
Historia: Kalendarium Legii (16 maja) - FSO wjeżdża na Łazienkowską
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. W połowie maja 1993 roku sponsorem głównym Legii została Fabryka Samochodów Osobowych. Umowa pomiędzy Klubem a kierownictwem fabryki z Żerania została podpisana 16 maja, a pamiętne logo FSO pojawiło się po raz pierwszy na koszulkach piłkarzy z Łazienkowskiej 22 maja 1993 roku. Kilkanaście dni później legioniści świętowali tytuł Mistrza Polski, który ostatecznie został im odebrany przez PZPN.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Włodzimierz Sierakowski/FotoSport, Jacek Prondzynski
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Włodzimierz Sierakowski/FotoSport, Jacek Prondzynski
W maju 1993 roku – już za rządów Janusza Romanowskiego – sponsorem Legii zostaje FSO. Jak się okazało, było to preludium do zmiany właściciela Klubu, którym niebawem zostało Daewoo (w późniejszym okresie na koszulkach legionistów pojawił się napis Daewoo-FSO). Na trykotach pojawia się więc logo fabryki. Informacje o pojawieniu się logo FSO oraz Kodaka na strojach meczowych pojawiły się w mediach z opóźnieniem – pierwsi zobaczyli je kibice na stadionie Legii podczas ligowego meczu z GKS Katowice. Fabryka Samochodów Osobowych za reklamę na koszulkach zapłaciło 2,5 miliarda ówczesnych złotych.

„Piłkarze Legii wzbogacili się o dwóch sponsorów. Do znanej na świecie firmy Kodak, reprezentowanej przez Foto-World, dołączył znany w świecie sportowym producent odzieży Adidas, a także Fabryka Samochodów Osobowych FSO, produkująca najtańsze z dużych samochodów osobowych i najlepsze polskie samochody - Polonezy. (...) FSO do końca czerwca 1994 roku przekaże Legii dwa i pół miliarda złotych w zamian za reklamowanie, w różnych formach, wyrobów fabryki FSO. Tak więc od najbliższego meczu piłkarze będą grać w koszulkach Adidasa, na których zostanie umieszczone logo fabryki FSO. Im lepsze wyniki będą uzyskiwać piłkarze, tym większa reklama dla firm, a co za tym idzie większe nakłady sponsorów na klub” - pisano w klubowym wydawnictwie.

„W tamtych czasach, na początku lat 90., rozpoczęła się kooperacja FSO z Legią. Wtedy drużynę Legii prowadził trener Janusz Wójcik, wcześniej zajmowaliśmy się także reprezentacją olimpijską. Stąd pozostał mi sentyment do sportu i stołecznego klubu” – wspominał w 2002 roku w rozmowie z dziennikarzami sport.pl Edward Trylnik, który za czasów Pol-Motu (również powiązanego z FSO) dekadę później pełnił w Legii funkcję prezesa Klubu. Oprócz reklamy na koszulkach przed każdym meczem przy Łazienkowskiej (i w jego przerwie) wokół boiska po murawie jeździły samochody rodem z FSO – głównie były to Polonezy. Autami tej marki jeździli rzecz jasna także piłkarze oraz kierownictwo warszawskiego Klubu.

Msza za Marszałka
Z kolei 16 maja 1935 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się polowa msza święta w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zmarł cztery dni wcześniej – 12 maja. „12 maja 1935 roku cała Polska okryła się żałobą. Zmarł Marszałek Józef Piłsudski, który był główną postacią Polski międzywojennej i m.in. jednym z inicjatorów budowy stadionu Legii. Jego śmierć skomplikowała sytuację w obozie rządzącym. Natychmiast po jego odejściu pod przewodnictwem prezydenta Ignacego Mościckiego i premiera Walerego Sławka odbyła się narada, podczas której stanowisko głównego inspektora sił zbrojnych powierzono gen. Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Cztery dni później na Stadionie Wojska Polskiego odbyła się polowa msza święta w intencji Marszałka. Ołtarz usytuowano w centralnym miejscu trybuny krytej – pod honorową, tuż przed torem kolarskim. Całą murawę boiska wypełniły oddziały żołnierzy wszystkich formacji Wojska Polskiego. Przed frontem miejsca w fotelach zajmowali wyżsi oficerowie, przedstawiciele rządu i delegacje dyplomatyczne. Tuż za nimi usytuowały się poczty sztandarowe z drzewcami spowitymi kirem. Przed ołtarzem na pierwszym planie ustawiony był klęcznik, na którym podczas mszy modlił się za duszę Marszałka gen. Rydz-Śmigły” – czytamy na historycznych stronach NL.

Złoty medal Zofii Klepackiej w Muzeum Legii
16 maja 2018 roku Zofia Klepacka przekazała legijnej placówce złoty medal, który zdobyła pod koniec kwietnia wygrywając Puchar Świata we francuskim Hyeres. Legionistka startowała w zawodach windsurfingowych w klasie rsx. Zawody w Hyeres odbywały się w dniach 22-29 kwietnia.

Autor
Janusz Partyka