
Historia: Kalendarium Legii (17 listopada): Pierwsza koparka przy Łazienkowskiej
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 17 listopada 2008 roku rozpoczęła się budowa nowego stadionu Legii - na początek rozbiórka trzech z czterech trybun. Pierwsze maszyny wjechały główną bramą Stadionu Wojska Polskiego tuż po godzinie 7 rano.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Adam Polak/Archiwum Legii
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Adam Polak/Archiwum Legii
17 listopada 2008 roku rozpoczął się pierwszy etap budowy nowego stadionu przy Łazienkowskiej, który przewidywał budowę trzech trybun: południowej, wschodniej oraz północnej. Trybuna zachodnia – dotychczasowa kryta – miała być budowana w oddzielnym etapie.


O godzinie 7 rano na teren stadionu wjechał ciężki sprzęt. Prace rozpoczęto od rozbiórki starych budynków klubowych i trybun dawnej „Żylety”. „Prace rozpoczęły się od wyrwania bramy wjazdowej i ogrodzenia starego budynku klubowego od strony ulicy Czerniakowskiej. Pracownicy budowy usunęli betonowe płyty, a także zajęli się oczyszczaniem terenu z zalegających na nim śmieci. Wielkie sprzątanie potrwa zapewne kilka dni. W tym czasie powstanie też zaplecze techniczne pod budowę nowego stadionu” – czytaliśmy na legia.com.


Podczas pierwszego roku prac wybudowano 95 procent konstrukcji żelbetowej oraz zamontowano 19 (z 28) dźwigarów dachowych. Po półtora roku – w czerwcu 2010 – została zakończona budowa trzech nowych trybun, o łącznej pojemności 27 tysięcy widzów. Przez cały okres budowy stadion był użytkowany przez piłkarzy, kibiców (trybuna kryta) oraz pracowników klubu, w sezonie 2009/2010 jego pojemność wynosiła jednak niespełna 6 tys. miejsc.


„W najbliższych dniach przygotowany zostanie plac, na którym stanie ciężki sprzęt. Już rozpoczęto prace porządkowe przy starym budynku klubowym. Postępy budowy będzie można na bieżąco śledzić na specjalnej stronie internetowej, która zostanie uruchomiona w tym tygodniu przez warszawski klub. Nowy stadion powinien zostać oddany do użytku na początku 2011 roku. Pierwszy etap przebudowy zakończy się za 18 miesięcy. Będą wówczas gotowe trzy trybuny. Zgodnie z planem inwestycji jako ostatnia przebudowana zostanie zabytkowa trybuna kryta. W piątek po raz ostatni kibice Legii mogli zasiąść na legendarnej 'Żylecie'. Po spotkaniu ze Śląskiem Wrocław (4:0) przyczynili się do rozbiórki stadionu wyrywając krzesełka z trybuny” – pisali wówczas dziennikarze portalu sport.se.pl.

***
17 listopada 1962 roku w Warszawie zmarł Stanisław Mielech. Jego prochy spoczywają na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim, w miejscu oznaczonym jako kwatera 256-1-11. Piszemy o tym TUTAJ.
***
Z kolei 17 listopada 1963 roku legioniści pokonali w rozgrywkach o Puchar Polski Pogoń Głubczyce aż 11:1 (6:0). Do dziś jest to najwyższe zwycięstwo Legii w historii tych rozgrywek, a także najwyższa wyjazdowa wygrana Legii. Hat-trickiem w tym spotkaniu popisało się dwóch piłkarzy Wojskowych – Henryk Apostel i Lucjan Brychczy. Pozostałe gole dla drużyny Longina Janeczka przypadły w udziale Wiesławowi Korzeniowskiemu (dwa), Bernardowi Blautowi, Januszowi Żmijewskiemu oraz Tomaszowi Biernackiemu.
***
17 listopada 2010 roku pomocnik Legii Ariel Borysiuk zadebiutował w kadrze narodowej w zwycięskim meczu Polski z Wybrzeżem Kości Słoniowej (3:1). W reprezentacji naszego kraju wystąpił do tej pory w 12 spotkaniach.
Autor
Janusz Partyka