
Liga Konferencji Europy UEFA: Mecz Legia Warszawa - Zrinjski Mostar w liczbach
Mostar i most wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO? Ilu piłkarzy z kadry naszych najbliższych rywali grało w polskiej Ekstraklasie? Dlaczego poprzedni mecz ze Zrinjskim był szczególnie ważny dla Dominika Hładuna? Zapraszamy na przegląd liczb i ciekawostek przed domową rywalizacją ze Zrinjskim Mostarem!
Autor: Mateusz Okraszewski
Fot. Mateusz Kostrzewa, Zrinjski Mostar/Facebook
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski
Fot. Mateusz Kostrzewa, Zrinjski Mostar/Facebook
1
W ostatnim, wyjazdowym spotkaniu ze Zrinjskim Mostarem, w bramce Legii Warszawa wystąpił Dominik Hładun. Dla 28-letniego golkipera był to oficjalny debiut w rozgrywkach europejskich.

1
Zrinjski Mostar to jedyna, bośniacka drużyna, z którą Legia Warszawa rozegrała oficjalny mecz.

3
Tyle oficjalnych spotkań rozegrała Legia Warszawa ze Zrinjskim Mostarem. Wojskowi rywalizowali z zespołem z Bośni w ramach II rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA w sezonie 2016/17. Wówczas, w dwumeczu lepsza okazała się Legia, która wygrała całą rywalizację wynikiem 3:1. Dwa tygodnie temu Wojskowi pokonali zespół z Bośni 2:1.

3
Tyle meczów w kadrze Bośni i Hercegowiny zanotował obrońca Zrinjskiego, Josip Corluka. W reprezentacyjnych barwach defensor miał okazję rywalizować chociażby z kadrą Włoch. W rozegranym 18 listopada 2020 roku spotkaniu Ligi Narodów UEFA, Bośnia i Hercegowina przegrała z Azzurri 0:2, a Corluka rozegrał pełne 90 minut.

5
Tyle meczów przeciwko Legii rozegrał były już zawodnik Zrinjskiego, Zvonimir Kozulj. Pomocnik przez lata występował na polskich boiskach, reprezentując barwy m.in. Pogoni Szczecin. W konfrontacjach z Legią Warszawa Kozulj zdobył trzy bramki, a także zanotował asystę.

10
Z tylu tytułów mogli cieszyć się nasi czwartkowi rywale. Zrinjski jest ośmiokrotnym mistrzem kraju i dwukrotnym zdobywcą Pucharu Bośni i Hercegowiny.

25 i 59
Odpowiednio 25 i 59 meczów w Ekstraklasie zagrali inni piłkarze Zrinjskiego - Marko Marić i Ivan Jukić. Pierwszy z nich w sezonie 2015/16 był golkiperem Lechii Gdańsk. W 25. spotkaniach zachował siedem czystych kont. Jukić to natomiast pomocnik, który przez trzy sezony występował w Koronie Kielce. Łącznie dla zespołu z województwa świętokrzyskiego rozegrał 59 meczów, zdobywając siedem bramek. Jednego gola Bośniak zdobył w rywalizacji z Legią Warszawa (sezon 2018/19, Korona Kielce - Legia Warszawa 1:2).

27
Tyle spotkań we włoskiej Serie A rozegrał zawodnik Zrinjskiego, Filip Bradarić. Były reprezentant Chorwacji, będąc ówczesnym zawodnikiem Cagilari Calcio, występował w jednej drużynie obok m.in. aktualnego pomocnika Interu Mediolan, Nicolo Barelli.

50
Tyle lat ma trener naszych czwartkowych rywali, Krunoslav Rendulić. Chorwat przejął stery w zespole Zrinjskiego w listopadzie 2022 roku. Od tamtej pory prowadził drużynę w 45. spotkaniach - 31 razy wygrał, 5 zremisował i 9 razy musiał uznać wyższość rywala. Wcześniej Rendulić był m.in. asystentem w reprezentacji Iranu, a samodzielnie prowadził zespoły HNK Gorica, HNK Sibenik i NK Istra.

1565
W tym roku ukończono budowę mostu w Mostarze. Kamienny most został przewieszony nad rzeką Neretwą, a w 2005 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Most został zbudowany za czasów osmańskich, na zlecenie tureckiego sułtana Sulejmana. Miał zastąpić istniejący w tym miejscu most drewniany. Jego budowniczym był mistrz Hajrudin. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem – zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Symbol ten celowo zniszczyła chorwacka armia podczas wojny bośniackiej 9 listopada 1993 roku. Zaraz po wojnie, w 1995 roku, przy wsparciu UNESCO i Banku Światowego, rozpoczęto odbudowę mostu.

Autor
Mateusz Okraszewski