
Historia: Kalendarium Legii (2 kwietnia) - Legia wracała z Lubina, jak o 21:37 zawyły syreny...
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 2 kwietnia 2005 roku świat pogrążył się w żałobie po odejściu papieża św. Jana Pawła II. Legia tego dnia grała w Lubinie z Zagłębiem. Mecz na Dolnym Śląsku zakończył się remisem 0:0. W obliczu śmierci Ojca Świętego nikomu jednak nie była w głowie gra w piłkę...
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski
2 kwietnia 2005 roku, godzina 18.15. Na trybunach stadionu Zagłębie Lubin 7,5 tysiąca kibiców, w tym liczna grupa fanów z Warszawy. Z Watykanu przez cały dzień dochodzą do Polski coraz bardziej tragiczne, ale także niespójne informacje o stanie zdrowia Ojca Świętego, Jana Pawła II. Mimo próśb i apelów kibiców, PZPN nie zdecydował się wówczas na odwołanie spotkań ekstraklasy.

Mecz Zagłębia i Legii rozpoczął się planowo. Na trybunach panowało przygnębienie, przyozdobione były transparentami poświęconymi papieżowi, piłkarze myślami byli wszędzie, tylko nie na boisku. Dwie dogodne sytuacje miało Zagłębie, ale obronił je Artur Boruc. Legia także miała szansę, niewykorzystaną przez Piotra Włodarczyka. Po przerwie gra się nie zmieniła. Optyczną przewagę posiadali gospodarze, ale nic z tego nie wynikało. Po słabym, nijakim meczu, meczu obydwa zespoły podzieliły się punktami. Kibice Legii wywiesili na trybunach w Lubinie transparent poświęcony Ojcu Świętemu.

W drodze powrotnej do Warszawy piłkarze i kibice Legii, a także wszyscy rodacy otrzymali tragiczną wiadomość o śmierci św. Jana Pawła II. O godz. 21:37 w całej Polsce zawyły syreny, a niektórzy fani prosto z wyjazdowego spotkania udali się na msze w intencji papieża. W ekstraklasie nie dokończono meczów Lech Poznań - Pogoń Szczecin oraz Odra Wodzisław - Cracovia i Górnik Zabrze - Amika Wronki.

Z kolei 2 kwietnia 2019 roku to historyczna data w dziejach warszawskiej Legii. Właśnie tego dnia, o godz. 8:00, na terenach w gminie Grodzisk Mazowiecki pojawiła się pierwsza koparka. Budowa Legia Training Center została oficjalnie rozpoczęta. Koniec prac nad centrum treningowym, a także relokację zawodników zespołów seniorskich oraz najstarszych roczników Akademii 14-krotnego mistrza Polski przewidziano na czerwiec 2020 roku. Więcej o tym wydarzeniu znajdziecie dziś w oddzielnym artykule.

Także z dniem 2 kwietnia 2019 roku trener Ricardo Sa Pinto został zwolniony z obowiązków prowadzenia pierwszego zespołu Legii Warszawa. Trening Wojskowych po raz pierwszy poprowadził Aleksandar Vuković, a do sztabu trenerskiego pierwszego zespołu został dołączony m.in. Marek Saganowski. Więcej o roku pracy pierwszego trenera Vukovicia w oddzielnym artykule.

Natomiast 31 lat wcześniej, 2 kwietnia 1988 roku, w remisowym (1:1) spotkaniu z Górnikiem Zabrze w barwach Legii zadebiutował obrońca Marek Jóźwiak. W sumie rozegrał w Legii 348 meczów, w których strzelił sześć goli.
Autor
Janusz Partyka