Plus500
Historia: Kalendarium Legii (16 września) - Pucharowe boje Wojskowych

Historia: Kalendarium Legii (16 września) - Pucharowe boje Wojskowych

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 16 września to w historii Legii „pucharowa” data. Wojskowi na przestrzeni lat mierzyli się w tym dniu m.in. z IFK Goeteborg, Slavią Sofia, Valerengą Oslo, Anorthosisem Famagusta czy Austrią Wiedeń.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Przed 50 laty, 16 września 1970 roku, Legia odniosła niezwykle efektowne wyjazdowe zwycięstwo nad IFK Goteborg (4:0) w rozgrywkach o Puchar Europy. Gole dla Wojskowych strzelili w tym meczu Robert Gadocha, Jan Pieszko i Władysław Stachurski – obydwa z rzutów wolnych. W rewanżu, dwa tygodnie później, legioniści pokonali przed własną publicznością Szwedów 2:1.

Zdjęcie

16 września 1980 roku legioniści zanotowali nieudany po kilkuletniej przerwie powrót do gry w europejskich pucharach. Legia przegrała ze Slavią Sofia (1:3) w rozgrywkach o Puchar Zdobywców Pucharów. Wylosowany w pierwszej rundzie zdobywca Pucharu Bułgarii pozwalał na umiarkowany optymizm. „Najbardziej zaskoczył mnie brak zainteresowania meczem o PEZP, pomiędzy Legią, a Slavią Sofia” – relacjonował z Bułgarii dziennikarz „Życia Warszawy”. „Brak większego zainteresowania meczem wyjaśnili mi dopiero koledzy z gazety ‘Oteczestwem Front’. Otóż Slavia cieszy się wśród bułgarskich kibiców popularnością... warszawskiej Gwardii” – dodawał.

Zdjęcie

Spotkanie rozegrano w obecności zaledwie siedmiu tysięcy widzów miało dość dziwny przebieg. Legia grała przeciętnie, ale zepchnęła gospodarzy do obrony i od 38. minuty – po bramce Henryka Miłoszewicza – prowadziła 1:0. Po zmianie stron dominowali już gospodarze, którzy strzelili Legii trzy gole. „Zasłużone zwycięstwo gospodarzy” – skomentował po meczu porażkę trener Lucjan Brychczy, który... zwrócił się z prośbą do kierownictwa o odwołanie go z funkcji szkoleniowca. „Nie wiem co się stało piłkarzom w drugiej połowie meczu” – zastanawiał się z kolei szef klubu płk Zenon Olszak, ale nie przystał na prośbę „Kiciego” uważając, że legioniści odrobią straty z Sofii. Niestety, choć w Warszawie Wojskowi zwyciężyli 1:0 (po golu Mirosława Okońskiego), to rezultat dwumeczu satysfakcjonował piłkarzy Slavii.

Zdjęcie

Z kolei 16 września 1981 roku Legia – pod wodzą Kazimierza Górskiego – zremisowała 2:2 z Valerengą Oslo w rozgrywkach o Puchar Zdobywców Pucharów. W pierwszym meczu ze zdobywcą Pucharu Norwegii w Oslo legioniści będąc zespołem lepszym tylko zremisowali (gole Majewski i Okoński). Przed rewanżem więcej szans na awans dawano Wojskowym. „Mogliśmy ten mecz wygrać” – powiedział po powrocie trener Górski. Rewanż na Stadionie Wojska Polskiego przebiegał po myśli Legii, która gładko – wygrywając 4:1 – jako jedyna z polskich drużyn przeszła do drugiej rundy. Na kolejnego przeciwnika los wyznaczył Legii zdobywcę Pucharu Szwajcarii Lausanne Sports.

Zdjęcie

Natomiast 16 września 1999 roku w rozgrywkach o Puchar UEFA (I runda) Legia przegrała z Anorthosisem Famagusta 0:1, a pięć lat później – 16 września 2004 roku – w takim samym stosunku uległa Austrii Wiedeń. W tym spotkaniu przy stanie 0:0 Piotr Włodarczyk nie trafił do siatki z odległości jednego metra.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

15razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.