Historia: Kalendarium Legii (5 kwietnia) - Dwa puchary „Łamacza kości” - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (5 kwietnia) - Dwa puchary „Łamacza kości”

Historia: Kalendarium Legii (5 kwietnia) - Dwa puchary „Łamacza kości”

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 5 kwietnia 1980 roku – w spotkaniu Legii z Wisłą Kraków – w drużynie Wojskowych zadebiutował obrońca Edward Załężny, który słynął z twardej gry i... wady wzroku. Przy Łazienkowskiej występował przez cztery sezony, zdobywając w tym czasie z drużyną dwa krajowe puchary.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Edward Załężny urodził się 20 grudnia 1957 w Kluczborku. Piłkarską karierę rozpoczynał w rodzinnym mieście w klubie KKS Kluczbork (grał tam w latach 1969-1976). Jako 19-latek trafił do poważnej piłki – do Stali Mielec, w której debiutował na poziomie ekstraklasy. Po trzech latach zainteresowała się nim Legia, której barw bronił od 1979 do 1984 roku. W tym okresie dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1980, 1981).

Zdjęcie

Przeciwnicy nazywali go „łamaczem kości”. Krążyła opinia, że przyczyną jego kontaktowej, bardzo ostrej gry była wada wzroku. „Exterminator. Dzika furia. Szok i przerażenie. Wszystko, co było po Edku, to delikatny petting. Ten facet naprawdę brał głęboko do serca stwierdzenie, że 'futbol to nie szachy'. Piłkarski odpowiednik zmasowanego ataku nuklearnego” - tak opisywał legionistę dziennikarz Rafał Zarzycki z warszawa.sport.pl. Styl gry Edwarda Załężnego dobitnie przedstawia mrożąca krew w żyłach historia piłkarza Odry Opole Juliusza Steckiego, który grał przeciwko legioniście w półfinałowym spotkaniu o Puchar Polski w 1991 roku. Tak poszkodowany wspominał ich spotkanie na łamach „Trybuny Opolskiej”:„Graliśmy o finał z warszawską Legią w Opolu. Po przerwie - jak mi później powiedziano - w okolicach środka boiska podawałem piłkę Wojtkowi Tycowi, kiedy nagle legionista Załężny brutalną 'nakładką' dosłownie wskoczył na moją nogę. Trzask łamanej kości słychać było podobno na całym stadionie. Mnie owszem, zabolało, ale chciałem nawet wstać i biec dalej. I wtedy zobaczyłem, że dolna część nogi wisi na getrach. Struchlałem, krzyknąłem przeraźliwie, a pierwszą myślą była obawa, czy w ogóle będę jeszcze mógł chodzić. Podbiegli przerażeni koledzy, na boisko wjechała karetka pogotowia. W szpitalu usłyszałem, że mam otwarte złamanie obu kości podudzia. Trzy miesiące gipsu, a później jeszcze dalszych pięć miesięcy rekonwalescencji i nauki chodzenia. (...) Odwiedzający mnie w szpitalu Brychczy i Ciupa z Legii mówili, iż Załężny na treningach złamał już kilka nóg swoim kolegom z drużyny...”.

Zdjęcie

Przez cztery sezony występów z „eLką” na piersi w drużynie z Łazienkowskiej Załężny rozegrał 137 meczów i strzelił dwa gole. Latem 1984 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie cztery lata później w polonijnym klubie Wisła Chicago zakończył karierę. W reprezentacji Polski rozegrał cztery mecze (zadebiutował 22 czerwca 1980 roku w spotkaniu z Irakiem).

Zdjęcie

Z kolei 5 kwietnia 1969 roku, w spotkaniu z Arkonią Szczecin (0:0), po raz ostatni w barwach Legii wystąpił Horst Mahseli. Przez 14 lat występów przy Łazienkowskiej rozegrał dla Legii 347 meczów i strzelił dwa gole.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.