Historia: Kalendarium Legii (31 lipca) - „Maja” z Łazienkowskiej

Historia: Kalendarium Legii (31 lipca) - „Maja” z Łazienkowskiej

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 31 lipca 1999 roku w meczu z Zagłębiem Lubin w drużynie z Łazienkowskiej zadebiutował pomocnik Adam Majewski. W trakcie gry w Legii był jej podstawowym zawodnikiem. Wszechstronny i dynamiczny rozgrywający w barwach Wojskowych wystąpił w 152 meczach i strzelił siedem goli.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Fortuna
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Adam Majewski urodził się 24 grudnia 1973 w Płocku. Do miejscowej Petrochemii trafił mając zaledwie osiem lat. Mając niespełna 16 lat rozpoczął treningi z zespołem seniorów, a na debiut w II lidze w pierwszej drużynie z Płocka w czekał niecały rok. Od młodzieńczych lat był dobrym środkowym pomocnikiem, który wiedział co zrobić z piłką. Z Petrochemią (Wisłą) awansował też do ekstraklasy. Po roku zespół jednak znów opuścił najwyższą klasę rozgrywkową, a Majewski trafił do Lecha, w którym spędził prawie cztery lata (z rocznym wypożyczeniem do Groclinu Grodzisk Wielkopolski).

Zdjęcie

W roku 1999 przeniósł się do Legii, w której zadebiutował właśnie ostatniego dnia lipca w spotkaniu z Zagłębiem Lubin. Grając w stołecznym klubie odniósł największe sukcesy w swojej karierze. W roku 2002 wywalczył z drużyną mistrzostwo Polski i Puchar Ligi. Przez cztery sezony był jednym z podstawowych zawodników Legii, rozgrywając 152 mecze (siedem goli). Będąc jej piłkarzem wystąpił także jedyny raz w reprezentacji Polski (w meczu z Macedonią). W wieku 30 lat „Maja” postanowił wyjechać zagranicę (ostatni mecz w Legii rozegrał 3 czerwca 2003 roku, także z Zagłębiem Lubin). Trafił do greckiego Panionios Ateny, ale grał tam tylko pół roku. Z Grecji wrócił do Polski – do Wisły Płock. Potem grał jeszcze w Kujawiaku Włocławek, Zawiszy Bydgoszcz i... ponownie (jako grający asystent trenera) Wisły Płock, w której definitywnie zakończył karierę piłkarską z powodu zerwania więzadeł krzyżowych.

Zdjęcie

Ostatni mecz Citki

31 lipca 2002 roku ostatni mecz w barwach Legii rozegrał Marek Citko. Do warszawskiej Legii przyszedł w słynny „łódzkim zaciągu” Franciszka Smudy w roku 2000. Przez trzy sezony, walcząc często także z kontuzjami, rozegrał dla Wojskowych 46 meczów, w których strzelił sześć goli. Citko urodził się 27 marca 1974 roku w Białymstoku. Reprezentant Polski grający na pozycji ofensywnego pomocnika uważany był za jeden z największych talentów w historii polskiej piłki.

Zdjęcie

W swojej karierze grał w zespołach Włókniarza Białystok (do 1990 roku), Jagiellonii Białystok (1990-1995), Widzewa Łódź (1995-1999), Legii Warszawa (2000-2003), Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski (2001), Hapoel Beer Szewa (2002), FC Aarau (2003-2004), Cracovii Kraków (2004-2005) oraz Polonii Warszawa (2006-2007). Dwa razy zdobywał mistrzostwo Polski (z Widzewem – w sezonach 95/96 i 96/97), a raz Superpuchar Polski (z Widzewem – w roku 1996). W sezonie 1996/97 grał z łódzkim klubem w Lidze Mistrzów (sześć meczów, dwa gole). Jego karierę na 16 miesięcy przerwała kontuzja zerwania ścięgna Achillesa. Po rehabilitacji już nigdy nie udało mu się wrócić do dawnej formy.

Zdjęcie

Z drużyną Legii – do której trafił za kadencji trenera Franciszka Smudy wraz z Rafałem Siadaczką, Pawłem Wojtalą i Tomaszem Łapińskim – nie udało mu się osiągnąć sukcesów. Zadebiutował w spotkaniu z Zagłębiem Lubin 15 marca 2000 roku, ostatni mecz zaś rozegrał 31 lipca 2003 roku z Vardarem w Skopje. W reprezentacji Polski rozegrał 10 meczów i strzelił dwa gole – z Anglią i Brazylią.

 

***

Z kolei 31 lipca 1922 roku, podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia członków klubu, jego nazwa zostaje zmieniona na Wojskowy Klub Sportowy (WKS) Legia Warszawa. Uchwalono także nowy statut.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

15razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
© Legia Warszawa S.A.Wszelkie prawa zastrzeżone.