
Historia: Kalendarium Legii (26 kwietnia) - Piłkarska autonomia Legii
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. Z końcem kwietnia 1989 roku sekcja piłkarska Legii odłącza się od struktur Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego, tworząc niezależny podmiot – Autonomiczną Sekcję Piłki Nożnej. Nowym prezesem klubu zostaje generał brygady Włodzimierz Oliwa.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
ASPN wciąż związana była z CWKS-em, ale od roku 1992 do spółki z wojskiem zarządzał nią biznesmen Janusz Romanowski. Romanowski łożył na Legię pieniądze, a ten odnosił niemałe sukcesy – m.in. Mistrzostwa Polski zdobyte w latach 1993, 1994 i 1995, a także awans do Ligi Mistrzów w roku 1995.

Układ pomiędzy wojskiem a Romanowskim był prosty – obie strony miały wykładać 50% budżetu. Problem polegał jednak na tym, że od początku lat 90. wojsko w klub wkładało coraz mniej pieniędzy. Choć współpraca przynosiła znakomite efekty w postaci sukcesów piłkarzy, strony rozstały się w niezbyt miłych okolicznościach w roku 1996.

Odchodząc, Romanowski „zabrał” ze sobą piłkarzy, do których kart zawodniczych miał prawa. Legia stanęła w obliczu bardzo ciężkiej sytuacji kadrowej, którą w trakcie sezonu 1996/97 poprawiło przejęcie klubu przez koreański koncern Daewoo. Wtedy też piłkarska Legia przeszła kolejne przeobrażenie – w myśl nowej „Ustawy o kulturze fizycznej i sporcie” przekształciła się w Sportową Spółkę Akcyjną Legia-Daewoo Warszawa.

Na powyższym zdjęciu drużyna Legii Warszawa z sezonu 1988/1989. Górny rząd od lewej: Paweł Janas (asystent trenera), Jan Karaś, Arkadiusz Gmur, Marek Jóźwiak, Krzysztof Budka, Juliusz Kruszankin. Środkowy rząd od lewej: Lucjan Brychczy (asystent trenera), Andrzej Strejlau (trener), Dariusz Wdowczyk, Zbigniew Robakiewicz, Maciej Szczęsny, Zbigniew Kaczmarek, Dariusz Kubicki, Rudolf Kapera (II trener). Dolny rząd od lewej: Mieczysław Pisz, Leszek Pisz, Krzysztof Iwanicki, Roman Kosecki, Dariusz Dziekanowski, Andrzej Łatka, Stanisław Terlecki, Jacek Bąk.
Autor
Janusz Partyka