
Historia: Kalendarium Legii (26 czerwca) - Trenerska karuzela i transfer Moulina
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 26 czerwca rozstało się z Legią trzech trenerów – Longin Janeczek (w roku 1966), Andrzej Strejlau (1979) i Ignacy Ordon (1981). W tym samym dniu, w 1960 roku, w reprezentacji Polski zadebiutował pomocnik Wojskowych Zbigniew Gadecki, który dla warszawskiego klubu rozegrał 44 mecze i zdobył sześć bramek. W 2016 roku z kolei kontrakt z Legią odpisał francuski pomocnik Thibault Moulin.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Włodzimierz Sierakowski
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Włodzimierz Sierakowski
Longin Janeczek
Zanim Longin Janeczek został trenerem Legii, reprezentował barwy Wojskowych w latach 1950-1957 jako piłkarz. Grał na pozycji napastnika. Debiutował w meczu z Polonią Warszawa. Ostatni mecz rozegrał z kolei ze stołeczną Gwardią. Dla Legii rozegrał ogółem 66 meczów, zdobył 27 bramek oraz Mistrzostwo Polski. Pracę w roli trenera rozpoczął w grudniu 1962 roku, debiutując w wyjazdowym meczu przeciwko Stali Stalowa Wola. Ogółem prowadził Legię przez 60 spotkań (52 mecze ligowe i 8 rywalizacji pucharowych). Ostatni raz na ławce trenerskiej warszawskiego klubu zasiadł w trakcie wyjazdowego pojedynku z Zagłębiem Sosnowiec 26 czerwca 1966 roku.

Andrzej Strejlau
W swojej sportowej karierze Andrzej Strejlau uprawiał nie tylko piłkę nożną. Reprezentując barwy Warszawianki trenował także piłkę ręczną. Jako piłkarz grał w takich klubach, jak: AZS-AWF Warszawa, Gwardia Warszawa oraz Hutnik Warszawa. Jako trener piłkarski zaczynał od prowadzenia lokalnych warszawskich drużyn, szkolił też grupy młodzieżowe reprezentacji Polski. Następnie pełnił funkcję asystenta selekcjonera pierwszej reprezentacji prowadzonej przez Kazimierza Górskiego i Jacka Gmocha.
Do Legii Strejlau zawitał w 1975 roku, gdzie pracował przez cztery lata. Odszedł 26 czerwca 1979 roku. Po odejściu ze stołecznego klubu, pracował m.in. w Zagłębiu Sosnowiec oraz greckim AE Larisa. Po ośmiu latach rozłąki z warszawskim klubem ponownie wrócił do Legii, gdzie spędził nieco ponad dwa lata, zdobywając z zespołem Puchar Polski. W latach 1989-1993 pracował z pierwszą reprezentacją. Uczestniczył w eliminacjach do mistrzostw świata we Włoszech i Stanach Zjednoczonych oraz mistrzostw Europy w Szwecji. Ani razu nie udało mu się jednak wywalczyć awansu. W 1999 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ignacy Ordon
Ignacy Ordon trenerem Legii został 15 października 1980 roku. W Legii pracował nieco ponad pół roku. Z Wojskowymi pożegnał się 26 czerwca 1981 roku. Dwa dni wcześniej cieszył się ze zdobycia Pucharu Polski ze stołecznym klubem, kiedy Legia, na Stadionie Miejskim w Kaliszu, wygrała po dogrywce z Pogonią Szczecin 1:0.

Debiut Zygmunta Gadeckiego w reprezentacji
Pochodzący z Gdyni napastnik występował przez większą część kariery w klubach z Trójmiasta. Zygmunt Gadecki, zanim trafił do Legii w 1959 roku, był zawodnikiem obu nadmorskich klubów: Arki Gdynia i Lechii Gdańsk. Jego pierwszy mecz z „eLką” na piersi miał miejsce 15 marca 1959 roku z Polonią Bytom przy ulicy Łazienkowskiej. Historia zatoczyła koło, kiedy nieco ponad półtora roku później, Gadecki rozegrał ostatnie spotkanie w barwach Legii, ponownie z bytomską Polonią. Dla naszego Klubu strzelił sześć goli w 44 meczach.
Jako legionista otrzymał powołanie do reprezentacji Polski. 26 czerwca 1960 roku zagrał 90 minut w wygranym 4:0 meczu przeciwko Bułgarii na Stadionie Śląskim. Dwa miesiące później reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich we Włoszech. Po powrocie zagrał jeszcze w dwóch meczach towarzyskich przeciwko Francji i Węgrom.
***
Pierwszy i... ostatni mecz Kazimierza Górskiego w kadrze
W barwach Legii Warszawa Kazimierz Górski występował zarówno w roli zawodnika, jak i trenera. Zaraz po wojnie, w latach 1945-1953, grał w stołecznym klubie na pozycji napastnika. Funkcję trenera naszego klubu piastował w latach 1959-1962 oraz 1981-1982. W międzyczasie pracował w Grecji, m.in. jako trener Panathinaikosu Ateny i Olympiakosu Pireus, z którymi zdobywał mistrzostwo kraju.
Kazimierz Górski to bohater polskiej piłki nożnej. Przez większość sympatyków futbolu łączony jest z reprezentacją Polski, z którą odnosił największe sportowe sukcesy: złoty i srebrny medal kolejno na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (w 1972 r.) oraz w Montrealu (w 1976 r.). Jest również zdobywcą srebrnego medalu (3. miejsce) na mistrzostwach świata w RFN w 1974 roku. Biało-czerwone barwy reprezentował też jako zawodnik. 26 czerwca 1948 roku Kazimierz Górski zadebiutował w reprezentacji Polski jako piłkarz w spotkaniu z Danią (0:8). Jak się okazało, był to jego pierwszy i... zarazem ostatni występ w kadrze.
***
Moulin w Legii
Z kolei 26 czerwca 2016 roku zawodnikiem Legii został Thibault Moulin. Francuz, który podpisał czteroletni kontrakt z Wojskowymi, miał być znaczącym wzmocnieniem pierwszej drużyny już od premierowego meczu.

Moulin urodził się 13 stycznia 1990 roku we Francji we Flers, w Normandii. Piłkarz ten występuje na pozycji ofensywnego pomocnika. Swoją profesjonalną karierę rozpoczął w 2010 roku w zespole Stade Malherbe Caen, dla którego w 42 meczach strzelił dwa gole. W międzyczasie, na jeden sezon, został wypożyczony z Caen do LB Châteauroux. Od 2013 roku, przez 2 lata, reprezentował barwy Clermont Foot, gdzie w 72 występach zdobył pięć bramek. Później Francuz przeniósł się do Belgii, gdzie występował w Waasland-Beveren. W sezonie 2015/2016 jego już były klub zajął 12. miejsce w tabeli. W trakcie minionych rozgrywek Moulin zdołał strzelić trzy bramki w 25. spotkaniach. Na jego talencie poznał się nie tylko dział scoutingu Legii Warszawa. 22 marca 2011 roku został powołany przez Ericka Mombaertsa do „France espoirs”, a więc reprezentacji do lat 21 zrzeszającej największe talenty francuskiej piłki.

Francuz od razu wywalczył miejsce w pierwszym składzie Legii Warszawa. Swojego pierwszego gola dla Wojskowych strzelił w 4. kolejce Ligi Mistrzów UEFA z Realem Madryt. W 83 min. precyzyjnie uderzył tuż sprzed linii pola karnego. Piłka po odbiciu się od wewnętrznej strony słupka wpadła do bramki „Królewskich”. Było wówczas 3:2 dla Legii i bardzo blisko spektakularnego triumfu nad Realem. Ogółem Moulin rozegrał dla stołecznego klubu 70 meczów, w których strzelił sześć goli.

31 stycznia 2018 roku Francuski pomocnik po opuszczeniu zgrupowania w Hiszpanii pozytywnie przeszedł testy medyczne w PAOK-u Saloniki i podpisał kontrakt z greckim klubem. Mistrzostwo Polski w sezonie 2016/17, udział w fazie grupowej Lidze Mistrzów UEFA, piękna bramka z Realem Madryt - z tego kibice Legii zapamiętają Thibaulta Moulina.
Autor
Janusz Partyka