
LegiaRetro (29): Horst Mahseli - Warszawiak ze Śląska
Dziś w naszym cyklu fotografia autorstwa Eugeniusza Warmińskiego z końca lat 50. Legia Warszawa, choć miała już wówczas ponad cztery dekady i dwa dublety na koncie, największe sukcesy - szczególnie te międzynarodowe - miała dopiero przed sobą. Jednym z tych, którym Wojskowi zawdzięczają tytuły z lat 50., był obrońca - major Horst Mahseli.
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Na zdjęciu fragment ligowego spotkania i m.in. obrońca Horst Mahseli (pierwszy z prawej w jasnej koszulce) - jeden z pierwszych ojców sukcesu, którymi niewątpliwie były dwa pierwsze dublety w historii klubu z Łazienkowskiej - mistrzostwo i Puchar Polski zdobyte w latach 1955 i 1956.
„Bytomianin z niemieckim rodowodem. Jego imię do tego stopnia nie podobało się PRL-owskim urzędnikom, że dwukrotnie było zmieniane na Antoni. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Polonii Bytom (wtedy Ogniwo), z nią też po raz pierwszy został mistrzem Polski (1954). Potem przyszło powołanie do wojska i gra w warszawskim CWKS, z którym do swojej kolekcji trofeów dołożył kolejne dwa dublety w latach 1955 i 1956. Po odbyciu służby wojskowej planował powrót w rodzinne strony, ostatecznie jednak uległ namowom wojskowych działaczy i podpisał akces na zawodowego żołnierza. W Wojsku Polskim dosłużył się stopnia majora, a przy Łazienkowskiej spędził resztę piłkarskiej kariery, zdobywając w 1969 roku trzeci tytuł mistrzowski. Jako czynny zawodnik zdołał ukończyć studia na Politechnice Warszawskiej. Po zakończeniu przygody z piłką, wykorzystując swoje niemieckie korzenie, wyjechał z kraju i osiedlił się w Niemczech” - pisał o Mahselim na łamach Księgi Stulecia Legii dziennikarz Wiktor Bołba.
Horst Mahseli występował z „eLką” na piersi przez 14 lat. W tym czasie rozegrał w wojskowych barwach 347 meczów i zdobył dwie bramki.
Autor
Janusz Partyka