
Historia: Kalendarium Legii (25 marca) - 69 lat temu rozpoczęliśmy przygodę w Pucharze Polski
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. W kolejnym odcinku o pierwszym w historii klubu z Łazienkowskiej spotkaniu w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Rywalem Wojskowych w marcu 1951 roku był Pafawag Wrocław.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Jacek Prondzynski
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Jacek Prondzynski
25 marca 1951 roku legioniści rozegrali pierwszy w historii klubu z Łazienkowskiej mecz w Pucharze Polski - wygrali 6:1 z Pafawagiem we Wrocławiu. W 65-letniej historii startów w Turnieju Tysiąca Drużyn piłkarze z Łazienkowskiej 19-krotnie zdobywali to trofeum, grając w finale 25-krotnie. Ogólnie brali udział w 63 edycjach Pucharu Polski i są niekwestionowanym liderem tych rozgrywek.

Wróćmy jednak do początków tej bogatej historii. Podopieczni Wacława Kuchara na mecz 1/16 finału rozgrywek o Puchar Polski w roku 1951 jechali do Wrocławia w okrojonym składzie. Ostatecznie na boisku pojawili się Tomasz Stefaniszyn, Feliks Polak, Edmund Zientara, Jerzy Orłowski, Longin Janeczek, Florian Wojciechowski, Józef Oprych, Kazimierz Górski, Marian Olejnik oraz Władysław Soporek. Legioniści nie mieli jednak kłopotu z pokonaniem niżej notowanego przeciwnika 6:1, a jedną z bramek zdobył napastnik Kazimierz Górski (pozostałe były udziałem Janeczka i Soporka). W 1/8 Wojskowi trafili na Kolejarza Warszawa, któremu ostatecznie ulegli po dogrywce w drugim meczu 0:3 i pożegnali się z rozgrywkami. Krajowy puchar w roku 1971 zdobyła Unia Chorzów. Pokonała w finale na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie krakowską Gwardię 2:0.

Od premierowego spotkania z Pafawagiem Wojskowi w rozgrywkach o Puchar Polski rozegrali 286 spotkań, w których odnieśli 199 zwycięstw, zanotowali 41 remisów i ponieśli 46 porażek. Bilans bramek też jest imponujący – 611:241. Dziewiętnaście razy stołeczni piłkarze wznosili trofeum w geście triumfu, cztery razy czyniąc to na własnym obiekcie (w sumie na stadionie Legii finał rozgrywany był 13 razy). Pierwsza edycja Turnieju Tysiąca Drużyn odbyła się w sezonie 1925/1926 (triumfowała Wisła Kraków), po czym nastąpiła przerwa, która trwała... 24 lata. Rozgrywki wznowiono właśnie w sezonie 1950/1951.
Dziś Puchar Polski to cykliczne rozgrywki organizowane w każdym roku przez PZPN, a rozgrywane pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA, a także Superpucharze Polski, w którym mierzy się z mistrzem kraju. Są to najbardziej prestiżowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych w Polsce. Z racji liczby uczestniczących drużyn potocznie nazywa się je Turniejem Tysiąca Drużyn. Od sezonu 2013/2014 każdy mecz finałowy rozgrywany jest na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Klub z Łazienkowskiej jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o liczbę zdobytych trofeów (19, dodatkowo jeszcze sześć razy będąc finalistą). Na drugiej pozycji plasuje się Górnik Zabrze, przed Lechem Poznań oraz Wisłą Kraków i Zagłębiem Sosnowiec. Najwyższym zwycięstwem Legii w tych rozgrywkach była wygrana z Polonią Głubczyce w 1/16 rozgrywek sezonu 1963/1964 – wynik brzmiał 11:1. Do najbardziej pamiętnych meczów z udziałem Legii w tych rozgrywkach należą bez wątpienia takie finały jak: Legia – Lechia 5:0 (1955), Legia – Lech 5:0 (1980), Legia – Jagiellonia 5:2 (1989) czy wspomniany już mecz Legia – Lech 2:1 (2015).
* Na zdjęciu głównym piłkarze Legii z Pucharem Polski zdobytym w 1956 roku - drugim w historii klubu.

Autor
Janusz Partyka