Historia: Kalendarium Legii (16 marca) - Człowiek czworga imion - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (16 marca) - Człowiek czworga imion

Historia: Kalendarium Legii (16 marca) - Człowiek czworga imion

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypomninać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na nady dzień. Dziś o debiucie w barwach Wojskowych człowieka czworga imion - Horsta Lothara Mahseliego.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

16 marca 1955 roku w Skarżysku-Kamiennej debiut w barwach Legii zaliczył obrońca Horst Mahseli, który przy Łazienkowskiej występował przez 14 lat. Jest jednym z tych, którzy mają na swoim koncie najwięcej występów z „eLką” na piersi w całej historii - rozegrał w Legii 347 spotkań i strzelił dwa gole.
Horst Mahseli urodził się 20 czerwca 1934 roku w Bytomiu (zmarł 3 grudnia 1999 roku w Singen). Był znakomitym i twardo grającym prawym obrońcą, potrafiącym szybko przejść z defensywy do ataku. Może dlatego, że na początku swojej kariery - reprezentując jeszcze barwy Polonii Bytom - występował także na pozycji napastnika. Jako obrońca wyprzedził swoją epokę, grał bardzo nowocześnie i odpowiedzialnie.

Zdjęcie

Był wychowankiem wspomnianej Polonii, w której występował w latach 1948-1954. W roku 1955 przeszedł do Legii. W trakcie czternastu sezonów przy Łazienkowskiej rozegrał 347 spotkań (dwa gole), trzykrotnie zdobywając mistrzostwo Polski (1955, 1956 i 1969) i dwukrotnie krajowy puchar (1955 i 1956). Był uczestnikiem historycznych meczów Legii w europejskich pucharach. Wystąpił m.in. w spotkaniach z Galatasaray Stambuł czy TSV 1860 Monachium w sezonie 1964/1965.

Zdjęcie

„Trener Janos Steiner miał wizję drużyny i poprzez selekcję najlepszych ją realizował. Przed rozpoczęciem nowego sezonu w 1955 roku, z drużyny mistrza Polski Polonii Bytom ściągnął do Warszawy Henryka Kempnego, Horsta Mahselego i Jana Bema, a z Ruchu Chorzów Mieczysława Siekierę vel Jerzego Słaboszewskiego. Gdy wreszcie, po wyczerpującej selekcji wykrystalizowała się podstawowa '16', ci, którzy zostali do niej zaliczeni, poczuli się tak, jakby wygrali los na loterii. Właśnie rozpoczął się dla nich czas rozkwitu wielkich karier” - czytamy, między innymi o Mahselim, na historycznych stronach „NL”.

Zdjęcie

W kadrze Polski Horst Mahseli rozegrał dziewięć meczów. W roku 1949 pod przymusem urzędowo zmieniono mu nazwisko na Antoni Jan Maseli, stąd w Legii nosił przydomek „Antoś” (w roku 1958 przywrócono mu rodowe imiona i nazwisko, a w 1968 dokonano zmiany ponownie na Antoni Jan Maseli). Żeby było ciekawiej, ekslegionista z chwilą wyjazdu do Niemiec w drugiej połowie lat 70., sam powrócił do pisowni z chrztu – czyli Horst Lothar Mahseli. Po zakończeniu przygody z Legią (ostatni mecz rozegrał 5 kwietnia 1969 roku z Arkonią w Szczecinie) w latach 1972-1973 był grającym trenerem Okęcia Warszawa, a w 1974 szkolił piłkarzy Stara Starachowice.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.