
Historia: Kalendarium Legii (14 stycznia): Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
„Wraz z końcem 2014 roku wygasła umowa pomiędzy Legią Warszawa a Pepsi, w związku z czym obiekt przy Łazienkowskiej 3 przestał nosić nazwę Pepsi Arena. Obecna nazwa stadionu to - Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” - poinformował klub w specjalnym komunikacie 14 stycznia 2015 roku.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, Archiwum Legii
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, Archiwum Legii
„Wraz z końcem 2014 roku wygasła umowa pomiędzy Legią Warszawa a Pepsi, w związku z czym obiekt przy Łazienkowskiej 3 przestał nosić nazwę Pepsi Arena. Obecna nazwa stadionu to: Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” - poinformował klub w specjalnym komunikacie 14 stycznia 2015 roku. Od 19 lipca 2011 do 31 grudnia 2014 na podstawie umowy pomiędzy firmą PepsiCo a Legią, używana była nazwa Pepsi Arena. Od stycznia 2015 roku wszystkie ślady po Pepsi Arenie zniknęły, a patronem obiektu miejskiego został Marszałek Józef Piłsudski (podobnie, jak miało to miejsce w przypadku starego obiektu – Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego). Mecz Legii z Jagiellonią, który odbył się 15 lutego 2015 roku, był pierwszym spotkaniem na stadionie przy Łazienkowskiej po zmianie jego nazwy.

Patronat przypadł w 80. rocznicę śmierci Marszałka. „Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku o godzinie 20:45 w Belwederze, a jego śmierć była dla społeczeństwa szokiem. Dla Legii Warszawa Józef Piłsudski to postać szczególna. Legia to Klub z wielkimi tradycjami, wywodzący się z Legionów Polskich, sformowanych właśnie z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego. To one dały początek naszej drużynie w 1916 roku. W sierpniu 1914 roku powstał w Krakowie Naczelny Komitet Narodowy, który postanowił utworzyć u boku armii austriackiej Legiony Polskie, w szeregach których znalazło się wielu czołowych piłkarzy z lwowskich oraz krakowskich klubów sportowych. W ciągu całego 1915 roku zgromadziły one około 20 tysięcy żołnierzy w trzech brygadach. I Brygada, złożona głównie z członków Związku Walki Czynnej dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, walczyła w Galicji. II Brygada, pod dowództwem pułkownika Zygmunta Hallera walczyła w Galicji Wschodniej i na Węgrzech, a III Brygada pułkownika Stanisława Szeptyckiego, brała udział w walkach na Lubelszczyźnie i Wołyniu” – pisali dziennikarze oficjalnego klubowego portalu Legia.com.

***
14 stycznia 1948 roku w Szczecinie w wieku niespełna 69 lat zmarł honorowy prezes Legii gen. bryg. WP Aleksander Litwinowicz.

Autor
Janusz Partyka