PKO Bank Polski Ekstraklasa: Lech Poznań - Legia Warszawa w liczbach - Legia Warszawa
Plus500
PKO Bank Polski Ekstraklasa: Lech Poznań - Legia Warszawa w liczbach

PKO Bank Polski Ekstraklasa: Lech Poznań - Legia Warszawa w liczbach

Który piłkarz Legii jest najskuteczniejszym w potyczkach z Lechem? W jakich latach funkcjonowała drużyna Legii... Poznań? Jak wygląda bilans październikowych starć między tymi zespołami? Zapraszamy na garść liczb i ciekawostek przed hitem 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy!

Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka, Jakub Jeleński

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Jacek Prondzynski, Eugeniusz Warmiński, Adam Polak/Archiwum Legii, lechpoznan.pl

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka, Jakub Jeleński

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Jacek Prondzynski, Eugeniusz Warmiński, Adam Polak/Archiwum Legii, lechpoznan.pl

1:1

Nie jest to wynik meczu, a rywalizacji między trenerem Legii i szkoleniowcem Lecha. O jaką statystykę chodzi? Mowa oczywiście o statuetkach trenera miesiące. Trenerem Lecha jest 55-letni John van den Brom, który zespół Kolejorza prowadził w 20 meczach - 9 wygrał, 4 zremisował i 7 przegrał (śr. 1,55 pkt/mecz). Holender zdobył statuetkę za wrzesień, w którym to Lech wygrał dwa ligowe spotkania i jedno zremisował. Szkoleniowcem Legii jest oczywiście Kosta Runjaić. 51-latek do tej pory stał za sterami stołecznej drużyny w 11. oficjalnych meczach - 7 razy wygrał, 2 zremisował i również 2 razy przegrał (śr. 2,09 pkt/mecz). Jako trener Legii Warszawa Kosta Runjaić cieszył się z wywalczenia statuetki dla trenera miesiąca w sierpniu 2022 roku. W tym czasie Wojskowi odnieśli trzy ligowe zwycięstwa, a raz zremisowali. 

 

 

Zdjęcie

1

Podczas wrześniowej przerwy na reprezentacje Kacper Tobiasz zadebiutował w kadrze do lat 21. Golkiper Legii Warszawa rozegrał pełne spotkanie przeciwko młodzieżowej kadrze Grecji. Niestety, tego dnia lepsi okazali się rywale, którzy pokonali Biało-Czerwonych 1:0. W tym samym meczu, na pozycji napastnika wystąpił piłkarz Lecha - Filip Szymczak. 

Zdjęcie

3

W XXI wieku Lech Poznań wyprzedził Legię Warszawa w tabeli tylko trzykrotnie. Miało to miejsce w latach 2010, 2015 i 2022, gdy Kolejorz sięgał po mistrzostwo Polski. W żadnym z innych sezonów nie udało mu się uplasować w tabeli nad zespołem Wojskowych.

Zdjęcie

8

Pierwszym ligowym królem strzelców Lecha był Andrzej Juskowiak, który w sezonie 1989/90 zdobył 18 bramek. W Legii natomiast takim osiągnięciem mógł pochwalić się Lucjan Brychczy już w 1957 roku, kiedy to uzyskał 19 trafień. Jeżeli zaś chodzi o najlepszych królów strzelców w historii obu zespołów, w Kolejorzu najwyższy wynik w 1993 roku wykręcił Jerzy Podbrożny z 25 golami na koncie. Jeszcze lepszy był natomiast legionista, Nemanja Nikolić (na zdjęciu), który sezon 2015/16 zakończył z dorobkiem 28 bramek. Piłkarze Legii króla strzelców zdobywali ośmiokrotnie, podobnie jak lechici.

Zdjęcie

12

Lucjan Brychczy jest najskuteczniejszym strzelcem Legii w meczach z Lechem Poznań. Legendarny zawodnik 12-krotnie pokonywał bramkarzy zespołu z Wielkopolski. Z obecnej kadry legionistów bramkarzy Kolejorza pokonywali Maciej Rosołek i Kacper Skibicki.

Zdjęcie

12, 11, 10, 9...

Jeśli chodzi o rekordowe serie Wojskowych w spotkaniach z Kolejorzem, to najdłuższa jest ta bez porażki na własnym boisku i wynosi 12 (1996-2006), w 11 zaś nie potrafili wygrać w Poznaniu (2004-2011). W 10 spotkaniach z rzędu legioniści strzelali rywalom przynajmniej jednego gola (2012-2015), a także przynajmniej jednego gola... tracili (1948-1953). Z kolei dziewięć meczów z rzędu, to seria bez porażki (1956-1964).

Zdjęcie

18

Dokładnie tyle oficjalnych spotkań Legii i Lecha zostało rozegranych w październiku. Pierwsze tego typu starcie odbyło się 24 października 1948 roku. Warszawianie pokonali wówczas zespół z Poznania 3:1 po golach Kazimierza Górskiego, Zdzisława Mordarskiego i Aleksandra Szymańskiego. W 18. październikowych spotkania Legia 9-krotnie cieszyła się ze zwycięstwa, 5 razy padał remis, a czterokrotnie lepsi okazywali się lechici. 

Zdjęcie

24,9

W szerokiej kadrze Lecha Poznań znajduje się 15 obcokrajowców, co stanowi połowę drużyny. W Legii Warszawa natomiast znajdziemy ich dwunastu – dokładnie 42,9% całego zespołu. Jeśli chodzi o wiek, starszą drużynę mają warszawianie. Średnia drużyny Wojskowych to 25,3 lat, natomiast w Lechu wskaźnik ten to dokładnie 24,9 lat. Najmłodszym graczem rywali jest 18-letni pomocnik - Antoni Kozubal, w Legii zaś Igor Strzałek - pomocnik z rocznika 2004. Na przeciwnym biegunie w kadrze Kolejorza znajduje się 33-letni Barry Douglas. Najstarszym piłkarzem w pierwszym zespole Legii jest natomiast Artur Jędrzejczyk, który ma 34 lata. 

Zdjęcie

26

Pierwsze trofeum w historii Lech zdobył w 1982 roku, gdy piłkarze z Poznania celebrowali zdobycie Pucharu Polski. Swój premierowy sukces odnieśli więc 26 lat po Legii: jak wiadomo, Wojskowi bowiem po raz pierwszy zawiesili sobie złote medale na szyi w 1955 roku – 29 września zdobyli Puchar Polski, zaś 27 listopada sięgnęli po mistrzostwo kraju. Do premierowego sukcesu Lecha w 1983 roku, zdążyli zdobyć cztery tytuły mistrza Polski i siedem krajowych pucharów.

Zdjęcie

67

Tyle minut w finale barażu o awans na mistrzostwa świata, w którym reprezentacja Polski podejmowała Szwecję rozegrał pomocnik Lecha Poznań, Jesper Karlstrom. 26-latek nie będzie jednak dobrze wspominał tej rywalizacji, bowiem w 49. minucie - po jego faulu - został podytktowany rzut karny dla Biało-Czerwonych. 

Zdjęcie

140

Sobotnie starcie będzie 140 meczem pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań. Bilans bezpośrednich spotkań jest korzystny dla Wojskowych – 61 zwycięstw, 35 remisy i 43 porażki (bilans bramek 185:133 na korzyść Wojskowych). Jeśli chodzi tylko o mecze ligowe, bilans jest następujący: 125 spotkania, 55 zwycięstwa Legii, 32 remisy i 38 wygranych Lecha (gole 165:114). Przy Bułgarskiej odbyło się 66 meczów - 19 z nich wygrała Legia, padło 19 remisów, zaś 28-krotnie zwyciężał Kolejorz (bilans bramek 79:77 na korzyść poznaniaków).

Zdjęcie

1922-1949

W Poznaniu w latach 1922-1949 istniał Klub Sportowy Legia Poznań. Drużyna dziewięciokrotnie zwyciężała w rozgrywkach o mistrzostwo Okręgu Wielkopolskiego, co dawało jej prawo brania udziału w eliminacjach o awans do I ligi. Najbliżej sukcesu była w 1939 roku, gdyż dotarła aż do finału baraży, ale rozgrywki zakończył wybuch II wojny światowej.

Zdjęcie

1954

Po raz pierwszy obie drużyny zmierzyły się 19 czerwca 1954 roku w Poznaniu. Gospodarze, występujący wówczas pod nazwą ZZK Poznań, pokonali legionistów 5:4. Pierwszym zawodnikiem w historii Legii, który pokonał bramkarza Kolejorza, był Stanisław Grządziel, z kolei pierwszym zawodnikiem w historii Lecha, który pokonał bramkarza naszego zespołu był Zygfryd Słoma. Z ławki poznańską drużyną dowodził Francuz - Marcel Demeunynck, który początkowo przymierzany był do pracy w Legii. W żadnym z późniejszych meczów pomiędzy tymi dwiema drużynami nie padło więcej bramek.

Zdjęcie

41 567

Tylu kibiców obejrzało z perspektywy trybun wygrane przez Legię 2:0 spotkanie z Lechem w Poznaniu w marcu 2016 roku. Była to najwyższa frekwencja zanotowana przy Bułgarskiej na meczu tych dwóch drużyn w XXI wieku. Od tego momentu liczba kibiców na każdym meczu Wojskowych z Kolejorzem rozgrywanym w stolicy Wielkopolski malała.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka, Jakub Jeleński

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.