
Historia: Kalendarium Legii (23 kwietnia) - Warszawski „Pele”
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 23 kwietnia 1961 roku w spotkaniu z Zawiszą Bydgoszcz (2:2) w drużynie Legii zadebiutował Janusz Żmijewski, który na Łazienkowską trafił jako 17-latek. Przez 12 lat grał na pozycji napastnika i prawoskrzydłowego, wystąpił w 300 meczach, w których zdobył 80 goli.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski
Był jedną z ikon warszawskiego klubu. Z Legią świętował dwa tytuły Mistrza Polski (1969, 1970) oraz dwa krajowe puchary (1964, 1966). Dotarł także z Wojskowymi do półfinału rozgrywek o Puchar Europy (1970). Był widowiskowym dryblerem, bardzo lubianym przez fanów z Łazienkowskiej. Jego kariera nieco przyhamowała, kiedy w roku 1970 przed wylotem na rewanżowy mecz z Feyenoordem w Rotterdamie, został - wraz z Władysławem Grotyńskim - zatrzymany na Okęciu przez celników za przemyt dewiz. Prawoskrzydłowy miał wówczas mieć przy sobie około 2,5 tys. dolarów.

Janusz Żmijewski urodził się 4 marca 1943 roku w Radzyminie. Karierę rozpoczynał w Starcie Otwock. W wieku 17 lat dostrzegli go działacze Legii Warszawa – barw stołecznej drużyny bronił w latach 1960-1972. 14 listopada 2008 roku pan Janusz został włączony do Galerii Sław Legii. „Prawdziwą przyjemnością jest dla nas włączenie tego zawodnika w jej poczet” - mówił wówczas Wiktor Bołba, kustosz Muzeum Legii.

Starsi kibice pamiętają „Żmiję” przede wszystkim jako znakomitego piłkarza o brazylijskim dryblingu. Tak pisała o Żmijewskim na swoich historycznych stronach „Nasza Legia”: „Nie bez satysfakcji należy dodać, że 23 kwietnia 1961 roku na boisku w Bydgoszczy, w meczu Legii z Zawiszą, w pierwszej drużynie Legii zadebiutował młodziutki, niespełna osiemnastoletni junior Janusz Żmijewski - postać nietuzinkowa, która w późniejszym czasie odegra w historii klubu niebagatelną rolę, zyskując przezwisko 'Pele', status gwiazdy Legii i reprezentacji Polski”.

Junior Legii Janusz Żmijewski jest pierwszym piłkarzem w historii warszawskiego klubu, który zdobył medal (srebrny) dla Polski w międzynarodowej imprezie piłkarskiej rangi mistrzowskiej. Należy on do słynnego pokolenia piłkarzy nazywanego „Portugalczykami” - zdobywców tytułu wicemistrzów Europy podczas XIV turnieju UEFA rozgrywanego w roku 1961 w Portugalii.

W reprezentacji Polski „Jojo” zadebiutował 1 listopada 1965 roku w przegranym meczu z reprezentacją Włoch (1:6). W sumie w biało-czerwonych barwach rozegrał 15 meczów, strzelając siedem bramek. Po odejściu z Łazienkowskiej występował m.in. w Ruchu Chorzów, Polonii Warszawa, Pogoń Siedlce oraz kanadyjskich klubach Falcons Toronto, Polonia Toronto, Legion Hamilton oraz Polonia Missisauga. Po zakończeniu zawodowej kariery na stałe osiadł w Kanadzie (Toronto), gdzie mieszka do dziś.

Ojciec sukcesu
Z kolei 23 kwietnia 1908 roku w Budapeszcie przyszedł na świat Janos Steiner. Trener, który prowadził Legię w 42 meczach w latach 1954-1955 i zdobył z nią pierwszy dublet – mistrzostwo i Puchar Polski. Jego sylwetkę przedstawiliśmy w lutym, przy okazji rocznicy nominacji na pierwszego szkoleniowca Legii.

Drużna Esportu u Prezydenta
Natomiast 23 kwietnia 2019 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z zawodnikami Narodowej Drużyny Esportu. Kapitanem zespołu powołanego przez głowę państwa jest czterokrotny mistrz Polski w grę FIFA Miłosz „milosz93” Bogdanowski, zaś wicekapitanem Jakub „Cyanide” Mikołajewski. Obaj gracze reprezentowali wówczas barwy Legii Warszawa (dziś tylko ten pierwszy).

Powstanie Narodowej Drużyny Esportu zostało ogłoszone 5 kwietnia 2019 roku. „To odpowiedź na apel graczy 'FIFA', którzy ubolewają, że Polska nie wystawiła swojej reprezentacji w pierwszych FIFA eNations Cup. Dzięki inicjatywie Prezydenta Narodowa Drużyna esportowa będzie mogła wystartować w kolejnych rozgrywkach” - pisała Kancelaria Prezydenta.

Narodowa Drużyna Esportu jest jedną z pierwszych w Europie oraz jedną z zaledwie kilkunastu na całym świecie. „Macie patronat i wsparcie Prezydenta Rzeczypospolitej. Wierzę, że także dzięki temu będziecie mogli występować w różnego rodzaju światowych rozgrywkach. No i wierzę w to głęboko, że po prostu będziecie najlepsi. Tak więc trzymam kciuki, powodzenia - i jeszcze raz dziękuję za gotowość reprezentowania Rzeczypospolitej i bycia w reprezentacji” - powiedział podczas wtorkowego wydarzenia Prezydent Andrzej Duda.
Esportowa reprezentacja Polski docelowo składać się miała z 10 zawodników. Jej skład wyglądał wówczas następująco: Miłosz „milosz93” Bogdanowskiego, Bartosz „bejott” Jakubowski, Damian „damie” Augustyniak, Gracjan „El Polako” Gołębiewski, Jakub „Cyanide” Mikołajewski, Kamil „Riptorek” Soszyński, Marcin „mRN” Sczes oraz Nikodem „Piko” Pawlak.
Autor
Janusz Partyka