PKO Bank Polski Ekstraklasa 2021/2022: Legia na starcie po kolejny tytuł - Legia Warszawa
Plus500
PKO Bank Polski Ekstraklasa 2021/2022: Legia na starcie po kolejny tytuł

PKO Bank Polski Ekstraklasa 2021/2022: Legia na starcie po kolejny tytuł

Można powiedzieć – nareszcie! Po dziewięciotygodniowej przerwie w piątek PKO Bank Polski Ekstraklasa wraca do gry. Wojskowi rozgrywki zainaugurują sobotnim meczem z Wisłą Płock przy Łazienkowskiej. Nikt nie ma wątpliwości, że legioniści, po niezwykle intensywnym okresie przygotowawczym i ciekawym letnim oknie transferowym, znów będą rozdawać ligowe karty!

Autor: Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka

Po powrocie z urlopów przez dziewięć dni legioniści przebywali na letnim zgrupowaniu w austriackim Leogang (16-24 czerwca). Piłkarze Czesława Michniewicza przez ponad tydzień pracowali niezwykle intensywnie. Okoliczności towarzyszące treningom zespołu mistrza Polski były doskonałe – umiarkowana pogoda, dobre boisko i ciekawi sparingpartnerzy. Sztab szkoleniowy pracował w Austrii nad przygotowaniem fizycznym i motorycznym zawodników, poświęcając dużą część treningów także schematom taktycznym. Wrażenie robiła nie tyle intensywność zajęć, co sposób ich przeprowadzania. Czesław Michniewicz wraz z całym sztabem często przerywał dane ćwiczenie, aby jeszcze dokładniej wytłumaczyć swoim podopiecznym, czego od nich oczekuje. W trakcie letnich przygotowań Wojskowi rozegrali pięć spotkań kontrolnych (trzy w Austrii i dwa w Polsce). Bilans tych meczów jest korzystny – trzy zwycięstwa, jeden remis i jedna porażka. Legioniści mierzyli się kolejno z SK Bischofshofen (5:0), Ferencvarosi TC (0:2), FK Krasnodar (1:1), Lechią Gdańsk (3:2) i Jagiellonią Białystok (2:0). Który z zawodników zrobił w nich największe wrażenie? Zdecydowanie Mahir Emreli. Napastnik z Azerbejdżanu został „królem strzelców” towarzyskich starć strzelając sześć goli. Szczególnie w pamięci zapisał się jego występ w pierwszym sparingu z SK Bischofshofen, podczas którego zdobył hat-tricka.

Zdjęcie

Ale to nie jedyny nowy piłkarz, który pojawił się w Warszawie w letniej przerwie. Po zakończeniu sezonu z drużyną pożegnało się 12 zawodników z szerokiej kadry (Joel Valencia, Marko Vesović, Igor Lewczuk, Valeriane Gvilia, Inaki Astiz, Mateusz Cholewiak, Radosław Cierzniak, Nazarij Rusyn, Artem Szabanow, Paweł Wszołek, Ariel Mosór i Radosław Cielemęcki). W ich miejsce Legia pozyskała ośmiu graczy. Oprócz Emrelego do drużyny Czesława Michniewicza dołączyli: bramkarz Mateusz Kochalski, obrońcy Joel Abu Hanna, Maik Nawrocki, Mattias Johansson i Lindsay Rose, pomocnik Josue Pesqueira i napastnik Maciej Rosołek. Jeszcze przed startem rozgrywek ligowych legioniści rozpoczęli rywalizację w el. Ligi Mistrzów UEFA. W 1. rundzie wyeliminowali mistrza Norwegii - FK Bodo/Glimt zwyciężając w dwumeczu 5:2 (3:2 i 2:0). Zdążyli także rozegrać pierwszy mecz 2. rundy z Florą Tallinn (2:1) oraz Superpuchar Polski z Rakowem (1:1, k. 3:4). Na wielu pozycjach odbywa się wewnętrzna rywalizacja o miejsce w wyjściowym składzie, wydaje się jednak, że rotacje spowodowane grą na kilku „frontach” są nieuniknione - w meczach ligowych, przynajmniej na początku sezonu, będziemy zapewne oglądać zmienników. Na dziś podstawowa „jedenastka” Legii wydaje się następująca: Boruc - Jędrzejczyk, Wieteska, Hołownia - Juranović, Slisz, Martins, Muci (Pesqueiro), Luquinhas, Mladenović - Emreli. Plany zapewne mocno pokrzyżował uraz Bartosza Kapustki, który po uszkodzeniu więzadła w prawym kolanie wypadł z gry na 8-9 miesięcy. W najbliższych miesiącach szkoleniowcy będą jednak korzystać z szerokiej kadry pierwszego zespołu Wojskowych. Legia będzie grać w ustawieniu z dwoma wahadłowymi - 3-4-3 lub 3-5-2 (z dwoma klasycznymi napastnikami), a będzie to zależne od przeciwnika i dostępności zawodników (kartki, kontuzje). Niewykluczone jednak, że trener Czesław Michniewicz będzie korzystał też z ustawienia z czwórką nominalnych obrońców. Szkoleniowiec Wojskowych często wspominał podczas konferencji prasowych, że jest to interesujący wariant, który może być przydatny w kontekście danych rywali lub ze względu na aktualną sytuację meczową. W meczu z Florą Tallinn zawodnicy Legii Warszawa przeszli zresztą na to ustawienie w drugiej połowie spotkania.

Zdjęcie

Sobotnia premierowa konfrontacji z Wisłą Płock to początek pierwszego etapu wyścigu legionistów o kolejny, 17. tytuł mistrza Polski. Po niezwykle intensywnym okresie przygotowawczym i ciekawym letnim oknie transferowym Wojskowi zapewne znów będą rozdawać ligowe karty. Nadchodzący sezon będzie 96. w którym nasi ligowcy będą walczyć o tytuł najlepszej drużyny w kraju. Z kolei Legia rozegra 75. sezon z rzędu w ekstraklasie, a tym samym 85. sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, co jest rekordem wszech czasów. Czesław Michniewicz rozpocznie w sobotę 15. sezon w ekstraklasie. Z tą liczbą wiąże się też inna ciekawostka. Legia Warszawa nie przegrała w lidze od piętnastu spotkań. Do pobicia legioniści mają serię z 2013 roku, kiedy to byli niepokonani przez siedemnaście kolejno następujących po sobie meczów ligowych. Do nowego sezonu Wojskowi przystąpią z serią 637 minut bez straty gola. Z kolei bramki stołecznej drużyny może strzec najstarszy gracz zgłoszony do rozpoczynającego się sezonu - Artur Boruc w momencie rejestracji składu miał skończone 41 lat i 154 dni. Jeśli Legia nie straci gola do 63. minuty spotkania z Nafciarzami, będzie to oznaczało, że Wojskowi nie stracili bramki na boiskach ligowych od 700 minut. Z pewnością zadba o to kapitan zespołu Artur Jędrzejczyk, dla którego będzie to 12. sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Zdjęcie

Ekstraklasa wciąż szuka najbardziej atrakcyjnego formatu. Po kolejnej reformie w sezonie 2021/2022 w ESA występować będzie 18 drużyn, co przekłada się na rozegranie 34. kolejek w całych rozgrywkach. Kto będzie najgroźniejszym rywalem Wojskowych w walce o mistrzostwo Polski? Zapewne podział sił i ról w porównaniu do poprzedniego sezonu niewiele się zmieni. Z Rakowa Częstochowa do Red Bulla Salzburg odszedł Kamil Piątkowski, ale kadrę wzmocnili m.in. Vladan Kovacević, Sebastian Musiolik, Pedro Vieira czy Żarko Udovicić. Drużyna Marka Papszuna wydaje się więc nawet silniejsza niż w poprzednim sezonie. Z Pogoni Szczecin odeszli Adrian Benedyczak, Adam Frączczak i Davis Stec, w drugą stronę podążyli zaś m.in. Jean Carlos Silva, Piotr Parzyszek i Maciej Żurawski. „Portowcy”, podobnie jak częstochowianie, będą jednak musieli godzić grę na trzech frontach. W drużynie Lecha Poznań, który jak co roku zgłasza mistrzowskie aspiracje, także zaszło kilka zmian. Maciej Skorża sprowadził do swojego zespołu Carlosa Mane, Dorde Crnomarkovicia, Barry Douglasa, Joao Amarala, Joela Pereirę, Karlo Muhara, Radosława Murawskiego czy Artura Sobiecha (z klubu odeszli Tomasz Dejewski, Nika Kaczarawa, Wasyl Kraweć, Filip Marchwiński, Tymoteusz Puchacz, Thomas Rogne i Lubomir Satka). Ciekawych transferów dokonali tego lata także Górnik Zabrze (Lukas Podolski), Piast Gliwice (Damian Kądzior), Jagiellonia Białystok (Michał Pazdan) czy Górnik Łęczna (Janusz Gol), ale te zespoły raczej nie mają mistrzowskich aspiracji.

Zdjęcie

Od lat najważniejszym momentem sezonu dla Legii jest jego początek, który decyduje o tym czy sezon będzie udany, czy nie. To wtedy bowiem ważą się losy występów piłkarzy z Łazienkowskiej w europejskich pucharach. W ostatnich dziewięciu sezonach Legia wygrywała tytuł najlepszej drużyny w kraju siedmiokrotnie, a walka na krajowym podwórku nabierała rumieńców zazwyczaj dopiero wiosną. W Warszawie mistrzostwo jest obowiązkiem i pierwszym krokiem do celu, czyli fazy grupowej europejskich pucharów. Rywalizacja o tytuł mistrza Polski zapowiada się więc - jak co roku zresztą - niezwykle ciekawie i emocjonująco. Przy Łazienkowskiej nikt nie wyobraża sobie innego scenariusza niż tego, w którym Wojskowi po raz 17. sięgną po tytuł najlepszej drużyny w kraju. W nadchodzącym sezonie każdy z nas musi jednak dać z siebie wszystko - piłkarze na murawie, a kibice na trybunach. Liczymy na Wasze wsparcie w nadchodzących spotkaniach rozgrywanych na naszym stadionie oraz na wyjazdach. Czy jest ktoś, kto nie zatęsknił za ligowymi zmaganiami? A zatem widzimy się na Łazienkowskiej i dopingujemy Legię w walce o trzeci tytuł mistrzowski z rzędu!

Zdjęcie

Terminarz meczów Legii w sezonie 2021/2022 PKO Bank Polski Ekstraklasy:

 

Kolejka 1 - 24 lipca, godz. 20:00

Legia Warszawa - Wisła Płock

 

Kolejka 2 - 31 lipca, godz. 20:00

Radomiak Radom - Legia Warszawa

 

Kolejka 3 - 7 sierpnia, godz. 20:00

Legia Warszawa - Zagłębie Lubin

 

Kolejka 4 - 14-15 sierpnia

Warta Poznań - Legia Warszawa

 

Kolejka 5 - 21-22 sierpnia

Legia Warszawa - Bruk-Bet Termalica Nieciecza

 

Kolejka 6 - 28-29 sierpnia

Wisła Kraków - Legia Warszawa

 

Kolejka 7 - 11-12 września

Śląsk Wrocław - Legia Warszawa

 

Kolejka 8 - 18-19 września

Legia Warszawa - Górnik Łęczna

 

Kolejka 9 - 25-26 września

Legia Warszawa - Raków Częstochowa

 

Kolejka 10 - 2-3 października

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa

 

Kolejka 11 - 16-17 października

 

Legia Warszawa - Lech Poznań

 

Kolejka 12 - 23-24 października

Piast Gliwice - Legia Warszawa

 

Kolejka 13 - 30-31 października

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin

 

Kolejka 14 - 6-7 listopada

Legia Warszawa - Stal Mielec

 

Kolejka 15 - 20-21 listopada

Górnik Zabrze - Legia Warszawa

 

Kolejka 16 - 27-28 listopada

Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok

 

Kolejka 17 - 4-5 grudnia

Cracovia - Legia Warszawa

 

Kolejka 18 - 11-12 grudnia

Wisła Płock - Legia Warszawa

 

Kolejka 19 - 18-19 grudnia

Legia Warszawa - Radomiak Radom

 

Kolejka 20 - 5-6 lutego

Zagłębie Lubin - Legia Warszawa

 

Kolejka 21 - 12-13 lutego

Legia Warszawa - Warta Poznań

 

Kolejka 22 - 19-20 lutego

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Legia Warszawa

 

Kolejka 23 - 26-27 lutego

Legia Warszawa - Wisła Kraków

 

Kolejka 24 - 5-6 marca

Legia Warszawa - Śląsk Wrocław

 

Kolejka 25 - 12-13 marca

Górnik Łęczna - Legia Warszawa

 

Kolejka 26 - 19-20 marca

Raków Częstochowa - Legia Warszawa

 

Kolejka 27 - 2-3 kwietnia

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk

 

Kolejka 28 - 9-10 kwietnia

Lech Poznań - Legia Warszawa

 

Kolejka 29 - 16-17 kwietnia

Legia Warszawa - Piast Gliwice

 

Kolejka 30 - 23-24 kwietnia

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa

 

Kolejka 31 - 30 kwietnia-1 maja

Stal Mielec - Legia Warszawa

 

Kolejka 32 - 7-8 maja

Legia Warszawa - Górnik Zabrze

 

Kolejka 33 - 14-15 maja

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa

 

Kolejka 34 - 21-22 maja

Legia Warszawa - Cracovia

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.