil Dankowski, Mateusz Długołęcki, Michał Grudniewski, Mateusz Lisiecki, Cezary Michalak, Bartosz Widejko, Paweł Wolski, Łukasz Bogusławski, Dominik Furman, Marcel Gąsior, Aleksander Jagiełło, Piotr Karniszewski, Michał Kopczyński, Bartłomiej Kursa, Kordian Latos, Norbert Misiak, Mateusz Pogonowski, Maciej Prusinowski, Michał Rzuchowski, Kacper Starek, Marcin Stromecki, Bartosz Żurek, Michał Bojek, Bartłomiej Czarnecki, Maciej Górski, Karol Grudniewski, Kamil Kamiński, Mateusz Romachów i Mateusz Tietz.
12 maja 2012 r. Warszawa
Młoda Legia - Młoda Lechia 3:1 (1:0)
Bramki: Romachów (12), Żurek (49), Górski (74) - Pomaski (67).
Legia: Szumski – Wolski (78' Grudniewski), Michalak, Cichocki, Widejko – Furman (88' Pogonowski), Kopczyński, Misiak (46' Latos), Żurek - Romachów (68'Romachów), Górski.
Lechia: Rosa (71' Dyk) - Rzepnikowski, Kacprzycki (85' Sypniewski), Gac, Kamiński - Karwat, Frankowski, Fojut, Pomaski (78' Kucharski), Pujdak - Rączyk.
***
Nowoczesne korty
W roku 1968, po kilkuletnich pracach, zakończono budowę kortów Legii, które w tym kształcie funkcjonują do dziś. Warszawski klub otrzymał reprezentacyjny obiekt, z przebudowanym kortem centralnym oraz ośmioma kortami bocznymi. Uroczyste otwarcie miało miejsce 12 maja 1968 roku, a dokonał go ówczesny prezes WKS Legia, Zygmunt Huszcza.

„Na inaugurację kortów Legii, 12 maja 1968 roku, zorganizowano zawody w ramach uroczystości związanych z 25-leciem Ludowego Wojska Polskiego. W międzynarodowym turnieju z udziałem zawodników Amii Zaprzyjaźnionych doskonale spisali się tenisiści Legii” – czytamy na stronie tenislegia.pl.

W turnieju indywidualnym na nowym korcie przy ulicy Myśliwieckiej 4a zwyciężył legionista Bronisław Lewandowski, który w meczu finałowym pokonał radzieckiego tenisistę Jegorowa (w turnieju indywidualnym pań zwyciężyła z kolei Węgierka Duday). W turnieju deblowym dwaj legioniści – Tadeusz Nowicki i Bronisław Lewandowski – dotarli aż do finału, w którym przegrali z parą Jegorow - Iwanow.

„Na korcie Legii rozegrano także towarzyskie spotkanie Legia - CSKA Moskwa, wygrane przez warszawiaków w stosunku 2:1. Niestety w dniu otwarcia nie dopisała pogoda. Z powodu ulewnego deszczu nie doszły do skutku dwa zaplanowane pojedynki, lecz obie strony wynik 2:1 uznały za oficjalny i ostateczny. W trakcie uroczystości otwarcia kortu pojawili się byli reprezentanci tenisowej Legii - Jadwiga Jędrzejowska i Józef Hebda” – podaje witryna tenislegia.pl. W roku 1968 tenisowa Legia zorganizowała także turniej „Expressu Wieczornego”, mistrzostwa stolicy oraz indywidualne mistrzostwa Polski, które po raz pierwszy po wojnie rozegrano właśnie w Warszawie.

Z kolei 12 maja 1923 roku Legia odniosła pierwsze zwycięstwo w derbach z Polonią w spotkaniu o mistrzostwo Warszawy (1:0). Ostatecznie legioniści zajęli w tabeli mistrzostw grupy warszawskiej w 1923 roku trzecią pozycję.

Natomiast 12 maja 1935 roku cała Polska okryła się żałobą – zmarł Marszałek Józef Piłsudski, który był główną postacią Polski międzywojennej. „Jego śmierć skomplikowała sytuację w obozie rządzącym. Natychmiast po jego odejściu pod przewodnictwem prezydenta Ignacego Mościckiego i premiera Walerego Sławka odbyła się narada, podczas której stanowisko głównego inspektora sił zbrojnych powierzono gen. Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Cztery dni później na Stadionie Wojska Polskiego odbyła się polowa msza święta w intencji Marszałka. Ołtarz usytuowano w centralnym miejscu trybuny krytej – pod honorową, tuż przed torem kolarskim. Całą murawę boiska wypełniły oddziały żołnierzy wszystkich formacji Wojska Polskiego. Przed frontem miejsca w fotelach zajmowali wyżsi oficerowie, przedstawiciele rządu i delegacje dyplomatyczne. Tuż za nimi usytuowały się poczty sztandarowe z drzewcami spowitymi kirem. Przed ołtarzem na pierwszym planie ustawiony był klęcznik, na którym podczas mszy modlił się za duszę Marszałka gen. Rydz-Śmigły” – czytamy na historycznych stronach „Naszej Legii”.
Autor
Janusz Partyka