Plus500
Historia: Kalendarium Legii (14 stycznia): Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Historia: Kalendarium Legii (14 stycznia): Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

„Wraz z końcem 2014 roku wygasła umowa pomiędzy Legią Warszawa a Pepsi, w związku z czym obiekt przy Łazienkowskiej 3 przestał nosić nazwę Pepsi Arena. Obecna nazwa stadionu to - Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” - poinformował klub w specjalnym komunikacie 14 stycznia 2015 roku.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Archiwum Legii

„Wraz z końcem 2014 roku wygasła umowa pomiędzy Legią Warszawa a Pepsi, w związku z czym obiekt przy Łazienkowskiej 3 przestał nosić nazwę Pepsi Arena. Obecna nazwa stadionu to: Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” - poinformował klub w specjalnym komunikacie 14 stycznia 2015 roku. Od 19 lipca 2011 do 31 grudnia 2014 na podstawie umowy pomiędzy firmą PepsiCo a Legią, używana była nazwa Pepsi Arena. Od stycznia 2015 roku wszystkie ślady po Pepsi Arenie zniknęły, a patronem obiektu miejskiego został Marszałek Józef Piłsudski (podobnie, jak miało to miejsce w przypadku starego obiektu – Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego). Mecz Legii z Jagiellonią, który odbył się 15 lutego 2015 roku, był pierwszym spotkaniem na stadionie przy Łazienkowskiej po zmianie jego nazwy.

Zdjęcie

Patronat przypadł w 80. rocznicę śmierci Marszałka. „Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku o godzinie 20:45 w Belwederze, a jego śmierć była dla społeczeństwa szokiem. Dla Legii Warszawa Józef Piłsudski to postać szczególna. Legia to Klub z wielkimi tradycjami, wywodzący się z Legionów Polskich, sformowanych właśnie z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego. To one dały początek naszej drużynie w 1916 roku. W sierpniu 1914 roku powstał w Krakowie Naczelny Komitet Narodowy, który postanowił utworzyć u boku armii austriackiej Legiony Polskie, w szeregach których znalazło się wielu czołowych piłkarzy z lwowskich oraz krakowskich klubów sportowych. W ciągu całego 1915 roku zgromadziły one około 20 tysięcy żołnierzy w trzech brygadach. I Brygada, złożona głównie z członków Związku Walki Czynnej dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, walczyła w Galicji. II Brygada, pod dowództwem pułkownika Zygmunta Hallera walczyła w Galicji Wschodniej i na Węgrzech, a III Brygada pułkownika Stanisława Szeptyckiego, brała udział w walkach na Lubelszczyźnie i Wołyniu” – pisali dziennikarze oficjalnego klubowego portalu Legia.com.

Zdjęcie

***

 

14 stycznia 1948 roku w Szczecinie w wieku niespełna 69 lat zmarł honorowy prezes Legii gen. bryg. WP Aleksander Litwinowicz.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

15razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.