Liga Europy UEFA: Legia Warszawa - FK Aktobe. Liczby i ciekawostki

Liga Europy UEFA: Legia Warszawa - FK Aktobe. Liczby i ciekawostki

Ilu reprezentantów kraju ma w swoich szeregach FK Aktobe? Który legionista z obecnej kadry jako jedyny trafił do siatki w rozgrywkach Ligi Europy UEFA? Ile wynosi średnia wieku drużyn z Warszawy i Aktiubińska? Który mecz w rozgrywkach Starego Kontynentu rozegrają w czwartek Wojskowi? Zapraszamy na garść liczb i ciekawostek przed meczem Legii z Aktobe FK.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, FK Aktobe

SPONSOR GŁÓWNYGłówny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, FK Aktobe

1

Tylko jeden piłkarz z aktualnej kadry Legii Warszawa wpisał się na listę strzelców w rozgrywkach Ligi Europy UEFA. Tym zawodnikiem jest Paweł Wszołek, który ma na swoim koncie jedno trafienie. A oto wszyscy strzelcy goli dla Legii w UEFA Europe League: Miroslav Radović (9), Michał Kucharczyk (8), Ondrej Duda (6), Marek Saganowski (5), Danijel Ljuboja (4), Janusz Gol, Aleksandar Prijović, Carlitos, Mahir Emreli (po 3), Sebastian Szałachowski, Maciej Iwański, Jakub Kosecki, Guilherme, Jose Kante (po 2), Adrian Paluchowski, Tomasz Kiełbowicz, Piotr Giza, Maciej Rybus, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak, Michał Żyro, Tomasz Jodłowiec, Ivica Vrdoljak, Orlando Sa, Jakub Rzeźniczak, Stojan Vranjes, Kasper Hamalainen, Sandro Kulenović, Mateusz Wieteska, Paweł Stolarski, Walerian Gwilia, Paweł Wszołek, Tomas Pekhart, Josip Juranović i Lirim Kastrati (po 1).

Zdjęcie

6

W całej swojej historii Legia Warszawa rozegrała sześć oficjalnych spotkań przeciwko drużynom z Kazachstanu. Wojskowi odnieśli cztery zwycięstwa, zanotowali jeden remis i raz schodzili z boiska pokonani (bilans bramek 10:7). Wojskowi mierzyli się kolejno z FK Aktobe, FK Astaną i Ordobasami Szymkent. Poza tym grali także towarzysko z FK Aktobe na zimowym zgrupowaniu w Turcji.

Zdjęcie

7

Tylu aktualnych reprezentantów swoich krajów ma w kadrze FK Aktobe. Czterech z nich to reprezentanci Republiki Kazachstanu (środkowy pomocnik Georgiy Zhukov, środkowy obrońca Alibek Kasym, prawy obrońca Lev Skvortsov i środkowy napastnik Artur Shushenachev) i po jednym Białorusi (defensywny pomocnik Nikita Korzun), Panamy (lewy napastnik Freddy Gondola) oraz Nigru (środkowy napastnik Daniel Sosah). W kadrze Wojskowych jest pięciu kadrowiczów: Vahan Bichakhchyan (Armenia), Bartosz Kapustka i Maxi Oyedele (obaj Polska), Ryoya Morishita (Japonia) i Steve Kapuadi (DR Konga).

Zdjęcie

12

Tyle oficjalnych trofeów ma na swoim koncie FK Aktobe. Najwięcej, bo pięciokrotnie w swojej historii Aktobe zdobywało mistrzostwo kraju (2005, 2007, 2008, 2009 i 2013 - sezon w Kazachstanie rozgrywany jest systemem wiosna-jesień). Trzy razy piłkarze znad rzeki Ilek sięgali po Superpuchar Kazachstanu (2008, 2010 i 2014), dwukrotnie triumfowali w krajowym Pucharze (2008 i 2024 - ostatni sezon) i dwukrotnie w drugiej klasie rozgrywkowej. Legioniści mogą się pochwalić zdobyciem 42 trofeów - 16 za mistrzostwo Polski, 21 krajowych pucharów, pięć Superpucharów i jeden Puchar Ligi. W sezonie 1968/69 zdobyli także nieoficjalny Puchar Intertoto.

Zdjęcie

26,8

Tyle lat wynosi średnia wieku zespołu FK Aktobe. W kadrze naszych najbliższych rywali znajduje się 28 zawodników - 13 z nich to obcokrajowcy (46,4% zespołu). Najstarszym graczem ekipy z Aktiubińska jest 32-letni lewy obrońca z Rumunii, Bogdan Vataleju (rocznik 1993). Na drugim biegunie znajduje się Miras Umaniyazov - 18-letni środkowy pomocnik (rocznik 2006). Kadra Legii liczy 34 piłkarzy - 14 z nich to obcokrajowcy (41,2% zespołu). Najmłodszym zawodnikiem w kadrze Legii jest 16-letni pomocnik Aleksander Wyganowski (rocznik 2009), a najstarszym 37-letni obrońca i kapitan Artur Jędrzejczyk (rocznik 1987). Średnia wieku kadry Wojskowych, to 25 lat.

Zdjęcie

49

Piłkarze Legii Warszawa meczem z FK Aktobe rozpoczną swój 49 sezon rywalizacji w europejskich pucharach. Wszystko zaczęło się 12 września 1956 roku, kiedy to legioniści rozegrali pierwszy w historii klubu mecz w rozgrywkach Styarego Kontynentu. Rywalem Wojskowych był wówczas Slovan, a mecz odbył się w Bratysławie. Jest to jednocześnie 13 start legionistów w kwalifikacjach do Ligi Europy UEFA. Pierwszy w tych rozgrywkach miał miejsce w sezonie 2009/10, kiedy to Wojskowi rywalizowali z Olimpi Rustawi (3:0 i 1:0) oraz Brondby IF (2:2 i 1:1). FK Aktobe rozpoczyna swój 15 sezon gry na Starym Kontynencie, zaś dziewiąty w Lidze Europy UEFA.

Zdjęcie

54

Od 14 maja tego roku pierwszym szkoleniowcem FK Aktobe jest 54-letni Vyacheslav Levchuk (wcześniej pracował m.in. w Gomel, FC Sheriff, Karpatach Lwów, Dniepr Mogilev czy Muras United). Trener prowadził do tej pory zespół z Aktiubińska w ośmiu spotkaniach - cztery razy jego drużyna zwyciężała, raz dzielila się punktami i trzy razy musiała uznać wyższość rywala (średnia 1,63 pkt/mecz). Z kolei sternikiem Legii Warszawa od 1 lipca jest 47-letni szkoleniowiec z Rumunii, Edward Marius Iordănescu (poprzednio m.in. Staeua Bukaresztm FC Vaslui, CSKA Sofia, CFR Cluj, FCSB czy reprezentacja Rumunii), który prowadził dotychczas stołeczny zespół jedynie w meczach kontrolnych.

Zdjęcie

302

Czwartkowy mecz z FK Aktobe będzie spotkaniem nr. 302, które Legia rozegra w rywalizacji w Europie (w statystyce wliczone są także mecze Wojskowych w rozgrywkach Intertoto). Na dotychczasowe 301 składa się 135 zwycięstw, 71 remisów i 95 porażek (bilans bramek 457:349 na korzyść Wojskowych). W rozgrywkach Starego Kontynentu legioniści rywalizują od sezonu 1956/57. Najlepszymi strzelcami w historii klubu, jeśli chodzi o rozgrywki w Europie są: Miroslav Radović (18 goli), Kazimierz Deyna (17), Jan Pieszko (16), Michał Kucharczyk (15), Janusz Żmijewski (12), Cezary Kucharski i Tomas Pekhart (po 10), Robert Gadocha, Tomasz Sokołowski i Marc Gual (po 9).

Zdjęcie

1967

Aktöbe Futboł Kłuby, mający swoją siedzibę w Aktobe (Aktiubińsk), został założony w 1967 roku jako Aktiubiniec Aktöbe i debiutował w ówczesnej Klasie B, piątym poziomie rozgrywkowym mistrzostw ZSRR. W 1969 roku zajął spadkowe 21. miejsce i na lata pożegnał się ze szczeblem profesjonalnym rozgrywek. Dopiero w 1976 roku ponownie startował we Wtoroj Lidze (strefie 2), w której występował do roku 1989. Ostatnie dwa sezony mistrzostw Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich grał we Wtoroj Niższej Lidze (strefie 8). Po uzyskaniu przez Kazachstan niepodległości - w 1992 roku - zadebiutował w Wysszej Lidze. W 1996 zmienił nazwę na Aktöbemunaj Aktöbe (a w 1997 na obecną FK Aktöbe), lecz zajął 11. miejsce i spadł do Birinszi Liga. W 2000 roku jako Aktöbe-Lento Aktöbe wygrał rozgrywki 1. ligi i powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej w Kazachstanie. W 2005 roku władze klubu powróciły do nazwy FK Aktöbe, która trwa do dziś.

Zdjęcie

2014/15

Wynikami 1:0 i 2:0 zakończyły się mecze Legii z FK Aktobe, które drużyny rozegrały w rozgrywkach Ligi Europy UEFA w sezonie 2014/15. Na wyjeździe Wojskowi pokonali rywali 1:0 (gol Ondreja Dudy), przy Łazienkowskiej zaś 2:0 (trafienia Michała Kucharczyka i Ivicy Vrdoljaka). Trenerem stołecznych piłkarzy był wówczas Norweg, Henning Berg.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
21razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.