
Historia: Kalendarium Legii (5 sierpnia) - „Kucharza” trzy powroty do Legii
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 5 sierpnia 1995 roku w spotkaniu z Sokołem Tychy w barwach Legii zadebiutował jej wieloletni kapitan Cezary Kucharski. W swojej karierze do Legii przychodził czterokrotnie – w tym czasie w koszulce z „eLką” na piersi rozegrał 208 meczów, w których zdobył 79 bramek. Przez kibiców z Łazienkowskiej ceniony za waleczność, bezkompromisowość i oddanie dla klubu.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, Adam Polak, Włodzimierz Sierakowski
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Janusz Partyka, Adam Polak, Włodzimierz Sierakowski
Cezary Kucharski urodził się 17 lutego 1972 roku w Łukowie. Przygodę z piłką rozpoczynał w 1989 roku w Orlętach Łuków, skąd po roku przeszedł do Siarki Tarnobrzeg. Po czterech sezonach, wiosną 1994 roku, trafił do szwajcarskiego FC Aarau. Latem 1995 roku, przed decydującą batalią o Ligę Mistrzów, podpisał kontrakt z Legią Warszawa z którą odniósł największe sukcesy w karierze. W sezonie 1996/1997 zdobył z drużyną Puchar Polski i doszedł do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, zaś w sezonie 2001/2002 zdobył mistrzostwo Polski oraz Puchar Ligi. W sezonie 2005/2006 w barwach Legii wywalczył kolejny tytuł mistrzowski.
Niezwykle waleczny, twardo grający i bramkostrzelny napastnik w rundzie jesiennej sezonu 1997/1998 grał już w hiszpańskim Realu Sporting de Gijon, by... niebawem powrócić do Legii. Przy Łazienkowskiej występował do końca sezonu 2002/2003 (z przerwą na występy w Stomilu Olsztyn). W sezonie 2003/2004 znów wyjechał zagranicę i został zawodnikiem greckiego Iraklisu Saloniki, by w kolejnym sezon wrócić do kraju – do Górnika Łęczna. Z Lubelszczyzny w roku 2006... po raz kolejny powrócił na Łazienkowską. Po zdobyciu mistrzowskiego tytułu z Legią ogłosił zakończenie kariery (ostatni mecz w barwach Legii rozegrał 13 maja 2006 roku z Wisłą Kraków) – 2 czerwca 2007 roku został rozegrany pożegnalny mecz w Łukowie, w którym Orlęta Łuków przegrały z Legią, w której wystąpili zawodnicy występujący w niej w latach 90.

Cezary Kucharski w latach 1996–2002 17 razy wystąpił w reprezentacji Polski (trzy bramki). W kadrze narodowej zadebiutował 27 sierpnia 1996 roku w meczu z Cyprem. Był m.in. uczestnikiem finałów mistrzostwa świata w roku 2002 w Korei i Japonii (wystąpił w wygranym meczu z USA). Po zakończeniu kariery został licencjonowanym menedżerem piłkarskim.

„Najpierw był wielkim talentem polskiego futbolu, który objawił się w Siarce Tarnobrzeg. Stamtąd powędrował okrężną drogą do Legii, przez FC Aarau, i został przy Łazienkowskiej na lata. Trzy raz odchodził z Legii, a następnie wracał. Zawsze z sukcesami. Był jednym z ulubieńców kibiców. Bezkompromisowy, walczący, często na pograniczu przepisów. Przez to sam doznał kilku kontuzji, kolejne spowodował. Napastnik z prawdziwego zdarzenia, bohater ważnych meczów, jak z IFK czy przeciwko Blackburn w Warszawie. Uczestnik MŚ 2002 w Korei i Japonii, dwukrotny mistrz Polski z Legią (2002 i 2006). Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął działalność na rynku menedżerskim. Stworzył nowoczesną agencję, która prowadziła interesy piłkarzy, przede wszystkim Roberta Lewandowskiego, ale też wielu piłkarzy Legii. Próbował sił w polityce, przez cztery lata (2011–15) był posłem na Sejm RP, ale uznał, że to nie dla niego. Skupił się na pracy menedżerskiej” - piszą o „Kuchrzu” autorzy Księgi Stulecia Legii.

Autor
Janusz Partyka