Historia: Kalendarium Legii (23 kwietnia) - Warszawski „Pele” - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (23 kwietnia) - Warszawski „Pele”

Historia: Kalendarium Legii (23 kwietnia) - Warszawski „Pele”

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 23 kwietnia 1961 roku w spotkaniu z Zawiszą Bydgoszcz (2:2) w drużynie Legii zadebiutował Janusz Żmijewski, który na Łazienkowską trafił jako 17-latek. Przez 12 lat grał na pozycji napastnika i prawoskrzydłowego, wystąpił w 300 meczach, w których zdobył 80 goli.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski

Był jedną z ikon warszawskiego klubu. Z Legią świętował dwa tytuły Mistrza Polski (1969, 1970) oraz dwa krajowe puchary (1964, 1966). Dotarł także z Wojskowymi do półfinału rozgrywek o Puchar Europy (1970). Był widowiskowym dryblerem, bardzo lubianym przez fanów z Łazienkowskiej. Jego kariera nieco przyhamowała, kiedy w roku 1970 przed wylotem na rewanżowy mecz z Feyenoordem w Rotterdamie, został - wraz z Władysławem Grotyńskim - zatrzymany na Okęciu przez celników za przemyt dewiz. Prawoskrzydłowy miał wówczas mieć przy sobie około 2,5 tys. dolarów.

Zdjęcie

Janusz Żmijewski urodził się 4 marca 1943 roku w Radzyminie. Karierę rozpoczynał w Starcie Otwock. W wieku 17 lat dostrzegli go działacze Legii Warszawa – barw stołecznej drużyny bronił w latach 1960-1972. 14 listopada 2008 roku pan Janusz został włączony do Galerii Sław Legii. „Prawdziwą przyjemnością jest dla nas włączenie tego zawodnika w jej poczet” - mówił wówczas Wiktor Bołba, kustosz Muzeum Legii.

Zdjęcie

Starsi kibice pamiętają „Żmiję” przede wszystkim jako znakomitego piłkarza o brazylijskim dryblingu. Tak pisała o Żmijewskim na swoich historycznych stronach „Nasza Legia”: „Nie bez satysfakcji należy dodać, że 23 kwietnia 1961 roku na boisku w Bydgoszczy, w meczu Legii z Zawiszą, w pierwszej drużynie Legii zadebiutował młodziutki, niespełna osiemnastoletni junior Janusz Żmijewski - postać nietuzinkowa, która w późniejszym czasie odegra w historii klubu niebagatelną rolę, zyskując przezwisko 'Pele', status gwiazdy Legii i reprezentacji Polski”.

Zdjęcie

Junior Legii Janusz Żmijewski jest pierwszym piłkarzem w historii warszawskiego klubu, który zdobył medal (srebrny) dla Polski w międzynarodowej imprezie piłkarskiej rangi mistrzowskiej. Należy on do słynnego pokolenia piłkarzy nazywanego „Portugalczykami” - zdobywców tytułu wicemistrzów Europy podczas XIV turnieju UEFA rozgrywanego w roku 1961 w Portugalii.

Zdjęcie

W reprezentacji Polski „Jojo” zadebiutował 1 listopada 1965 roku w przegranym meczu z reprezentacją Włoch (1:6). W sumie w biało-czerwonych barwach rozegrał 15 meczów, strzelając siedem bramek. Po odejściu z Łazienkowskiej występował m.in. w Ruchu Chorzów, Polonii Warszawa, Pogoń Siedlce oraz kanadyjskich klubach Falcons Toronto, Polonia Toronto, Legion Hamilton oraz Polonia Missisauga. Po zakończeniu zawodowej kariery na stałe osiadł w Kanadzie (Toronto), gdzie mieszka do dziś.

Zdjęcie

Ojciec sukcesu
Z kolei 23 kwietnia 1908 roku w Budapeszcie przyszedł na świat Janos Steiner. Trener, który prowadził Legię w 42 meczach w latach 1954-1955 i zdobył z nią pierwszy dublet – mistrzostwo i Puchar Polski. Jego sylwetkę przedstawiliśmy w lutym, przy okazji rocznicy nominacji na pierwszego szkoleniowca Legii.

Zdjęcie

Drużna Esportu u Prezydenta
Natomiast 23 kwietnia 2019 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z zawodnikami Narodowej Drużyny Esportu. Kapitanem zespołu powołanego przez głowę państwa jest czterokrotny mistrz Polski w grę FIFA Miłosz „milosz93” Bogdanowski, zaś wicekapitanem Jakub „Cyanide” Mikołajewski. Obaj gracze reprezentowali wówczas barwy Legii Warszawa (dziś tylko ten pierwszy).

Zdjęcie

Powstanie Narodowej Drużyny Esportu zostało ogłoszone 5 kwietnia 2019 roku. „To odpowiedź na apel graczy 'FIFA', którzy ubolewają, że Polska nie wystawiła swojej reprezentacji w pierwszych FIFA eNations Cup. Dzięki inicjatywie Prezydenta Narodowa Drużyna esportowa będzie mogła wystartować w kolejnych rozgrywkach” - pisała Kancelaria Prezydenta.

Zdjęcie

Narodowa Drużyna Esportu jest jedną z pierwszych w Europie oraz jedną z zaledwie kilkunastu na całym świecie. „Macie patronat i wsparcie Prezydenta Rzeczypospolitej. Wierzę, że także dzięki temu będziecie mogli występować w różnego rodzaju światowych rozgrywkach. No i wierzę w to głęboko, że po prostu będziecie najlepsi. Tak więc trzymam kciuki, powodzenia - i jeszcze raz dziękuję za gotowość reprezentowania Rzeczypospolitej i bycia w reprezentacji” - powiedział podczas wtorkowego wydarzenia Prezydent Andrzej Duda.

 

Esportowa reprezentacja Polski docelowo składać się miała z 10 zawodników. Jej skład wyglądał wówczas następująco: Miłosz „milosz93” Bogdanowskiego, Bartosz „bejott” Jakubowski, Damian „damie” Augustyniak, Gracjan „El Polako” Gołębiewski, Jakub „Cyanide” Mikołajewski, Kamil „Riptorek” Soszyński, Marcin „mRN” Sczes oraz Nikodem „Piko” Pawlak.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.