Mundial okiem selekcjonera! Legijne akcenty na ławkach rezerwowych Biało-Czerwonych - Legia Warszawa
Plus500
Mundial okiem selekcjonera! Legijne akcenty na ławkach rezerwowych Biało-Czerwonych

Mundial okiem selekcjonera! Legijne akcenty na ławkach rezerwowych Biało-Czerwonych

Mistrzostwa Świata to nie tylko piłkarze i fantastyczna piłkarska atmosfera, ale również trenerzy, którzy przygotowują swoje drużyny do tak wielkiej imprezy. Do tej pory Biało-Czerwoni brali udział w ośmiu turniejach tej rangi i aż w siedmiu przypadkach zespół prowadzony był wówczas przez szkoleniowca związanego z Legią Warszawa.

Autor: Mateusz Okraszewski

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Janusz Partyka, ŁNP

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Mateusz Okraszewski

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Janusz Partyka, ŁNP

Mistrzostwa Świata to nie tylko piłkarze i fantastyczna piłkarska atmosfera, ale również trenerzy, którzy przygotowują swoje drużyny do tak wielkiej imprezy. Do tej pory Biało-Czerwoni brali udział w ośmiu turniejach tej rangi i aż w siedmiu przypadkach zespół prowadzony był wówczas przez szkoleniowca związanego z Legią Warszawa.

 

1. Mistrzostwa świata 1938 we Francji

Był to pierwszy, historyczny mundial, w którym wzięła udział reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni ostatecznie pożegnali się z tym turniejem na 1/8, gdy po dogrywce przegrali z Brazylią 5:6. Trenerem naszej reprezentacji był wówczas Józef Kałuża, który w przeszłości stał za sterami Legii Warszawa. Stołeczną drużynę Kałuża prowadził w 11. oficjalnych meczach, od maja do lipca 1930 roku. W tym czasie mógł cieszyć się z siedmiu zwycięstw, trzy razy jego drużyha remisowała, a także doznała jednej porażki.

Zdjęcie

2. Mistrzostwa świata 1974 w RFN

Orły Górskiego, które zaskoczyły cały, piłkarski świat. W 1974 roku reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce na mudnialu w RFN, a architektem sukcesu był jeden z najwybitniejszych szkoleniowców w historii polskiego futbolu - Kazimierz Górski. Trener Tysiąclecia przez lata swojej działalności związany był z Legią Warszawa – najpierw jako piłkarz (88 meczów), a potem trener zespołu (136). Legenda polskiej piłki nożnej, członek Galerii Sław, a przede wszystkim wierny legionista, który z Biało-Czerwonymi zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata. 

Warto dodać, że asystentem trenera Górskiego podczas tego turnieju był Andrzej Strejlau, który jako sternik Legii Warszawa, ze stołeczną drużyną wywalczył puchar i superpuchar Polski. 

ZdjęcieZdjęcie

3. Mistrzostwa Świata 1978 w Argentynie

Kolejny turniej, w którym reprezentacja Polski wyszła z grupy, a następnie biła się o czołowe lokaty. Ostatecznie nasi reprezentanci musieli uznać wyższość Brazylii i nie zdołali powtórzyć wyczynu sprzed czterech lat. Trenerem naszej kadry podczas tej imprezy był Jacek Gmoch, który w przeszłości był także zawodnikiem Legii. W barwach stołecznej drużyny były trener Biało-Czerwonych rozegrał 225 spotkań, reprezentując Wojskowych przez blisko 9 lat (1960-1969). 

Zdjęcie

4. Mistrzostwa świata 1982 w Hiszpanii i w 1986 w Meksyku

Kolejny sukces polskiej reprezentacji tym razem prowadzonej przez Antoniego Piechniczka! Biało-Czerwoni ponownie zajęli trzecie miejsce na mundialu, tym razem pokonując w decydującym starciu Francję 3:2. Szkoleniowcem Polski był wspomniany wyżej Antoni Piechniczek, który w przeszłości - jako piłkarz - reprezentował Legię Warszawa. Dla stołecznej drużyny rozegrał 68 oficjalnych spotkań. Piechniczek prowadził reprezentację Polski także podczas mundialu w Meksyku, jednak tam nasza kadra nie osiągnęła dużego sukcesu. 

Zdjęcie

5. Mistrzostwa świata 2002 w Japonii i Korei Południowej

Podczas tej imprezy trenerem reprezentacji Polski był Jerzy Engel, który w przeszłości prowadził również Legię Warszawa. Razem ze stołeczną drużyną Engel dwukrotnie został wicemistrzem Polski. 

Zdjęcie

6. Mistrzostwa świata 2006 w Niemczech

Ostatni mundialu, w którym za sterami reprezentacji Polski stał trener związany z Legią Warszawa. Na tym turnieju był to Paweł Janas - były zawodnik, a także trener stołecznej drużyny, który z Wojskowymi mógł świętować dwukrotne zdobycie mistrzostwa Polski, dwa triumfy w Pucharze Polski, a także jeden triumf w meczu o Superpuchar Polski. Paweł Janas był również pierwszym szkoleniowcem, który wprowadził drużynę klubową z naszego kraju do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. 

Zdjęcie

7. Mistrzostwa świata 2022 w Katarze

A więc turniej, który rozpoczął się w ostatnią niedzielę! Już dziś nasi reprezentanci rozegrają pierwsze spotkanie z Meksykiem, a w kolejnych dniach zmierzą się z Arabią Saudyjską i Argentyną. Szkoleniowcem Biało-Czerwonych jest oczywiście Czesław Michniewicz, który stał za sterami Legii Warszawa w latach 2020-2021. Razem ze stołeczną drużyną opiekun reprezentacji Polski zdołał zdobyć mistrzostwo Polski, a także awansować do rozgrywek Ligi Europy UEFA. Łącznie Czesław Michniewicz prowadził Legię w 55. oficjalnych spotkaniach. 

Zdjęcie

Na czas mistrzostw świata Legia SportsBar zamienił się dla Was w strefę kibica! Bądźcie z nami przez najbliższy miesiąc i wspólnie dopingujmy reprezentację Polski! 

 

W niedzielę, 20 listopada, rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Katarze z udziałem reprezentacji Polski. Wszystkie mecze nadchodzącego mundialu możecie obejrzeć w Legia SportsBar. Przygotowaliśmy dla Was najlepsze jedzenie, nową ofertę śniadaniową oraz szeroki wybór napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Od rana do wieczora możecie cieszyć się mistrzowską atmosferą i piłką w najlepszym wydaniu! 

Terminy meczów reprezentacji Polski:

Meksyk - Polska: 22 listopada, godz. 17:00

Polska - Arabia Saudyjska: 26 listopada, godz. 14:00

Polska - Argentyna: 30 listopada, godz. 20:00


Lokalizacja: ul. Łazienkowska 3
Rezerwacje telefoniczne: 666 000 000
Rezerwacje mailowe: sportsbar@legia.pl 

Facebook: https://www.facebook.com/lazienkowska3

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Mateusz Okraszewski

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.