
Historia: Kalendarium Legii (21 kwietnia) - 90-lecie i otwarcie Muzeum przy Ł3
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. W ramach obchodów 90-lecia powstania Legii, 21 kwietnia 2006 roku w budynku klubowym otwarto Muzeum Legii, odsłonięto tablicę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, a także rozegrano pokazowy mecz drużyny „retro” z „aktualną” ekipą Wojskowych.
Autor: Janusz Partyka
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
21 kwietnia 2006 roku, kilka minut po godzinie 14.00, w obecności 150-osobowej grupy pracowników Klubu oraz zaproszonych gości, przy Łazienkowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Legii, którego dokonali prezes SKLW Andrzej Piórkowski i kustosz legijnej placówki Wiktor Bołba. Na uroczystości obecni byli właściciele i pracownicy klubu, przedstawicie SKLW, PZPN, a także przedstawiciele sponsorów i mediów. - Historia Legii opowiedziana w nim jest poprzez koszulki piłkarskie z całego okresu istnienia klubu, trofea, dyplomy, proporce, zdjęcia, a nawet buty najsławniejszych zawodników w historii warszawskiego zespołu - pisali dziennikarze sport.wp.pl.

Przed Trybuną Krytą postawiono specjalny namiot, w którym zebranych powitał prezes Piotr Zygo, ogłaszając przy okazji powołanie Honorowej Rady Obchodów 90-lecia Legii. W skład Rady weszli: Mariusz Walter, Jan Wejchert, Jerzy Lewiński, Paweł Kosmala, Stefan Szczepłek, Lucjan Brychczy, Kazimierz Górski, Leszek Pisz i Andrzej Piórkowski.

Po kilkunastu minutach z prawej strony głównego wejścia na trybunę odsłonięto tablicę ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego uroczystego aktu dokonali mecenas Jerzy Lewiński oraz wnuczka Marszałka Joanna Onyszkiewicz. Poinformowano także, iż z okazji jubileuszu do końca 2006 roku na koszulkach pierwszego zespołu widniał będzie herb nawiązujący do tradycji 1916 roku.

Na zakończenie pierwszej części obchodów na bocznym boisku rozegrany został krótki pokazowy mecz piłkarzy, którzy podzielili się na dwie drużyny. Jedna występowała w strojach współczesnych, druga zaś w stylizowanych na te, w których legioniści występowali w 1916 roku. Zbudowano specjalne drewniane bramki, a spotkanie zakończyło się wynikiem 5:5.

Następca Grotyńskiego
Z kolei 21 kwietnia 1951 roku urodził się były bramkarz Legii Piotr Mowlik. Przez sześć sezonów gry w barwach Wojskowych rozegrał 168 spotkań. Był niezwykle solidnym i pracowitym bramkarzem. Swego czasu wygrał między słupkami bramki Legii rywalizację z samym Janem Tomaszewskim, zapełniając lukę po Władysławie Grotyńskim. Mimo niskiego wzrostu charakteryzował się kocią sprawnością i skocznością.

W drużynie z Łazienkowskiej zadebiutował 19 października 1971 roku w spotkaniu z Rapidem w Bukareszcie. Ostatni mecz przypadł na konfrontację z Widzewem Łódź, 4 czerwca roku 1977. W tym czasie zdobył z drużyną jedno trofeum - Puchar Polski (1973). Był wychowankiem LZS Orzepowice (1964-1965), oprócz Legii grał jeszcze w ROW Rybnik (1965-1970), Unii Racibórz (1970), Lechu Poznań (1977-1983) oraz zespołach z USA - Pittsburgh Spirit (1983-1985) i Tacoma Stars (1986-1987). Rozegrał 21 spotkań w reprezentacji Polski (zadebiutował w meczu z Kanadą w 1974, a zakończył grę potyczką z Hiszpanią - w 1981 roku). Zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976), a także trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii (1982).

Po zakończeniu kariery bramkarskiej pracował jako trener w Olimpii Poznań, Chemiku Bydgoszcz, Warcie Poznań, Lechii Kostrzyn Wielkopolski oraz Warcie Śrem. Od stycznia 2015 roku jest trenerem w Maratończyku Brzeźno.
Autor
Janusz Partyka