Historia: Kalendarium Legii (5 grudnia): Pierwsza decyzja o budowie stadionu Legii - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (5 grudnia): Pierwsza decyzja o budowie stadionu Legii

Historia: Kalendarium Legii (5 grudnia): Pierwsza decyzja o budowie stadionu Legii

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. Na początku grudnia 1921 roku podjęto pierwszą w historii klubu decyzję o budowie stadionu przy Łazienkowskiej. Stało się tak po podpisaniu umowy dzierżawnej przez działaczy WKS – płk. inż. Aleksandra Litwinowicza oraz ppłk. Zygmunta Wasseraba – z Dowództwem Okręgu Generalnego w Warszawie. W jej mocy klub wszedł w posiadanie 15 hektarów ziemi znajdującej się u zbiegu ulic Myśliwieckiej i Łazienkowskiej.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński, Jacek Prondzynski/Archiwum Legii, CAW

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński, Jacek Prondzynski/Archiwum Legii, CAW

Choć Legia zaczęła dzierżawić tereny i budować boiska, plany budowy stadionu z prawdziwego zdarzenia ziściły się jednak dopiero niemal dekadę później. W roku 1929 klub uzyskał dotację, która umożliwiła realizację planu budowy Stadionu Wojskowego. Powstał on według projektu Maksymiliana Dudryk-Darlewskiego. Punktem centralnym stadionu była reprezentacyjna trybuna kryta – jej zadaszenie zaprojektowano tak, aby podtrzymujące je słupy w jak najmniejszym stopniu przeszkadzały widzom w oglądaniu zawodów. Pod trybuną główną o pojemności niemal 5000 miejsc, znajdowały się pomieszczenia klubowe – m.in. szatnie, sale gimnastyczne, magazyny sportowe oraz świetlica. Wokół boiska znajdowała się bieżnia, a także tor kolarski, który po kilku latach – z powodu wad konstrukcyjnych – rozebrano. Bieżnia liczyła 400 m długości i 7,5 m szerokości, zaś tor kolarski był skonstruowany zarówno na wale ziemnym, jak i na elementach żelbetowych.

ZdjęcieZdjęcie

Zakończenie budowy nastąpiło w 1930 roku. Wcześniej jednak klub podpisał wspomnianą umową dzierżawy terenów. „WKS podpisał umowę dzierżawną, dzięki której wszedł w posiadanie kilkunastohektarowego terenu u zbiegu ulic Łazienkowskiej i Myśliwieckiej. WKS przystąpił do prac przygotowawczych, chcąc z wiosną 1922 roku oddać do użytku swoich członków przynajmniej jedno boisko. Na tym terenie projektowane jest pomieszczenie wzorowego boiska meczowego otoczonego 6-torową żużlową bieżnią, dwóch boisk treningowych i pewnej ilości kortów tenisowych. Budynki przeznaczone na kancelarię klubową, szatnię i skład przyborów sportowych znajdują się w stanie używalności” – pisała „Polska Zbrojna” w 1921 roku.

ZdjęcieZdjęcie

Był to jednak milowego krok w drodze do późniejszej wielkości klubu. Dzierżawiony obszar był terenem zaśmieconych i zagruzowanych nieużytków, lecz według deklaracji oficjeli WKS-u zamierzano wybudować tam stadion na kilkanaście tysięcy widzów. „Ambicją zarządu było oddanie przynajmniej jednego boiska do użytku piłkarzy już na wiosnę 1922 roku. (...) Teren na którym miał stanąć Stadion Wojska Polskiego był bardzo nierówny, trzeba go było zniwelować i wydarniować. W stanie używalności było jedynie kilka budynków, w których można było pomieścić kancelarię klubową, szatnię i skład sprzętu sportowego” – pisał w kronikach klubowych Stanisław Mielech.

Zdjęcie

***

 

5 grudnia 1926 roku prezesem Legii został gen. bryg. dr Roman Górecki, który w późniejszym okresie piastował funkcję szefa ekstraklasy. „Rok 1926 miał dla Legii szczególny charakter i to nie tylko z racji 10. rocznicy powstania klubu. Podczas zakulisowych rozgrywek innego warszawskiego klubu – Lechii, z początkiem roku pozbawiono Legię administrowania boiskiem przy ulicy Myśliwieckiej. Mimo licznych przeciwności działacze w trosce o przyszłość klubu potrafili jednak dotrzeć do odpowiednich osób, by wymóc zmianę decyzji na korzyść Legii. Dzięki ich determinacji ostatecznie przyznano klubowi administrację stadionu przy ulicy Łazienkowskiej. 5 grudnia podczas walnego zebrania prezesem klubu został wybrany generał Roman Górecki, którego organizatorskie talenty odegrały niebagatelną rolę w późniejszym rozkwicie klubu. Ten rok upłynął także pod znakiem montowania pierwszej silnej drużyny, która wzorując się na stylu gry Cracovii, miała w przyszłości zadziwić całą piłkarską Polskę” – czytamy na historycznych stronach NL.

Zdjęcie

***

 

Z kolei 5 grudnia 2016 roku podpisano umowę za sprawą której Wojskowi pozyskali nową sekcję - squasha.
- Naszym zadaniem jest wychować przyszłych graczy na poziomie reprezentacji Polski, podnieść polski squash do pierwszej dywizji europejskiej - mówił Bartłomiej Wojtunik, zaangażowany w projekt prezes Akademii Squasha. - Konsekwentnie powiększamy rodzinę sportów wokół Legii Warszawa. Regularnie przybywa zawodników startujących z „eLką” na piersi, którzy reprezentują rozmaite dyscypliny sportu. Budujemy Wielką Legię, chcemy aby z naszym Klubem utożsamiali się nie tylko wielbiciele piłki nożnej, ale także coraz większej liczby sportów. Wiem jak bardzo potrafi on wciągać. To sport dynamicznie rozwijający się i mający wielu sympatyków w Warszawie. Nie dziwię się fascynacji oraz determinacji przedstawicieli Akademii. Z takim zapałem wróżę im sukcesy - czytaliśmy w komunikacie klubu z Łazienkowskiej.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.