
Liga Europy UEFA: Leicester City - Legia Warszawa w liczbach
Ile meczów przeciwko Leicester City rozegrał bramkarz Legii Artur Boruc? Ojciec duńskiego golkipera Leicester, którego drugie imię brzmi Bolesław? Zapraszamy na małą porcję liczb i ciekawostek przed meczem 5. kolejki fazy grupowej Ligi Europy UEFA.
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Leicester City
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Leicester City
0:0 i 0:2
Leicester City, podobnie jak Legia Warszawa, w 2021 roku rywalizowało w dwumeczu z SK Slavią Praga. Miało to miejsce w 1/16 ubiegłorocznej edycji Ligi Europy UEFA. W spotkaniu wyjazdowym Anglicy zremisowali ze swoim rywalem 0:0, ale na własnym obiekcie musieli uznać wyższość mistrza Czech. Slavia pokonała Leicester 2:0, a autorami bramek byli Lukas Provod i Abdallah Sima.

3
Zawodnikiem Leicester City był aktualny piłkarz Legii Warszawa - Bartosz Kapustka. W barwach Lisów 24-letni pomocnik rozegrał łącznie trzy spotkania (wszystkie w rozgrywkach FA Cup w sezonie 2017/18).
Także tyle spotkań przeciwko Leicester City rozegrał bramkarz Legii - Artur Boruc, którego prawdopodobnie zabraknie jednak dziś na boisku. Pierwsze takie spotkanie golkiper stołecznej drużyny rozegrał 29 sierpnia 2015 roku. Wówczas jego aktualny zespół - Bournemouth zremisował z Lisami 1:1. Kolejny mecz zakończył się wynikiem 0:0, a trzecie starcie zakończyło się po myśli drużyny Artura Boruca, która pokonała Leicester 1:0.
4
Leicester City grało cztery razy w finale Pucharu Anglii (1949, 1961, 1963 i 1969). Wszystkie te spotkania na nieszczęście dla kibiców Lisów kończyły się porażkami. Do tej pory jest to „rekord” jeśli chodzi o przegrane starcia w finale FA Cup.
Również czterech zawodników Legii wpisywało się na listę strzelców w spotkaniach z angielskimi drużynami w europejskich pucharach. Do siatki trafiali Jerzy Podbrożny (w wygranym 1:0 spotkaniu z Blackburn), Jacek Cyzio (w przegranym meczu z Manchesterem Utd. 1:3), Wojciech Kowalczyk (w zremisowanym 1:1 spotkaniu w Manchesterze) i Mahir Emreli (w pierwszym zwycięskim meczu z Leicester City).

5/8
Pięć oficjalnych i trzy nieoficjalne spotkania - to bilans potyczek Legii z drużynami z Anglii. 3 maja 1966 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie doszło do meczu z drużyną Tottenham Londyn. Odbył się on z okazji 50-lecia klubu z Łazienkowskiej, a Wojskowi - po golach Janusza Żmijewskiego i Waldemara Obrębskiego - zwyciężyli faworyzowanych rywali 2:0. Do pierwszej oficjalnej konfrontacji doszło natomiast w roku 1991, kiedy to legioniści mierzyli się w półfinale rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów z Manchesterem United. W pierszym spotkaniu na Stadionie Wojska Polskiego podopieczni Władysława Stachurskiego ulegli rywalom 1:3 (gol Jacka Cyzio), w rewanżu zaś uzyskali remis 1:1 (bramka Wojciecha Kowalczyka). Pięć lat później w grupie Ligi Mistrzów Wojskowi rywalizowali z Blackburn Rovers. W Warszawie zwyciężyli 1:0 (gol Jerzego Podbrożnego), w rewanżu zaś padł bezbramkowy remis. Do nieoficjalnego dwumeczu z Anglikami - przy okazji pożegnania Kazimierza Deyny - doszło także w latach 1979 i 1980. Przy Łazienkowskiej legioniści pokonali Manchester City 2:1 (gole Deyny i Dragoslav Stepanović - sam.), zaś w rewanżu rozgromili rywali 5:1 (po dwóch golach Krzysztofa Adamczyka oraz trafieniach Pawła Janasa, Mirosława Okońskiego i Marka Kusto). O spotkaniach z Manchesterem Utd. i Blackburn więcej piszemy w innym miejscu.

11
W sezonie 2015/16, Jamie Vardy strzelił przynajmniej jednego gola w jedenastu meczach z rzędu. Poprzedni rekordzista Ruud van Nistelrooy potrafił tego dokonać w dziesięciu meczach. Do tej pory jest to rekord jeśli chodzi o rozgrywki Premier League.

26,9
Tyle lat wynosi średnia wieku kadry Leicester City (Legii 24,9). W szeregach najbliższego rywala Legii znajduje się 18 obcokrajowców (64,3% zespołu) - w Warszawie 15 (48,4%). Trzynastu graczy z angielskiego zespołu występuje w barwach swoich reprezentacji narodowych (w Legii jest ich ośmiu). Najstarszym piłkarzem w kadrze Leicester City jest Eldin Jakupovic - 36-letni bramkarz (wśród Wojskowych Artur Boruc - 41). Na drugim biegunie znajduje się Luke Thomas - lewy obrońca z rocznika 2001 (w Legii Wiktor Kamiński - 17).

27
Tyle lat ma prawy obrońca Leicester City - Ricardo Pereira. Portugalczyk trafił na King Power Stadium w lipcu 2018 roku z FC Porto. Swojego Ricardo Pereirę ma także... Legia Warszawa. 47-letni trener odpowiada za szkolenie i przygotowywanie do kolejnych spotkań bramkarzy stołecznej drużyny. Co ciekawe, obaj Panowie urodzili się w Lizbonie.

48
Tyle z kolei lat ma trener Leicester City - Brendan Rodgers. Doświadczony szkoleniowiec w przeszłości prowadził m.in. Celtic i Liverpool. Razem ze szkocką drużyną dwa razy zdobył krajowy tytuł dokładając do tego również trzy raz podniesiony puchar Szkocji. 48-letni trener prowadził zespół Lisów w 130 spotkaniach - 68 z nich wygrał, 24 zremisował i 38 przegrał (śr. 1,75 pkt/mecz). 41-letni szkoleniowiec Legii Marek Gołębiewski prowadził do tej pory zespół w pięciu spotkaniach - jedno wygrał i cztery przegrał (śr. 0,60 pkt/mecz).

129
Kasper Schmeichel, podstawowy bramkarz Leicester City, to syn duńskiej legendy - Petera Schmeichela. Co ciekawe, 129-krotny były reprezentant kraju jest synem Dunki i... Polaka - Antoniego Schmeichela. Rodzinne nawiązania widzimy również na przykładzie drugiego imienia 57-latka, które dla uczczenia pamięci pradziadka brzmi - Bolesław.

137
Tyle lat ma nasz czwartkowy rywali w Lidze Europy UEFA Leicester City. Klub został założony w 1884 roku przez grupę chłopców ze Szkoły Wyggeston jako Leicester Fosse. W 1890 roku dołączył do The Football Association, zaś rok później do Midland League. W roku 1894 roku został wybrany do Division Two of Football League (Second Division). W swoim pierwszym ligowym meczu Leicester przegrał 3:4 z Grimsby, aby już w kolejnym tygodniu odnieść pierwsze zwycięstwo w meczu przeciwko Rotherham na własnym stadionie. W tym samym sezonie klub zanotował najwyższy w swojej historii wynik, zwyciężając w spotkaniu z Notts Olympic13:0 (w ramach kwalifikacji do FA Cup). Więcej o bogatej historii klubu przeczytacie w TYM miejscu.

273
Tyle bramek dla Leicester City zdobył Arthur Chandler. Do tej pory Anglik jest najskuteczniejszym zawodnikiem w historii jeśli chodzi o najbliższego rywala Legii Warszawa. Snajper w latach 20. i 30. XX wieku był jednym z najskuteczniejszych napastników brytyjskiego futbolu.

1995/96
Ostatni raz przed dwumeczem z Leicester City legioniści mierzyli się z innym angielskim zespołem w sezonie 1995/96 w rozgrywkach grupowych Pucharu Mistrzów UEFA (obecna Liga Mistrzów UEFA). Rywalem Legii była wówczas drużyna Blacbkurn Rovers. Pierwsze spotkanie odbyło się w Warszawie. Kibice zgromadzeni tego dnia na stadionie obejrzeli tylko jednego, ale jakże ważnego gola. W 26. minucie spotkania Cezary Kucharski efektownie zwiódł kilku rywali, po czym wpadł w pole karne i oddał strzał. Uderzenie nie znalazło drogi do bramki, ale na szczęście dla stołecznej drużyny skuteczną dobitką popisał się Jerzy Podbrożny. W rewanżowym starciu, legioniści zremisowali ze swoim rywalem 0:0.

2018
W tym roku rozgrywano mistrzostwa świata we Francji. W finale drużyna gospodarzy spotkała się z reprezentacją Chorwacji. Ostatecznie z triumfu mogli cieszyć się Trójkolorowi, którzy pokonali swojego rywala 4:2. W podstawowym składzie Francji grał wówczas były już zawodnik Leicester City i jeden z najlepszych pomocników na świecie - N’Golo Kanté.

32 312
Tylu kibiców może pomieścić stadion Leicester City - King Power Stadium. Obiekt oficjalnie otwarto 23 lipca 2002 roku, a pierwszy mecz rozegrano kilkanaście dni później (towarzyskie spotkanie między Leicester City a Athletic Bilbao). Stadion początkowo nazwano Walkers Stadium – nazwę tę zmieniono na King Power Stadium w 2011 roku, po zmianie właściciela klubu.

100 000 000
Tyle milionów funtów kosztował nowoczesny ośrodek treningowy Leicester City. Obiekt powstawał od wiosny 2019 roku. Pierwszy trening na nowej płycie jednego z boisk zawodnicy Anglicy przeprowadzili 24 grudnia w Boże Narodzenie. Największa inwestycja w historii klubu mieści 21 boisk, w tym 14 pełnowymiarowych. Na terenu nowego obiektu Leicester znajduje się m.in. pole golfowe, centrum naukowe i boisko meczowe z 499 krzesełkami.

Autor
Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka