
Liga Europy UEFA: Legia - FK Drita. Liczby i ciekawostki
Ile razy polskie drużyny rywalizowały z tymi z Kosowa? Który zespół ma starszą drużynę, a w którym jest więcej obcokrajowców? Ile meczów w europejskich pucharach rozegrali w swojej historii gracze z Gnjilane? Zapraszamy na przedmeczową porcję liczb i ciekawostek.
Autor: Janusz Partyka
Fot. FK Drita
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Fot. FK Drita
Zespół FK Drita z siedzibą w Gnjilane we wschodniej części Kosowa jest trzykrotnym mistrzem kraju. Pierwszy tytuł ekipa ta zdobyła w sezonie 2002/03. Kolejny zdobyli w 2018 roku, a ostatnie jak dotąd mistrzostwo Drita świętowała w poprzednich rozgrywkach. Kosowianie zdobyli także Superpuchar kraju. Legioniści mają na swoim koncie 15 tytułów najlepszej drużyny w kraju, 19 Pucharów Polski i cztery Superpuchary.

Od lutego 2019 roku trenerem mistrzów Kosowa jest Macedończyk Ardijan Nuhiji. Szkoleniowiec jak dotąd poprowadził zespół w 53. meczach, z których 31 wygrał, 13 przegrał, a dziewięć zremisował (średnio 1,92 pkt/mecz). Nuhiji to były macedoński piłkarz, który występował na pozycji ofensywnego pomocnika. Dla szkoleniowca Legii, 50-letniego Czesława Michniewicza, spotkanie z Dritą będzie pierwszym w roli trenera Legii.

Średnia wieku drużyny FK Drita to 26,8 lat (trzon zespołu stanowią piłkarze ponad 30-letni). Najstarszym piłkarzem w kadrze mistrza Kosowa jest 35-letni środkowy obrońca Fidan Gërbeshi, najmłodszym zaś 18-letni środkowy pomocnik Olti Mehmeti. W drużynie Legii, której średnia wieku to 26,4 lata, najstarszym jest bramkarz Artur Boruc (40 l.), najmłodszym zaś 17-letni środkowy obrońca Ariel Mosór.

W drużynie Drity występuje czterech obcokrajowców (16,7% kadry), w Legii zaś 16 (44,4%). W ekipie Czesława Michniewicza jest także ośmiu reprezentantów drużyn swoich krajów, w drużynie rywali jeden - jest nim środkowy pomocnik kadry Kosowa, 19-letni Albin Krasnigi. Najlepszym strzelcem zespołu w poprzednim sezonie ligowym był Kastriot Rexha, który zdobył 13 bramek.

KF Drita został założony miejscowości Gnjilane w roku 1947. Na początku zespół występował w niższych ligach mistrzostw Jugosławii, a w 1987 roku debiutował w Pierwszej lidze Kosowa, w której występuje do dziś. W trakcie swojej 73-letniej historii nosił trzy nazwy - KF Drita (1947-1952), FK Crvena Zvezda Gnjilane (1952-1977) i FK Drita (1977-do dziś). Klub ma barwy niebiesko-białe. Swoje domowe spotkania piłkarze zazwyczaj grają w niebieskich koszulkach z białą linią, niebieskich spodenkach oraz białych getrach, na wyjeździe zaś w białych koszulkach, białych (lub niebieskich) spodenkach i białych getrach.

Do tej pory piłkarze FK Drita rozegrali dziewięć meczów w europejskich pucharach (w el. Ligi Mistrzów UEFA i el. Ligi Europy UEFA). Odnieśli w nich cztery zwycięstwa, zanotowali jeden remis i ponieśli cztery porażki (bilans bramkowy 12:13).

FK Drita rozgrywa swoje domowe spotkania na stadionie Miejskim (Gradski stadion) w Gnjilane, który może pomieścić 15000 widzów. Jest to wielofunkcyjny obiekt sportowy, powstały w 1967 roku, wykorzystywany głównie do meczów piłki nożnej. Swoje mecze rozgrywają na nim drużyny KF Gjilani oraz właśnie Drita. Klub prowadzi także sekcje dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

FK Drita to pierwszy w historii przeciwnik z Kosowa, który zagra z Legią, a także polskim klubem w ogóle. Gnjilane to szóste co do wielkości miasto w Kosowie z liczbą 57046 ludności i 515 km² powierzchni (w porównaniu Warszawa ma 1790658 ludności i 517,24 km² powierzchni). Państwo to dopiero w 2016 roku dołączyło do UEFA oraz FIFA (wcześniej reprezentacja nie brała udziału w mistrzostwach Europy i świata).

Autor
Janusz Partyka