Historia: Kalendarium Legii (19 października): Skromny, legionista z debiutem w kadrze - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (19 października): Skromny, legionista z debiutem w kadrze

Historia: Kalendarium Legii (19 października): Skromny, legionista z debiutem w kadrze

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 19 października 1947 roku bramkarz Legii Henryk Skromny zadebiutował w reprezentacji Polski w spotkaniu z Jugosławią (1:7) w Belgradzie. W kadrze rozegrał ogółem siedem meczów. Barwy Wojskowych reprezentował zaś przez 2,5 roku, zakładając legijną bluzę w 65 występach.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, NAC, NL

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, NAC, NL

Henryk Skromny urodził się 24 grudnia 1926 roku w Poznaniu (zmarł 16 listopada 1962 roku w Bytomiu). Profesjonalną karierę piłkarską rozpoczął w warszawskiej Legii, choć wcześniej przez dwa lata występował w Lechu Poznań. W klubie z Łazienkowskiej, do którego przyszedł zaraz po wojnie, rozegrał trzy ligowe sezony – 65 razy zakładając legijny trykot.

Zdjęcie

Zadebiutował w barwach Wojskowych 14 marca 1948 roku w spotkaniu z Polonią Bytom – był to zarazem pierwszy powojenny ligowy mecz legionistów. „Inauguracyjne spotkanie w I lidze Legia rozegrała wiosną 1948 roku na Stadionie Wojska Polskiego. Przy pięknej, słonecznej pogodzie i szczelnie wypełnionych trybunach, podejmowała drużynę Polonii Bytom. Zanim zawodnicy Legii po raz pierwszy kopnęli 'I-ligową futbolówkę', odbyła się uroczysta ceremonia. Były przemówienia, kwiaty, po czym na ulicy Łazienkowskiej rozbrzmiał dźwięk gwizdka sędziego dającego znak do rozpoczęcia batalii. Legia do swojego pierwszego po wojnie meczu w I lidze przystąpiła w następującym składzie: Henryk Skromny, Mieczysław Milczanowski, Henryk Serafin, Tadeusz Waśko, Mieczysław Szczurek, Edward Drabiński, Zdzisław Mordarski, Aleksander Szymański, Józef Oprych, Kazimierz Górski i Teofil Cyganik” – czytamy na historycznych stronach NL. Obdarzony znakomitymi warunkami fizycznymi oraz dobrym refleksem bramkarz ostatni mecz w barwach Legii rozegrał z kolei 12 listopada 1950 roku – z Wisłą Kraków przy Łazienkowskiej. Z Warszawy odszedł do Polonii Bytom (1951-1956). Na Śląsku grał - z przerwą na występy w Lechu (1957) - do roku 1959 (w 1954 został z Polonią Mistrzem Polski).

Zdjęcie

W kadrze Polski zadebiutował 19 października 1947 roku w potyczce ze Jugosławią (1:7), ostatni raz zagrał w roku 1952. Był w szerokiej kadrze na igrzyska olimpijskie w Helsinkach '52, jednak razem z kilkoma innymi piłkarzami pozostał ostatecznie w kraju. Łącznie w barwach biało-czerwonych rozegrał siedem meczów. Był zarazem pierwszym z wielu świetnych bramkarzy Legii, który zagrał w reprezentacji Polski. Na boisku nosił pseudonim „Gucio”.

Zdjęcie

***

 

19 października 1971 roku legioniści przegrali z rumuńskim Rapidem Bukareszt w rozgrywkach o Puchar UEFA 0:4. Z kolei 28 lat później – 19 października 1999 roku – piłkarze z Łazienkowskiej doznali porażki z Udinese Calcio (0:1) w II rundzie rozgrywek o Puchar UEFA.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.