
Historia: Kalendarium Legii (9 czerwca) - „Pele” z Klewek
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 9 czerwca 1998 roku Legia w ostatniej kolejce sezonu po golach Marcina Mięciela pokonała 2:0 Zagłębie Lubin i ostatecznie zajęła piąte miejsce w ekstraklasie. 14 strzelonych w sezonie ligowym goli wystarcza Sylwestrowi Czereszewskiemu - wespół z Arkadiuszem Bąkiem i Mariuszem Śrutwą - do zdobycia tytułu króla strzelców. „Czereś” przez niespełna pięć lat w barwach Wojskowych rozegrał 147 meczów i strzelił 59 goli.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Włodzimierz Sierakowski/FotoSport, Adam Polak
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Włodzimierz Sierakowski/FotoSport, Adam Polak
Sylwester Czereszewski urodził się 4 października 1971 r. w Gołdapi. Piłkarską przygodę rozpoczynał w Koronie Klewki, skąd w roku 1989 przeniósł się do Stomilu Olsztyn (pięć lat później awansował z nim do ekstraklasy). Dobrą grą zainteresował działaczy Legii, którzy w przerwie zimowej sezonu 1996/1997 sprowadzili go do Warszawy.

„Byłem już spakowany na zgrupowanie ze Stomilem, kiedy zadzwonił prezes. – Spakowany? – zapytał. – Tak – opowiedziałem. – Chcesz grać w Legii? – powtórzyłem odpowiedź. Kazał mi przyjechać pod stadion i stamtąd zabraliśmy się do Warszawy. Zatrzymaliśmy się w hotelu naprzeciwko Rotundy, tam podpisaliśmy kontrakt. Chciałem tylko grać. Cieszy mnie, że ja i Tomek Sokołowski, chłopaki z Olsztyna, graliśmy w podstawowym składzie jakieś 90 procent. Legia to specyficzny klub, nie każdy sobie poradził” – wspominał swój transfer po latach.

„Początki przy Łazienkowskiej miał dość trudne. Zadebiutował w spotkaniu z Górnikiem Zabrze 5 marca 1997 roku, ale pierwszego gola strzelił dopiero w swoim 13 meczu z barwach Legii – trzy miesiące później. Z każdym meczem nabierał doświadczenia i pewności siebie, stając się coraz lepszym” – pisaliśmy na łamach Legia.com. Przy Łazienkowskiej Czereszewski występował do roku 2002 (z przerwą na epizod w chińskim Jiangsu Shuntian w 2001 roku). Z drużyną Wojskowych zdobył mistrzostwo Polski (2002), krajowy puchar (1997), Puchar Ligi (2002), Superpuchar (1998) oraz wspomnianą koronę najlepszego strzelca ligowego (14 goli). W sumie „Pele” – bo taki boiskowy przydomek nosił w Warszawie – rozegrał dla Wojskowych 147 meczów i strzelił 59 goli.W reprezentacji Polski wystąpił w 23 spotkaniach, w których zdobył cztery bramki.

W sezonie 2002/2003 występował w barwach Lecha Poznań, w którym rozegrał 18 spotkań, strzelając pięć goli. Później występował także w Górniku Łęczna, Odrze Wodzisław, Fortunie Gągławki oraz Starcie Nidzica. W roku 2008 założył własną szkółkę piłkarską w Olsztynie. Od 19 października 2018 roku był w sztabie szkoleniowym Stomilu Olsztyn, zaś od 1 stycznia 2020 roku jest dyrektorem sportowym tego klubu.

„Chyba nie ma zawodnika w historii Legii, który występowałby dla niej praktycznie na wszystkich pozycjach. Bywał obrońcą, pomocnikiem, skrzydłowym i napastnikiem. Idealny piłkarz dla każdego trenera. Jak brakowało na jakiejś pozycji piłkarza o odpowiednich umiejętnościach, zawsze miał alternatywę w postaci Czereszewskiego. Najlepiej radził sobie za kadencji Franciszka Smudy, w sezonie 1999/2000, w którym w 44 oficjalnych meczach zdobył aż 28 bramek. Choć paradoksalnie dwa lata wcześniej sięgnął po tytuł króla strzelców, mając na koncie zaledwie 14 goli” - piszą o Sylwestrze Czereszewskim autorzy Księgi Stulecia Legii.

„Dziekan” w Galerii Sław
Z kolei 9 czerwca 2005 roku były napastnik Wojskowych Dariusz Dziekanowski został włączony w poczet Galerii Sław Legii. W tym samym dniu – w spotkaniu z GKS-em Katowice (2:0) – ostatni mecz w barwach warszawskiego Klubu rozegrał Marek Jóźwiak, który łącznie zagrał w Legii 348 razy i strzelił sześć goli.

Autor
Janusz Partyka