
Historia: Kalendarium Legii (22 stycznia): Wolski we Florencji, Deyna na Łazienkowskiej
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 22 stycznia 2013 roku utalentowany zawodnik Legii i reprezentacji Rafał Wolski udał się do Włoch, gdzie przeszedł testy medyczne przed transferem do Fiorentiny, z którą trzy dni później podpisał czteroipółletni kontrakt.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, fiorentina.it
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, fiorentina.it
22 stycznia 2013 roku utalentowany zawodnik Legii i reprezentacji Rafał Wolski udał się do Włoch, gdzie przeszedł testy medyczne przed transferem do Fiorentiny, z którą trzy dni później podpisał czteroipółletni kontrakt. Choć miał za sobą kilkumiesięczny okres rehabilitacji spowodowany kontuzją stopy, już 3 lutego po raz pierwszy usiadł na ławce rezerwowych klubu z Florencji. W wygranym 2:0 spotkaniu z Parmą jednak nie wystąpił.
Miesiąc później, w kwietniu, podczas jednego z treningów Rafał nabawił się kontuzji mięśnia dwugłowego, przez którą pauzował kolejne tygodnie. Od tego czasu było tylko gorzej... W barwach nowego klubu zadebiutował dopiero 19 maja 2013 roku, podczas wygranego 5:1 meczu z Pescarą, gdy po godzinie gry zastąpił Adema Ljajicia. Był to jego jedyny występ w tamtym sezonie.

Pięć lat wcześniej Wolski udał się wraz z Akademią Legii na obóz sportowy do Mielnika, a w sierpniu 2008 roku podpisał z naszym klubem kontrakt. Początkowo występował w drużynie Młodych Wilków rocznika ‘92, z którą w czerwcu 2009 roku sięgnął po mistrzostwo Mazowieckiej Ligi Juniorów Młodszych. Rok później zespół z Wolskim w składzie zdobył również wicemistrzostwo Polski juniorów, a w listopadzie Rafał zadebiutował w zespole Młodej Ekstraklasy.
W marcu 2010 roku ówczesny szkoleniowiec Legii Stefan Białas podjął decyzję o włączeniu Wolskiego do treningów pierwszego zespołu. Niestety, podczas zajęć Wolski skręcił kostkę, co wyeliminowało go z gry na trzy tygodnie. Przed nowym sezonem udał się jednak wraz z drużyną na obóz do Grodziska Wielkopolskiego i we wrześniu zaliczył nieoficjalny debiut w pierwszym zespole podczas wygranego sparingu z Legionovią (5:2).

W kadrze Legii miejsce dla Rafała widział również nowy szkoleniowiec Wojskowych, Maciej Skorża, który pod koniec listopada włączył go do meczowej osiemnastki podczas spotkania z Polonią Bytom. W styczniu 2011 roku „Wolak” podpisał z Legią profesjonalny kontrakt na 3,5 roku, zaś 1 marca oficjalnie zadebiutował w barwach pierwszego zespołu podczas spotkania Pucharu Polski z Ruchem w Chorzowie (1:1). Pierwszą bramkę dla Legii Rafał zdobył we wrześniu 2011 roku, w meczu 1/16 Pucharu Polski z rezerwami Rozwoju Katowice, debiut strzelecki w ekstraklasie to z kolei październikowe spotkanie z Widzewem Łódź.
W sezonie 2011/2012 Wolski rozegrał w sumie 32 mecze, w których zdobył osiem bramek, a także został uhonorowany tytułem „Odkrycia sezonu”. Ta świetna seria miała jednak smutny epilog - latem młody pomocnik doznał kontuzji stopy i w rundzie jesiennej nie pojawił się na boisku. Pomimo tego wychowanek Jastrzębia Głowaczów, który na swoim koncie ma dwa krajowe puchary zdobyte z Legią (ogółem w 38 meczach zdobył osiem bramek), podpisał wspomniany kontrakt z Fiorentiną. Potem grał jeszcze w AS Bari, KV Mechelen, Wiśle Kraków i Lechii Gdańsk. Dziś jest graczem Wisły Płock, gdzie zmaga się z kolejną kontuzją.

***
22 stycznia 2005 roku, punktualnie o godzinie 15:00, przy Łazienkowskiej zebrało się kilkuset kibiców Legii, by wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy z wizerunkiem najlepszego polskiego piłkarza w historii, Kazimierza Deyny. Wśród zgromadzonych pojawili się również przedstawiciele władz klubu: prezes Piotr Zygo i dyrektor sportowy Jacek Bednarz. CWKS Legia reprezentowali Janusz Dorosiewicz i Stefan Białas.
Tablica swoje miejsce znalazła na ścianie budynku Trybuny Krytej starego stadionu Legii, tuż przy głównym wejściu. Na początku głos w imieniu kibiców „Wojskowych” zabrał Wiktor Bołba z „Naszej Legii”, który jako jeden z nielicznych obecnych na tej uroczystości miał przyjemność oglądania „Kaki” na żywo.

Następnie krótkie przemówienie wygłosił prezes Zygo, po czym znakomitego legionistę zaczął wspominać kolega z drużyny, Stefan Białas. „Na uroczystości gościli również olimpijczyk Witold Woyda - szermierz, który w 1972 roku w Monachium zdobył złoty medal indywidualnie i drużynowo. Z ust Janusza Dorosiewicza padły zapewnienia, iż będzie czynione wszystko, aby nowy stadion nosił imię Kazimierza Deyny. Każdy z mówców podkreślił zadowolenie z faktu, że Stowarzyszenie (Kibiców Legii Warszawa – przyp. red.) podjęło taką inicjatywę. Przedstawiciele klubu zostali obdarowani przez Stowarzyszenie pamiątkowymi szalikami z wizerunkiem wybitnego piłkarza” – pisała „Nasza Legia”.
Jako ostatni tamtego popołudnia głos zabrał ówczesny prezes SKLW, Andrzej „Bosman” Piórkowski. „Wszystkim serdecznie dziękuję za przybycie – zarówno kibicom, jak i mediom. Mam nadzieję, że razem z Legią piłkarską, CWKS Legia oraz Urzędem Miasta doprowadzimy do tego, iż nowy stadion będzie nosił imię Kazimierza Deyny. Jestem niezwykle wzruszony, że za chwilę dokonam odsłonięcia tej pamiątkowej tablicy” – powiedział „Bosman”.

Po odsłonięciu tablicy i odśpiewaniu legijnych pieśni, goście zostali zaproszeni do pubu pod Trybuną Krytą, gdzie można było obejrzeć przygotowaną przez Wiktora Bołbę wystawę poświęconą Kazimierzowi Deynie. Po zakończeniu budowy nowego stadionu Legii, tablica z wizerunkiem legendarnego piłkarza zawisła na elewacji Trybuny Północnej – przy wejściu głównym do budynku klubowego.
Autor
Janusz Partyka