
Historia: Kalendarium Legii (26 października): Pierwszy mecz reprezentacji przy Ł3
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 26 października 1930 roku na Stadionie Wojska Polskiego przy Łazienkowskiej rozegrano pierwsze spotkanie międzypaństwowe. W meczu reprezentacji Polski z Łotwą (6:0) zadebiutował legionista Marian Schaller. W spotkaniu tym cztery gole strzelił inny piłkarz Wojskowych Józef Nawrot.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, NAC
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, NAC
26 października 1930 roku na warszawskim obiekcie zadebiutowała narodowa reprezentacja Polski, zwyciężając Łotwę 6:0. Pierwszy gol dla kadry przy Łazienkowskiej także był autorstwa legionisty – Józefa Nawrota, który w tym spotkaniu trafił do siatki czterokrotnie (jego sylwetkę przedstawialiśmy w poprzednich odcinkach naszego cyklu).

Z kolei debiutant Marian Schaller urodził się 5 lutego 1904 roku w Krakowie (zmarł 8 maja 1976 roku w Warszawie). Karierę rozpoczynał w krakowskiej Uranii, grał także w Pogoni Wilno oraz Cresovii Grodno. Najlepszy swój okres spędził jednak w warszawskiej Legii. Utalentowany napastnik był jej długoletnim graczem (1927-1936). W zespole Wojskowych zadebiutował 24 lipca 1927 roku w spotkaniu z Warszawianką (ostatni mecz rozegrał 30 sierpnia 1936 roku – z Garbarnią w rodzinnym Krakowie).

W ciągu dziewięciu lat rozegrał w barwach Legii 144 spotkania w których strzelił osiem goli. Był piłkarzem wszechstronnym i dobrze wyszkolonym technicznie. Potrafił grać na każdej pozycji – także w pomocy (w 1949 roku krótko był trenerem warszawskiego zespołu). Był jednym z czterech piłkarzy, którzy występowali w każdym ligowym sezonie w okresie międzywojennym i najstarszym zdobywcą bramki dla Legii przed wojną (31 lat i 166 dni).

Napastnik Józef Nawrot – autor pierwszego ligowego gola dla Legii na Stadionie Wojska Polskiego, przez dziewięć lat gry w barwach Wojskowych strzelił 107 goli w 175 spotkaniach. W reprezentacji Polski debiutował właśnie 26 października 1930 roku w meczu z Łotwą. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał cztery oficjalne mecze – wszystkie jako legionista.


***
Z kolei 26 października 1960 roku piłkarze Legii odnieśli wyjazdowe zwycięstwo nad Zagłębiem Sosnowiec (1:0), które było zarazem 500. meczem Legii w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jedynego gola dla drużyny Kazimierza Górskiego strzelił w 80. minucie Marceli Strzykalski.

Autor
Janusz Partyka