Historia, która piłką się toczy... czyli Noc Muzeów 2025 na Legii i w LTC
Tysiące warszawiaków i turystów odwiedziło Muzeum Legii im. Wiktora Bołby, stadion oraz ośrodek Legia Training Center w Książenicach w trakcie sobotniej Nocy Muzeów.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa
Tysiące warszawiaków i turystów odwiedziło Muzeum Legii im. Wiktora Bołby, stadion oraz ośrodek Legia Training Center w Książenicach w trakcie sobotniej Nocy Muzeów.
Odwiedzający Łazienkowską i LTC podziwiali m.in. wystawy tematyczne poświęcone największym osiągnięciom piłkarzy Legii Warszawa oraz przedstawicieli innych sportów. Wśród nich było wiele trofeów, pucharów i medali zdobytych przez legionistów w różnych dyscyplinach - choćby koszykarzy czyli Zielonych Kanonierów, siatkarzy, pięściarzy, kolarzy, hokeistów czy tenisistów Legii. Można było także obejrzeć olimpijski garnitur Kazimierza Deyny oraz jego „Złote Buty”, pamiątki związane z Mistrzem Lucjanem Brychczym, a także proporzec meczowy i piłkę z meczu przeciwko Realowi Madryt w rodzgrywkach Ligi Mistrzów UEFA. Placówka Legii to także gabloty z pamiątkami najbardziej zasłużonych zawodników, sala poświęcona stadionowi z krzesełkami ze starej „Żylety” oraz wystawa poświęcona triumfom legionistów w rozgrywkach Pucharu Polski. Dla zwiedzających dostępna była także wspaniała gablota poświęcona Arturowi Borucowi z unikatowymi eksponatami, a także mnóstwo innych klubowych pamiątek.
/777cab38-18b4-4ae2-a11e-6a134a8542ab/1747650313_LMT_8205.jpg)
Nie lada gratką dla odwiedzających była możliwość zobaczenia oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Pucharem Polski, który - po raz 21. w historii - zdobyli kilkanaście dni temu legioniści. To oczywiście tylko skromna część tego, co oferuje zwiedzającym Muzeum Legii im. Wiktora Bołby, które było pierwszą tego typu placówką przy klubie sportowym w Polsce. Eskpozycje przygotował ś.p. kustosz Muzeum Legii Wiktor Bołba, a także zajmujący się historią klubu Adam Dawidziuk. Warszawianie oraz turyści, wśród których było mnóstwo kibiców Legii, mogli również tej nocy wejść na stadion i stanąć obok murawy głównej przy Łazienkowskiej. Co 30 minut wykwalifikowany klubowy przewodnik w ciekawych słowach przedstawiał odwiedzającym historię i ciekawostki dotyczące stołecznego obiektu.
Na spragnionych i wygłodniałych czekał Legia SportsBar, który do pierwszej w nocy serwował posiłki oraz napoje, a także wyświetlał film pt. „Mistrz Kici”. Odwiedzający mogli także zakupić pamiątki i klubowe akcesoria w Legia FanStore.
/777cab38-18b4-4ae2-a11e-6a134a8542ab/1747650329_LMT_7864.jpg)
W tym roku Noc Muzeów oferowała także możliwość zwiedzenia Legia Training Center w Książenicach, które odwiedziło grubo ponad tysiąc osób. Zwiedzający mogli obejrzeć budynek oraz boiska, na których na co dzień w pocie czoła trenują piłkarze kilku roczników Akademii, rezerwy Legii, a także pierwsza drużyna trenera Goncalo Feio. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy już za rok na kolejną Noc Muzeów. Przypominamy, że klub na co dzień organizuje wycieczki po Stadionie Legii Warszawa - szczegóły znajdziecie w TYM miejscu. Zapraszamy!
Autor
Janusz Partyka