Historia: Kalendarium Legii (17 czerwca) - Piąty puchar dla Legii rozstrzygnęły „jedenastki” - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (17 czerwca) - Piąty puchar dla Legii rozstrzygnęły „jedenastki”

Historia: Kalendarium Legii (17 czerwca) - Piąty puchar dla Legii rozstrzygnęły „jedenastki”

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 17 czerwca 1973 roku Legia zdobyła piąty w historii Puchar Polski po finałowym starciu z Polonią Bytom. W samym meczu oraz dogrywce – rozgrywanym na Stadionie im. 22 lipca w Poznaniu – gole nie padły, rozstrzygnięcie nastąpiło po serii rzutów karnych – legioniści trafili do siatki czterokrotnie, rywale zaś dwa razy.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Jeszcze przed ostatecznymi rozstrzygnięciami w ekstraklasie, 17 czerwca 1973 roku w Poznaniu rozegrano finał rozgrywek o Puchar Polski. „Kto zostanie triumfatorem PP i reprezentantem Polski w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1972/73?” – zastanawiali się dziennikarze „Przeglądu Sportowego”. W decydującym akcie rozgrywek Turnieju Tysiąca Drużyn spotykały się bowiem warszawska Legia i bytomska Polonia Bytom – drużyny zajmujące w tamtym sezonie dalsze lokaty w tabeli ekstraklasy. Obserwatorów finału nie dziwiło więc zbytnio, iż mecz ten nie stał na najwyższym sportowym poziomie...

Zdjęcie

„Zawodnicy męczyli siebie i widownię. Właściwie pisząc 'widownię' używamy zbyt dużego słowa, gdyż wbrew zapowiedziom publiczność poznańska, jakby spodziewając się słabego widowiska, pozostała w domach lub wybrała inne formy wypoczynku. 120 minut oczekiwania na bramkę – tak krótko można scharakteryzować ten finał, w którym zwycięzcę wyłoniły rzuty karne, które lepiej egzekwowali podopieczni trenera Lucjana Brychczego (4:2), zdobywając główne trofeum” – czytamy na historycznych stronach „Naszej Legii”.

Zdjęcie

Był to piąty Puchar Polski zdobyty przez Wojskowych w historii. Legioniści w drodze do finału pokonali kolejno Lubliniankę Lublin (0:0 – w dodatkowym meczu 5:1), Zawiszę Bydgoszcz (1:0 i 2:0) oraz Szombierki Bytom (3:1 i 1:1). Bytomianie zaś okazali się lepsi od Stali Rzeszów (3:1), Unii Tarnów (3:2), GKS-u Katowice (2:1 i 3:0) oraz Odry Wrocław (1:3 i 5:0).

Zdjęcie

17 czerwca 1973 r. Poznań, Finał Pucharu Polski

 

Legia Warszawa – Polonia Bytom 0:0 (0:0, 0:0, 0:0) k. 4:2
(strzelcy rzutów karnych: Gadocha, Deyna, Pieszko, Nowak / Brysiak, Chojnacki)

 

Legia: Mowlik – Topolski, Z. Blaut, Zygmunt (102' Niedziółka), Cypka – Pieszko, Pacocha (68' Nowak), Ćmikiewicz, Białas – Deyna, Gadocha
Polonia: Chwolik (Skromny) – Gdawiec, Winkler, Orzechowski, Frenkiel – Brysiak, Krupa, Janik, Grociak (Górski) – Radecki, R. Chojnacki

Zdjęcie

Odszedł pierwszy legijny mistrz olimpijski
17 czerwca 2017 roku, po ciężkiej chorobie, w wieku 78 lat zmarł Józef Grudzień. Tego dnia nastąpił kres ziemskiej drogi pierwszego w ponad stuletniej historii Legii Warszawa złotego medalisty olimpijskiego.

 

Rok 1964 zapisał się w historii Legii radosnym wydarzeniem. Pięściarz warszawskiej Legii Józef Grudzień, startujący na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, sięgnął po złoty medal. W jego życiu zaczął się okres wspaniałej kariery. Królował w wadze lekkiej, stając się etatowym zdobywcą medali na najważniejszych imprezach sportowych. Pokonując w ringu kolejnych rywali zdobył w 1965 roku w Berlinie tytuł wicemistrza Europy. Jednak dwa lata później, w 1967 roku w Rzymie, założył już pas mistrza Europy, jednocześnie przez ekspertów został wybrany najlepszym pięściarzem mistrzowskiego turnieju. Grudzień stanął na olimpijskim podium na igrzyskach w Meksyku w 1968 roku. Tym razem musiał zadowolić się srebrem.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.