Historia: Kalendarium Legii (28 marca) - Śmierć „Białego Anioła”, reprezentacyjne debiuty Pisza i Fabiańskiego - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (28 marca) - Śmierć „Białego Anioła”, reprezentacyjne debiuty Pisza i Fabiańskiego

Historia: Kalendarium Legii (28 marca) - Śmierć „Białego Anioła”, reprezentacyjne debiuty Pisza i Fabiańskiego

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. W kolejnym odcinku o śmierci jednego z najbardziej utytułowanych lekkoatletów Legii Edmunda Piątkowskiego, a także debiutach w reprezentacji Polski legionistów - Leszka Pisza i Łukasza Fabiańskiego.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Janusz Partyka, Adam Polak/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Janusz Partyka, Adam Polak/Archiwum Legii

28 marca 2016 roku, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, w wieku 80 lat zmarł Edmund Piątkowski - lekkoatleta-dyskobol Legii Warszawa, reprezentant Polski, mistrz Europy i rekordzista świata. Był członkiem legendarnego „Wunderteamu” - cudownej reprezentacji Polski z lat 1956-1966.

Zdjęcie

Edmund Piątkowski Legię Warszawa reprezentował w latach 1959-1969. Zanim przyszedł do stołecznego klubu zdobył mistrzostwo Europy w Sztokholmie (1958 r. - 53,92 m). Startując już w Legii, trzykrotnie startował w igrzyskach olimpijskich: w Rzymie (1960) zajął piąte miejsce, a w kolejnych w Tokio (1964) i w Meksyku (1968) był siódmy. Podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego na Stadionie Dziesięciolecia wynikiem 59,91 m ustanowił rekord świata, który przetrwał dwa lata. W tym roku został wybrany Sportowcem Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Był trzynastokrotnym mistrzem Polski w rzucie dyskiem ('55, '57, '58, '59, '60, '61, '62, '63, '64, '65, '66, '68 i '69). Wielokrotnie poprawiał rekordy kraju, ostatni raz w '67 roku - 61,12 m. „Dawni sympatycy królowej sportu nadali Piątkowskiemu pseudo 'Biały Anioł' - z uwagi na kolor kostiumu warszawskiej Legii, w jakim zwykle występował w Memoriale Kusocińskiego, naówczas najlepszym mityngu lekkoatletycznym na świecie” - wspominał śp. Edmunda Piątkowskiego red. Maciej Petruczenko na łamach „Przeglądu Sportowego". Edmund Piątkowski był absolwentem wydziału ekonomiki przemysłu SGPiS (dzisiejsza SGH). Był także informatykiem i długoletnim pracownikiem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej.

28 marca to także ważne daty legijnych debiutów w reprezentacji Polski. Tego dnia w roku 1990 pierwsze spotkanie w koszulce z orłem na piersi rozegrał pomocnik Legii Leszek Pisz, zaś dokładnie 16 lat później biało-czerwony trykot założył bramkarz Wojskowych Łukasz Fabiański.

Sylwetkę „Generała” – wieloletniego kapitana drużyny i jednego z najwybitniejszych zawodników w jej historii – Leszka Pisza przedstawimy przy okazji jego debiutu w Legii. Dziś tylko wspomnimy, że legionista zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Jugosławią (0:0) 28 marca 1990 roku. Na boisku pojawił się w drugiej części spotkania z numerem 13 na biało-czerwonym trykocie. Podczas swojej wieloletniej piłkarskiej kariery w kadrze Polski rozegrał 14 meczów (w tym dziewięć jako piłkarz Legii) i strzelił jednego gola.

Zdjęcie

Natomiast 28 marca 2006 roku debiut w drużynie narodowej w meczu z Arabią Saudyjską (2:1) zaliczył Łukasz Fabiański, który wystąpił w 65 spotkaniach Legii, zdobywając w 2006 roku z drużyną z Łazienkowskiej tytuł Mistrza Polski. Były już dzisiaj bramkarz Legii urodził się 18 kwietnia 1985 roku w Kostrzynie nad Odrą. „Fabian” jest wychowankiem Polonii Słubice, zaś w latach 2000-2002 był zawodnikiem MSP Szamotuły (występował także w Lubuszaninie Drezdenko, Sparcie Brodnica, Mieszku Gniezno i Lechu Poznań). W rundzie jesiennej sezonu 2004/2005 był rezerwowym bramkarzem "Kolejorza". W przerwie zimowej sezonu 2004/2005 przeszedł do warszawskiej Legii, w barwach której zadebiutował w lidze 24 lipca 2005 (w spotkaniu z Arką Gdynia). Po odejściu Artura Boruca do Celtiku wygrał rywalizację z Janem Muchą i został pierwszym bramkarzem warszawskiej drużyny – w sezonie 2005/2006 wystąpił we wszystkich 30 meczach w pełnym wymiarze czasowym. W roku 2006 – będąc piłkarzem Legii – otrzymał piłkarskiego Oskara w kategorii „najlepszy bramkarz”. Przez dwa lata gry z „eLką” na piersi wystąpił w 65 spotkaniach, zdobywając w roku 2006 Mistrzostwo Polski.

26 maja 2007 roku przeszedł do Arsenalu, a jego udziałem był jeden z najwyższych transferów w historii klubu z Łazienkowskiej. W drużynie z Londynu zadebiutował 25 września (w wygranym 2:0 meczu o Puchar Ligi z Newcastle United). Od 1 lipca 2014 roku, po wygaśnięciu kontraktu z Arsenalem, Fabiański został bramkarzem walijskiego Swansea City. Pod koniec sezonu brytyjski magazyn „Four Four Two” wybrał Fabiańskiego najlepszym golkiperem sezonu w Premier League, a klub Swansea uznał Polaka najlepszym piłkarzem walijskiego klubu. Z kolei 20 czerwca 2018 roku podpisał trzyletni kontrakt z angielskim West Ham United. W drużynie Młotów zadebiutował 12 sierpnia 2018 w meczu 1. kolejki Premier League przeciwko Liverpoolowi, przegrywając na Anfield 0:4.

Zdjęcie

Podczas swojej wciąż trwającej kariery występował w reprezentacjach Polski różnych kategorii wiekowych. W grudniu 2005 wystąpił w meczu kadry „B” prowadzonej przez Edwarda Klejndinsta ze Szkocją, a swój debiut w pierwszej reprezentacji Polski zanotował w potyczce z Arabią Saudyjską 28 marca 2006 roku. 15 maja tegoż roku został powołany do kadry narodowej na mistrzostwa świata, jednak nie zagrał na mundialu ani minuty. 30 maja 2016 roku został powołany przez Adama Nawałkę do kadry Polski na ME w 2016 roku, gdzie pełnił funkcję drugiego bramkarza (z powodu kontuzji Wojciecha Szczęsnego wystąpił w zremisowanym 0:0 meczu fazy grupowej przeciwko reprezentacji Niemiec). To był debiut Fabiańskiego na wielkim turnieju. Z powodu urazu Szczęsnego w bramce reprezentacji Polski rozegrał wszystkie następne mecze na Euro 2016 i dotarł z drużyną do ćwierćfinału. Występując w siedmiu meczach eliminacyjnych, był jednym z filarów drużyny, która z pierwszego miejsca w grupie awansowała na mistrzostwa świata 2018. Na mundialu wystąpił w wygranym (1:0) ostatnim meczu grupowym z Japonią. Do dziś w barwach narodowych rozegrał 52 mecze.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.